Marvel ve DC Comics’de Transseksüel Karakterler: İnsan Haklarına Dair Bir Derleme

1995’de J.M. DeMatteis, Ron Wagner ikilisi Daredevil’in 348. sayısında ortaya çıkardıkları Sir adlı psikopat karakterleriyle cinsiyet değişimine farklı bir bakış açısı sunmuşlar. Cinsiyet karmaşasının yaratabileceği ruh hali son derece başarılı yansıtılmıştır. Bir kadının yaşadığı karmaşa ve Sir kod adıyla Daredevil kılığına girmesi. Kör kahramanın yerine geçip kendi gerçeğini görememesi. Kahramanın ise kör olup gerçekleri görebilmesi. Biraz fazlaca Sophokles’in Oidipus esintisi olan bir ironi:

Daredevil – Senin gerçekte kim olduğunu gördüm. Sırrını biliyorum.
Sir – Ben bile kim olduğumu bilmiyorum!
Daredevil – Artık saklanmak yok.
Sir – Sus!
Daredevil – Artık maske yok.
Sir – Sus!
Daredevil – Bunu nasıl başardılar? Hormonla mı? Kendinden bu kadar mı nefret ediyordun?

Ann Nocenti, Steve Lightle ile Fred Harper üçlüsü Marvel Comics Presents dizisinde iki sayı süren (150-151) empatik bir mutantın hikayesini ele almışlar. Wolverine ve Typhoid Mary’nin de yer aldığı hikayede, yanlış bedene hapsolmuş farklı bir cinsiyetin dramını anlatmaktadırlar.

erin1

Yan yayın evlerinden Milestone’da Ivan Velez Jr. 1993 yılında Masquerade adlı karakterle başarılı bir iş çıkarmış. İstediği kılığa dönüşebilen the Blood Syndicate üyesi karakter, hikayenin bir yerinde bayılmıştır ve orijinal kadın biçimine dönüşmüştür. Ancak grup arkadaşlarından biri onu uyandırınca hemen gruba kabul ettirdiği erkek biçimine döner. Daha sonra da mahalle baskısından dolayı gruptan ayrılır.

1994 yılında Milestone adı Marissa Rahm olan trans karakterle tanıştırır okurlarını. Deathwish adlı kısa dizide yer alan karakter bir polistir. Görselde yer alan başlığı merak edenler için hemen dip not düşeyim “The Crying Game” muhteşem bir filmdir ve hikaye oralara az da olsa gönderme yapar. Kısa dizinin yazarı Maddie Blaustein çizeri JH Williams.

O çizgi romanın dahi çocuğu, delisi ve asisi, o Alan Mooreve, evet, o da trans konusuna el atmış. Promethea adlı karakteri aslında çizer Bill’miş. Daha doğrusu Bill’in çizdiği kadın karakter aslında Bill’in içindeki kadınmış. Reader Rene argued in the comments that Roger is just an other gender-swapped character and wouldn’t count as trans. He could be right. I’ll leave it as undetermined for now!

jessie1

Steve Gerber – Brian Hurtt ikilisinin 2004 yılında basılan ve cezaevinde geçen “Hard Time” hikayesinde güzel bir söz var ki; bence çok şeyi özetliyor. Cindy adlı genç adam diğer genci kolundan tutarak çekiyor:

Genç – Dur, ben gey değilim.
Cindy – Ben de değilim.

Cindy ruhundaki cinsel kimliği neyse o. Bu da onu gey yapmaz.

2005 yılında basılan Brian K. Vaughan – Adrian Alphona imzalı Runaways 8. sayıda okurun karşısına Karolina Dean çıkıyor. Genç kız, kızlara ilgi duymaktadır ve belki de ilk fırsatta cinsiyet değiştirecektir.

DC’nin  Infinity Inc. dizisinde Erik Erika’ya dönüşüyor. Ve bu dönüşümün sonunda olağanüstü güçlerinin yanı sıra kod adı da “Amazing Woman” oluyor.

Batgirl’ün 2011 yılında basılan birinci sayısında yazar Gail Simone trans konusuna hızlı ve pratik bir çözüm getirmiş. Barbara Gordon oda arkadaşı Alysia’yla dertleşiyor ve onun trans olduğunu öğreniyor. Barbara sadece sıradan bir şeymiş gibi kıza arkadaşlarının ona “Barbs” diyebileceğini söyleyerek ortaya sömürülmeye açık bir alan bırakmıyor.

Red Hood and the Outlaws ‘ın 2. Sayısında Scott Lobdell – Kenneth Rocafort ortak imzası taşıyan kötü karakter Suzie Su bir transtır.

Yorumlar