Süper İnsanlara Farklı Bir Bakış: Supergod!

Supergod, 2009-2010 yılları arasında Avatar Press tarafından yayınlanan 5 sayılık bir çizgi roman. Çok ünlü olmamasına rağmen, süper insan tanımına farklı bir bakış açısı sunduğu ve her zaman favorim olan “ürkütücü bilim kurgu” türünde olduğu için oldukça beğendiğim bir mini seridir.

Serinin yaratıcısı ve yazarı Ironman – Extremis ile bilinen Warren Ellis. Ayrıca yazar, daha pek çok Marvel (özellikle ultimate serileri) ve diğer yayın evlerinin çizgi romanlarına da imza atmış bir isim. Sıklıkla süper insanlara farklı yorumlar getirmesi ile biliniyor.

Supergod, ilk sayının kapağını görünce ünlü Irredeemable serisini andırıyor gibi görünse de hikaye tamamen farklı. Konusunun en kısa özeti şu şekilde yapılabilir :

“Süper insanlar yaratılabilseydi, gerçekten de insan gibi mi düşünürlerdi?”

superGods

Serinin en başından sonuna kadar, anlatıcı rolünde İngiliz bir bilim adamı olan Simon Reddin var. Cesetlerin yüzdüğü Thames Nehri’nin ve parçalanan Big-Ben’in civarında nihai sona yaklaşırken ABD’li bir meslektaşı ile telefonda konuşuyor ve seri boyunca tüm hikayeyi Reddin’in ağzından duyuyoruz.

Hikayede, birden fazla ülke yakın dönemlerde kendi süper insan projelerini devreye sokuyorlar. Ancak bu süper insanlar hem fazla güçlü hem de düşünsel açıdan insanlara pek de benzemiyorlar. Böylece Dünya korkunç bir sona doğru hızla ilerliyor. Bu süper insanlara bir göz atalım.

Krishna 

Muhtemelen en güçlü olan ve hikayenin merkezindeki süper insan. Hindistan tarafından üretiliyor ve esas amacı Hindistan’ın çevresel kirliliğini temizlemek olması gerekirken başka bir forma bürünüyor. Organik maddeleri yönlendirebiliyor, inorganik maddeleri ve farklı enerjileri kontrol ediyor, gerçekliği bir noktaya kadar bükebiliyor, diğerlerinin çoğunun aksine yıkıcı olabildiği kadar yaratıcı da olabiliyor.

krishnaSuperGods

Jerry Kraven

Kaza yapan bir uzay mekiğinden kurtarılan (!) kahraman ve görece olarak iyi niyetli bir astronot. Mekikten çıkarıldıktan sonra nükleer güçlü teknolojilerle yaşayan bir silaha dönüştürülmüş. Öldüğünün farkında ve ABD makamları tarafından kendisine bir yapay gerçeklik oluşturulmuş. Önce ilk rus süper insanla dövüşmek için salıveriliyor, sonrasında da Dünya’ya tehdit oluşturan Krishna’yı öldürmesi için Hindistan’a gönderiliyor. Diğerlerinin aksine insan olmaya en yakın varlık Jerry Kraven olsa da ilk sayının sonundaki yakın çekim bile Kraven’in insanlığını sorgulatabilir. Süper güçlü ve süper dayanıklı, yakın dövüşte çok yıkıcı oluyor.

Yorumlar