Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Daredevil

Netflix ve Marvel Sinematik Evreni

Bir tesadüf müdür bilmem, ama Netflix tarafından yayınlanacak ve Marvel Sinematik Evreni’ne dahil edilecek olan Daredevil dizisi, güzel bir tesadüfle tıpkı 51 yıl önce yayınlanan çizgi romanı gibi Nisan ayında izleyiciyle buluşuyor. Bu yazıyı dizinin yayına gireceği günden bir gün önce kaleme alıyorum ve inanın çok heyecanlıyım. “Neden?” derseniz, kendi adıma süper kahraman türündeki yapımların 3 senede bir film çekerek toplamda 9 senede bir üçleme ortaya koyup, sonra “oyuncular köfte oldu” diye bütün hikayenin yenilendiği sinema formülündense, dizilerle daha iyi anlatılacağına inanıyorum. Kaldı ki, çizgi romanların aylık yayınlanan yapıları gereği, dizilere sinema filmlerinden çok daha yatkın oldukları da ortada.

Netflix'te yayınlanacak olan Daredevil.

Netflix’te yayınlanacak olan Daredevil. Kostüm Flash gibi sanki ne dersiniz?

Elbette teknolojik olarak bir süper kahraman dizisini görsel anlamda hakkını verebilecek kalitede çekebilecek duruma daha yeni gelindi. Yine de görsel olarak hiç kolay bir şey değil şaşaalı bir kahraman dizisi çekmek. İşte bu noktada bir avantaj var: Marvel, dizisini çekeceği karakterleri hep sokak seviyesinde olanlar arasından seçti. Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist ve Daredevil! Uçan ve ışınlar saçan bir karakter olduğu için Jessica Jones’u bir miktar tenzih edecek olursak, tüm karakterlerin minimal görsel efektle gayet güzel prosedürel drama formatında çekilebileceğini görüyoruz. Bunu düşünüp heyecanlanmamak elimde değil! Zira her biri çok keyifli karakterler… Özellikle Luke Cage ve Iron Fist.

Daredevil'ın dostları ve düşmanları.

Daredevil’ın dostları ve düşmanları.

Dizi, Marvel sinematik evrenine bağlı olacağı için, bir noktada tıpkı Marvel Agents of SHIELD gibi uzun metrajlı filmlerin masasındaki arta kalan kırıntılarla yetinmek zorunda. Dolayısıyla Daredevil’in yakın arkadaşı Spider-Man’i ve bir dönemler aşk yaşadığı Black Widow’u dizide görme ihtimalimiz yok. Ancak Luke Cage, Iron Fist ve Jessica Jones’u çok yakında dizilerde göreceğimiz gibi, Elektra ve Echo’yu (New Avengers’ı okuyanlar onu tanır) dizide görme ihtimalimiz hayli yüksek. Düşmanlarından ise Kingpin yanında Bullseye, Owl, Jester ve Purple Man’le tanışırsak şaşırmayın. Merak etmeyin, onların da dosyalarını sırası geldikçe yayınlayacağız.

İçinde Daredevil Olan Bilgisayar Oyunları

Daredevil, bir çok bilgisayar oyununa gerek maskeli haliyle, gerekse bir avukat olarak Matt Murdock kimliğiyle konuk olmuştur. Bunların arasında en dişe dokunur olanları Marvel Ultimate Alliance 1 ve 2’deki oynanabilir halleridir.

Marvel Ultimate Alliance 2'den bir görüntü.

Marvel Ultimate Alliance 2’den bir görüntü.

Ayrıca ünlü Facebook oyunu Marvel Avengers Alliance’da ve son dönemlerde öne çıkan Marvel Heroes adlı MMO’da Daredevil’i oynama şansını yakalayabiliyoruz.

Son Söz

Ülkemizde şimdiye dek 4’ü Arkabahçe Yayıncılıktan, biri ise Marmara Çizgi tarafından yayınlanan tam 5 Daredevil çizgi romanı var. Hepsinin son derece iyi seçilmiş hikayeler olduğunu garanti ve tavsiye ederek yazıyı burada bitiriyorum.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar