Zombi Kıyametinde Üç Sevimli Köpek: Rover Red Charlie

Tuhaf Bir Yol Öyküsü

Başrolde profesyonel bir kurtarma köpeği olan Charlie var. Charlie’nin eğitimi ile gördükleri sürekli çakışıyor. İnsanların hala kurtarılmaya değer olduğunu düşünen kahraman köpeğimiz üniformasını şerefle taşıyıp, bazen kendine zarar vermek uğruna birisini kurtarmaya çalışıyor. Denklemin diğer tarafında septik ve nihilist tavrıyla öne çıkan, İskoç kökenli Rover var. Rover hiçbir şeyin düzelmeyeceğini ve köpekler olarak kendi başlarının çaresine bakmayı öğrenmeleri gerektiği fikrinde. Bu ikisinin ortasında ise gösterinin gizli yıldızı, altın kalpli ama saf kahraman, Red.

Red her şeyin ötesinde umarsız bir masumiyeti temsil ediyor. Evet, belki çok zeki değil ama bu olaylar hakkında dümdüz düşünüp doğrudan aksiyon almasına sebep oluyor. Bu sayede hikayemizin kahramanı olmasa da en kahraman karakteri olup çıkıveriyor, Red.

roverRedCharlie3

Ennis belli ki “Rover Red Charlie”yi yazarken çok uzun zamandır hiç eğlenmediği kadar eğlenmiş. Köpeklerin kendi aralarında tutarlı bir dili var. Bu dil Klingonca gibi tamamen ayrı bir lisan değil elbette. Ancak köpeklerin bildiği kelimeler ve farklı şeylere farklı isimler koymaları son derece tutarlı yansıtılmış. Her kare için düşünmüş Ennis, böyle bir durumda köpekler ne söyler, ne düşünürdü diye. Sonuç olarak ortaya son zamanların en enteresan çizgi romanlarından biri çıkmış.

Samimi Bir İç Hesaplaşma

“Rover Red Charlie” belki de gizli bir iç hesaplaşma Garth Ennis için. Nefret ettiği insanlardan kurtulan Ennis bu üç köpekte kendi kişiliğinin değişik yanlarını buluyor. Charlie’yi Ennis’in çocukluğu olarak düşünebiliriz. Kendisine öğretilen ve inandıklarına karşın insanların onu hayal kırıklığına uğratması oldukça güçlü bir darbe olmuş ruhuna. Rover ise “Ne bekliyordun?” diyen bir ses, içten gelen. İkisinin ortasında ise her şeye rağmen dostları için dünyayı unutabilecek yanı var Garth Ennis’in… Yani Red. Aptalca evet… Ama eminim o da kendisini aptal buluyordur bazen.

Altı sayılık kısacık bir çizgi roman olan “Rover Red Charlie” kıyamete son derece masum gözlerden bakıyor. Heyecanlı, eğlenceli ve özünde hüzünlü bir hikaye. Ve Garth Ennis’in senelerdir yazdığı en kişisel ve en iyi şey.

roverRedCharlie1

Amerika’da Avatar Press tarafından piyasaya sürülen Rover Red Charlie’yi okumak için maalesef tek şansınız yurt dışından getirmek ya da dijital versiyonunu edinmek. Bildiğim kadarıyla Marmara Çizgi’nin Avatar ile bu eseri tercüme edip yayınlamak amacıyla yaptığı görüşmeler sonuca ulaşmadı ve bir sebepten Rover Red Charlie Türkiye’ye gelemedi. Çizgi romanla özel olarak ilgilenmeyenleri bile bu sanat alanına çekebilecek kalitede bir eser olan Rover Red Charlie’nin bir şekilde Türkiye’de yayınlanması en büyük dileğimiz.

Yorumlar