Marvel ve DC Comics’de Transseksüel Karakterler: İnsan Haklarına Dair Bir Derleme

Bugüne kadar Köstebek adamın kullandığı ve beyinsiz varlıklar olarak sunulan Moloid adlı yaratıkların aslında sosyal hayatı olduğunu biliyor muydunuz? Ben yeni öğrendim. Mike ve Laura Allred çiftinin ele aldığı Fantastic Four dizisinin 2013 yılı hikayelerinde aslında yaşadığı cinsel karmaşayı trans olarak atlatan bir Moloid yer alıyormuş. Durumu ailesine açıklayan Moloid’in sorusu gözlerimi yaşarttı desem:

Moloid – Hala kardeşlerim misiniz? Hala ailem misiniz?

Efsanevi  Astro City dizisinin 16. sayısında Kurt Busiek -Brent Anderson ikilisi, erkek Starbright adlı kahramanın düşmanı tarafından yenilgiye uğratılmasını, sonrasında da aynı düşman tarafından kadın olarak diriltilmesini ele alırlar.

2014 yılında basılan Angela, Asgard’s Assasin’in ilk sayısında (Kieron Gillen, Phil Jimenez, Tom Palmer) kahramanın yakın kadın arkadaşı Sera’yı görüyoruz. Sonra, üçüncü sayıda da Sera’nın aslında ilk tanıştıklarında erkek olduğunu öğreniyoruz.

moloid1

Bu listeye iki trans öyküsü de ben eklemek istiyorum.

Marvel’in alt kolu Malibu Comics’in karakteri Mantra bunlardan ilki. Ölümsüz bir savaşçı grubundan olan siyahi erkek Lukasz bir mücadelede ölür ve her zaman olduğu üzere reenkarne olur. Ancak bu sefer hayata geri dönüşünde kadındır ve hayatı değişecektir. İlk başlarda olayı kavrayamayan karakter, daha sonra kendini erkekle yatakta bulacaktır.

İkinci ekleyeceğim ise DC’nin eski ve kült çizgi romanı Camelot 3000’dir. Gelecekte yaşanan bir Kral Arthur hikayesinde reenkarne olan yuvarlak masa şövalyeleri yine mücadele içine girerken içlerinden biri kadın olarak dönmenin ıstırabını yaşamaktadır. Bu arada bir başka şövalye ise onun o haline aşık olur. Ancak olay farklı gelişir ve kadın olan şövalye bir erkek yerine reenkarne olmuş olan eski kadın sevgilisiyle birlikte olmayı seçer. Yani hem trans hem lezbiyen olur. Ve ilginçtir ama reenkarnasyon, ölümsüz savaşçılar, kadına dönüşen erkekler… Eklediğim her iki çizgi romanın yaratıcısı da Mike W. Barr.

wanda1

Kaynakça

Knowledge Waits: TheHistory of Trans Characters at DC and Marvel Comics Erkeğin İktidarı Şeyiyle Olur! İnanmayan Baksın! Comicslerde

Yorumlar