Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Wasp

Kahramangiller’i kurduğumuz 2014 yılından beri artık kim bilir kaç tanesini bizzat kaleme aldığım Süper Kahraman Dosyaları yazı dizimize Ms Marvel‘dan sonra en sevdiğim kadın Marvel süper kahramanı; Janet van Dyne’ı yani Wasp’ı eklemeye karar verdim.

“Hope van Dyne Değil miydi Onun İsmi?”

diyen arkadaşlar Wasp ile ilk olarak Marvel Sinematik Evreni (MCU) aracılığıyla tanışmış olmalılar. Hemen konuya açıklık getireyim: MCU’da yani Earth 199999’da orijinal Ant-Man olan Dr. Hank Pym, güncel süper kahramanlardan bir önceki nesil olarak konumlandırıldı. Hatta Dr. Pym’i canlandıran Michael Douglas, Ant-Man filminin başındaki 1989 yılını anlatan sahnede dijital olarak gençleştirilmiş olarak gösterildi.

Bu tercih muhtemelen filmin yapımcılarının gıcık ve itici bir karakter olan Henry Pym yerine Ant-Man olarak daha eğlenceli bir karakter olan Scott Lang’i kullanmak istemesinden kaynaklanıyordu. Ancak bunun bir yan etkisi daha oldu; Ant-Man deyince hemen akla gelen Wasp’ın da karakteri aynı zaman dilimine çekildi. Orijinal çizgi roman evreni olan Earth-616’da Janet van Dyne, Henry Pym’in önce ortağı, sonra sevgilisi ve nihayet (biraz zorla da olsa) eşi olmuştu. Wasp, MCU’da da aynı şekilde konumlandırıldı. Haliyle o da Henry Pym ile aynı jenerasyondan olacağından güncel olarak onun yerine Scott Lang’e eşlik etmek üzere Henry Pym ve Janet van Dyne’ın kızları Hope van Dyne adlı yeni bir karakter kullanıldı. Bu isim evvelden çizgi romanlarda alternatif bir geleceği konu alan bir hikayede geçmişti.

Diyeceğim o ki; muhtemelen bu yazıya sizler Ant-Man and Wasp’ı izleyip Hope van Dyne’ı merak ettiğiniz için düşeceksiniz. Ancak bu yazının konusu Janet van Dyne olacak, zira sizin de fark ettiğiniz üzere aslında ikisi isim farklılığı dışında aynı karakter.

Bu arada yukarıda anlattığım Earth-199999 ve Earth-616 gibi terimlerin ne olduğu konusunda kafanızda soru işaretleri oluştuysa hemen sizi sitemizin en çok tıklanan yazılarından biri olan şu yazımıza alayım:

Marvel Çokluevren Dosyası

Wasp Kimdir?

Janet van Dyne 1963’te yayınlanan Avengers #1’de Iron Man, Hulk, Thor ve Ant-Man‘le birlikte Loki’ye karşı savaşmış ve Avengers’ın kurucu üyelerinden biri olma şerefine sahip olmuştur. Hatta ekibe “Avengers” ismini koyan bizzat Wasp’tır. Daha sonra Janet van Dyne on yıllar boyunca Avengers kadrosunda yer almış ve uzunca bir dönem ekibe liderlik de etmiştir. Hatta Captain America’dan sonra en uzun süre Avengers’a liderlik eden süper kahraman Wasp’tır.

Ant-Man, Wasp, Iron Man, Hulk ve Thor (Gülmeyin!).

Karakterine gelince; hani böyle dünya tatlısı, kısa boylu, hızlı konuşan ve sürekli şeker mimikler yapan o tanıdığınız var ya? İşte Janet karakter olarak tam olarak ona benziyor. Ayrıca göreceli olarak ekibin en güçsüzü olmasına rağmen gelmiş geçmiş en gözü kara Avengers üyelerinden biri olarak anılmaktadır.

Avengers’a çok odaklandığım için aman kafanızda Wasp’ın ilk okuyucuyla tanımasının Avengers olduğu gibi yanlış bir bilgi oluşmasın! Janet ilk kez 1963 yılında yayınlanan Tales to Astonish #44’te okuyuculara merhaba demiştir. Janet’ın babası bilim adamı Vernon van Dyne, deneyleri sırasında bir yaratığın ortaya çıkmasına sebep olmuş ve maalesef yaratığın elinde can vermiştir. İntikam almak isteyen Janet, babasının ortağı Doktor Hank Pym’den yardım ister.

Wasp’ın ilk sayısı (Tales to Astonish #44 – 1963)

Yardım isteğini geri çevirmeyen Doktor Hank Pym, Janet’ı biyokimyasal olarak geliştirir. Kendi icadı olan Pym Partiküllerini kullanınca Janet’ın boyutu küçülebilmekte, küçüldüğünde de sırtından kanatlar çıkmaktadır. Ayrıca Pym’in bileklerine yerleştirdiği bir cihaz sayesinde “arı iğnesi” adını verdiği biyo-enerji ışınlarıyla düşmanlarını vurabilmektedir. Velhasıl, hikayenin sonunda ikisi bir olup Janet’ın babasının intikamını alırlar.

Wasp, 25 sayı boyunca Tales to Astonish serisinde Ant-Man’in yanında savaşmıştır. Ha, Bir de ona aşık olma hatasına düşmüştür. Sabırlı olun, onun da sırası gelecek…

Kostüm de Yaparım, Kariyer de!

İç karartıcı detaylara geçmeden önce biraz eğlenceli bilgi paylaşayım istiyorum! Daha evvelden kaleme aldığım Avengers Hakkında İlginç Bilgiler adlı yazımda da belirttiğim gibi; Wasp’ın çizgi roman tarihinde en çok kostüm değiştiren süper kahraman olma rekoru bulunmaktadır. Süper kahramanlık yaptığı, hatta Avengers’a liderlik ettiği o yoğun dönemlerde bile Janet profesyonel moda tasarımcısı olarak kariyerine devam etmiştir. Bunun çizgi romanlara yansıması ise 400’den fazla kostüm olmuştur! Yazıyla; DÖRT YÜZ!

Kostümlerin hepsini görmek ve hangi serilerde yer aldıkları gibi bilgiler almak isterseniz sizi şu fan sitesine yönlendirmek istiyorum:

The Wondrous Wasp

Güçleri

Wasp’ın Doktor Pym tarafından biyokimyasal olarak geliştirilen iki orijinal gücü vardır: Uçmasını sağlayan kanatlar ve biyo-enerji ışınları. Ancak her iki gücü de ilk dönemler direkt kontrolünde değildir. Şöyle ki; kanatlar Pym Partikülleri içeren gaz kapsüllerini kullanarak boyutunu küçülttüğünde, biyo-enerji ışınları ise ancak bileklerine taktığı cihazlar aracılığıyla çalışmaktadır.

Fakat zaman içinde vücudunda yapılan değişimler sıklıkla kullandığı Pym Partikülleriyle birleşince vücudu değişime kalıcı olarak değişime uğramış ve hem boyut değiştirme gücünün hem de biyo-enerji ışınlarının bağımsız olarak çalışabilmelerini sağlamıştır.

Wasp, birkaç santimetre küçülebildiği gibi onlarca metre boyuta da çıkabilmekte, ancak büyüme gücünü çok nadir kullanmayı tercih etmektedir. Ayrıca istediği zaman başından çıkabilen ve böcekleri kontrol etmesini sağlayan antenleri de vardır. Ancak bu gücünü de çok nadir kullanmayı tercih eder.

İyi bakın, çünkü onu bu boyutta çok sık göremezsiniz.

Özel Hayatı

Maalesef Janet’ın başına gelen en kötü şey, zamanında Hank Pym’e aşık olmasıdır. İlk zamanlar her ikisi için de güzelliklerle dolu olan bu ilişki, zamanla Hank Pym’in akli dengesini yitirmeye başlamasıyla kabusa dönüşmüştür. Janet, Hank ile “zorunluluktan” evlenmiş, daha sonraları ise fiziksel şiddete dahi maruz kalmıştır (Hayatı süper suçlularla savaşarak geçen bir kadın nasıl fiziksel şiddete maruz kalıyor o apayrı bir konu).

Hank Pym ve Janey van Dyne ilişkisini oldukça detaylı olarak işlediğimiz, yazarlarımızdan Gökmen Öncü‘nün kaleme aldığı bir Ant-Man dosyamız var. Bu yüzden bu konuyu daha fazla detaya girmeden kesiyorum. Merak edenler buradan okuyabilir:

Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Ant-Man

Wasp Hakkında Birkaç Anekdot

  • Alternatif bir Marvel evreni olan Ultimate serisinde (Earth-1610) Wasp yine kocası Hank Pym’in şiddetine maruz kalmıştır. Pym, kıskançlık krizi sonucu Janet’ı dövmüş ve boyutunu küçülterek kaçtığında ise önce böcek ilacı sıkmış, sonraysa üstüne karıncaları salmıştır.
  • Yine Ultimate serisinde Wasp, şehri yıkan Hulk’u (Ultimate Hulk bildiğiniz Hulk’tan çok çok çok daha beter) bir yere yönlendirmek için göğüslerini göstermiştir.

  • Ultimate evreninde Wasp’ın ölümü Blob’un elinden olmuştur. Blob, Ultimatum serisi sırasında Wasp’ı YEMİŞTİR (şaka yapmıyorum) ve tadının tavuğa benzediğini söylemiştir. Bunu gören Hank Pym dev boyuyla Blob’u yakaladığı gibi kafasını ısırarak koparmıştır! Şaşırmayın, Ultimate serisi böyle sahneleriyle öne çıkmaya çalışan bir seriydi. Bitmesine pek üzüldüğümü söyleyemem.
  •  Wasp, 2010 ila 2012 arasında yayınlanan Avengers: Earth’s Mightiest Heroes serisinde de önemli rol oynamıştır. Earth-8096 adı verilen bu evrende Wasp şen şakrak, ancak çok zeki olmayan bir tip olarak karakterize edilmiştir.
  • Standart çizgi roman evreni olan Earth-616’a Wasp, Hank Pym kılığına girmiş bir skrull’un kendisine sahte Pym Partikülü vermesi sebebiyle koca şehri etkileyebilecek kadar büyük bir biyolojik bombaya dönüşmüştür. Thor çekicini kullanarak bir uzay yırtığı yaratarak Wasp’ı bunun içine çekmek zorunda kalmıştır. (Merak etmeyin, Thor’u kahreden bu olaydan bir süre sonra Wasp’ın aslında ölmediği ortaya çıktı elbette)
  • Janet’ın ölümünden sonra eski eşi Hank Pym bir süre Wasp ismini almıştır.
Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar