Wolverine Ne İlk, Ne de Sonuncuydu: Weapon Plus Programı!

Weapon Plus (Weapon X) Programı…

Ülkemizde çoğu kişinin; Wolverine sayesinde Weapon-X olarak bildiği oluşum, Marvel Evreninde Weapon Plus programı olarak, çok geniş bir kapsama sahiptir. Serilerin yaratıcısı Grant Morrison; 1960 doğumlu olmasına rağmen, hikayenin orijinini 1940 ve dolayısı ile 2. Dünya Savaşına kadar geriye götürmüş ve eski karakterlerle de bağını sağlamıştır.

1940’larda futurist bir program olarak ortaya çıkan Weapon Plus, pek az kişinin varlığını bildiği mutantlara karşı, gelecekte verilecek olası savaşlar için süper-askerler üretmek amacıyla oluşturulmuştur. Esasen akıllı bir bakteri olan Sublime’in konağı olan John Sublime, mutantların gelecekte dominant ırk olabileceklerini düşünüp, onlardan korkmuş ve Weapon Plus’u bu yörüngeye oturtmuştur.

Zaman içinde Weapon Plus programı; süper askerler yaratmak için çok daha sıra dışı ve ürkütücü yöntemleri denemeye başlamıştır. İlk Weapon Plus projesi olan Captain America (Steve Rogers) gönüllü olarak katılmış ve bir serum sayesinde, insan limitlerinin zirvesinde bir karakter olurken, daha sonraki deneklerde zihin yıkama teknikleri, genetik müdahaleler, zihinsel implantlar ve daha da ilerleyen safhalarda, sentinellerden daha da ölümcül olabilen insan-sentinel kırması olan, nanoteknolojik cyborglara dönüşmüştür.

WeaponX8

Genel olarak; süper asker programı olduğu için, yaratılan üyelerin neredeyse tamamı, yeteneklerinin yanı sıra, müthiş bir taktik beceriye ve savaş sanatlarına (yada öldürmeye, yok etmeye) yatkındır. Captain America, Wolverine, Deadpool, Maverick, Sabretooth, Fantomex, Nuke ve diğerlerinin hepsinin ortak noktası, bütün silahları çok iyi kullanmaları ve buldukları ortamdaki en iyi savaşçılar olmalarıdır. Yani sadece güç değil, zorlu ve acı verici eğitimlerden de geçmişlerdir.

Ancak on dördüncü projeden itibaren, süper asker yerine daha toplu katliama yönelik güçlere sahip karakterler ortaya çıkmaya başlamıştır (Stepfordlar, Ultimaton ve Allgod gibi). Ne olursa olsun hepsi çok ölümcül ve tehlikelidirler. Bu yüzden; onları kendi lehine çevirmek isteyenler peşlerinden eksik olmaz, içinde bulundukları serilere de, normalinin üzerinde bir sertlik katarlar.

Weapon 0

Operation Rebirth (Yeniden Doğuş Operasyonu), ABD, İngiliz ve Alman bilim adamları tarafından organize olarak oluşturulmuştur. Bu sıralarda 2. Dünya Savaşı çıkınca bölüm şeflerinden Koch, Alman programının başına geçer ve Josef Reinstein’da Amerikan programına devam eder.

Weapon I

Programın ilk halkası; süper asker serumuydu ve ilk olarak, siyahi Amerikan asker denekler üzerinde denendi. Üç yüz siyahi asker, Cathart Kampından alındı ve bilinmeyen bir yerde üstlerinde ölümcül deneyler yapıldı. Bu askerlerden sadece beş tanesi hayatta kaldı ve diğerleri kampta bırakılıp, gizlilik gerekçesi ile amerikan askerleri tarafından öldürüldü. Ailelerine ise savaşta öldükleri söylendi. Bunlardan Isaiah Bradley’in oğlu olan Josiah’ta, benzer özellikler görülse de, programın en başarılı ürünü şüphesiz; Steve Rogers (Captain America) oldu. Serum tarafından bütün fiziksel özellikleri, çalışılarak elde edilebilecek insani limitlerin zirvesine çıkarıldı. Müthiş vatanseverlik, görev ve ahlaki erdemleri sayesinde, Captain iyice ön plana çıktı. Ancak; Josiah’ın oğlu Eli’da da (Patriot olarak bilinir) başta güçler olmasa da, sonradan mutant büyüme hormonu ile benzer güçlere ulaşmıştır.

weaponx1

Weapon II

Bu programın deneyleri hayvanlar üzerinde yapıldı ve Marvel Evreninde geçmese de, Vertigo Comics’te Grant Morrison imzalı yayınlanan We3 adlı 3 sayılık serideki, robotik zırhlara sahip olan denek hayvanları, Weapon Plus programının ürünü olarak kabul edilir.

Bunlardan köpek (Bandit) küçük bir tank gibi çok dayanıklı ve silah yüklüyken, gruptaki kedi (Tinker) bir suikast ve özel tim uzmanlığına sahipti. Grubun son üyesi olan tavşan (Pirate) ise; kara mayınları ve zehirli gazlar gibi alan etkili, yıkıcı silahlara sahipti. Ayrıca bu hayvanlar, kısıtlı bir dilde de olsa konuşabiliyor ve inanılmaz askeri manevralar gerçekleştirebiliyorlardı.

We3 - Tinker (kedi), Bandit (köpek) ve Pirate (tavşan)

We3 – Tinker (kedi), Bandit (köpek) ve Pirate (tavşan)

Weapon III

Soğuk Savaş sırasındaki çoklu sezme gücüne ve elastik bir deriye sahip olan mutant avukat, casus olarak Sovyetler Birliği’ne karşı kullanılmıştır. Daha sonrasında büyülü bir nesneyi çalmak için Otherworld’e gönderilmiş ancak yakalanıp derisi yüzülmüştür.

Weapon IV-V-VI

Çeşitli azınlıklar ve tutuklular üzerinde deneyler yapılmıştır. Fazla bir bilgi yoktur.

Yorumlar