Cosplayer Dosyaları: Emre Yaşar

Bu hafta yazılarımı toparlarken bir düşünme tuttu. Acaba röportaj fikri nasıl olurdu? Sevilir miydi? Sonra “İlk röportaj kimle yapmalıyım?” diye düşünmelere başladım. Fazla uzunca düşünmedim, çünkü sebebi açık ve netti. Emre Yaşar ile kısa ve öz bir röportaj yaptık ( Adam yoğun, kafasına silah dayadım anca bu kadar konuştu).

Emre ile arkadaşlığımız Yıldız Savaşları adında köklü bir Türk Star Wars fan sitesinde başladı. O zamanlar forum kültürü vardı ve orada herkes birbirine daha samimiydi. Aynı tutkuyu paylaşan insanlar birbirleriyle arkadaş oluyorlar ve bilgilerini paylaşıyorlardı. Biz de Emre ile burada tanıştık. O zamandan kalan zaten çevremde Emre ve Ateş Çetin var (Ateş, yani Legion 501’in Darth Vader’ı ve Kylo Ren’i). Forumlar keşke tekrar moda olsa da yine samimi ortamlarda beraber olsak. Hatta ilk FX lightsaber’ımı bizim forumdan almıştım (Darth Maul master replicas FX set). Düşünün artık Master Replicas FX üretmiyor.

Emre ile bana kostüm yapma projelerimiz hep raflara kalktı. O yoğundu (hala yoğun) ve ayrı şehirlerde oturuyorduk. Benim de bir Legion 501 olma isteğim var, ama bu gidişle makyajsız olarak Darth Sidious olacağım. (Bitirdin Emre beni!)

Röportaj kısmına geçerken kostüm yapmanın ne kadar zor ve yıllar aldığını Emre’den öğrendim. Öyle naylon kumaşla olmuyor bu işler. Emre’nin işlerinin hayranıyım çünkü adam gerçekten kusursuzluğa oynuyor zaten fotoğraflarda da o kusursuzluğu göreceksiniz.

Merhaba Emre. Biraz kendinden bahset de konuya girelim…

Merhabalar, Ankara’lıyım lisans eğitimimi grafik tasarım üzerine yüksek lisans eğitimimi de Halkla ilişkiler ve Reklamcılık üzerine yapmaktayım. Hobi olarak kostüm yapımı ve dövmecilik yapıyorum. İlk olarak maket tutkusu ile başlayan plastik sanatlar maceram, şu an kostüm yapımı konumuna kadar geldi.

Star Wars tutkun nasıl başladı?

İlk olarak Episode 4’ün 20.yıl özel gösterimine gitmem ile başladı, yani küçük yaşta virüsü kaptım diyebilirim. Fakat bu tutku yıllar geçtikçe katlanarak arttı.

İlk kostümün neydi? Ne kadar uğraştırdı seni?

İlk yaptığım kostüm Boba Fett oldu. Tabii bu kostümün tam üretimi 4 yıla yakın olduğu için bir çok değişiklik yaptım üzerinde. Sonrasında Rebel Fleet Trooper, Karl Ruprect Kroenen (Hellboy) ve Judge Dredd ile devam etti.

Peki neden Boba Fett ?

Beni en çok etkileyen kendimle en çok eşleştirdiğim karakter diyebilirim. Benim de tam açıklayamayacağım bir bağ var Boba Fett ile aramda. Anlatması zor, hatta obsesyon bile diyebilirim.

Sanırım Türkiye’de Legion 501’in ilk ve tek Boba Fett’i sensin? Peki nasıl gelişti katılım süreci?

Kostümü hazırlarken en ince detayına kadar filmde kullanılan kostümle aynı olması için uğraştım. Bir çok kez “bu tam olmadı sanırım” dediğim ve içime sinmeyen parçayı yeniden ve film ile bire bir şekilde yaptım. Bu yüzden 4 yıla yakın bir sürede tamamlandı. Kostüm yapılırken en küçük detayına kadar araştırdım hatta ILM arşivlerinden gelen orijinal kostümün fotoğraflarını kullandım. Ardından başvurumu yaptım ve lejyona kabul edildim. Şu an GML olarak aktif görevimi sürdürmekteyim.

Hazır Legion 501’den konu açılmışken Legion 501 tam olarak nedir ? Biz katılırsak nasıl bir ayrıcalığımız olacak ve ne tür etkinliklerde kendimizi bulacağız?

501. Lejyon fanlar tarafından kurulmuş 15 bine yakın üyesi bulunan uluslararası bir kostüm kulubüdür. Sadece ‘kötü’ karakterlerin kabul edildiği lejyona katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve film kalitesinde bir kostüme sahip olmak yeterli. Bizlere www.lejyon501.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Star Wars The Last Jedi’nin gösterime girmeden önce ki son fragmanı hakkında ne düşünüyorsun ? Sence son üçlemenin ikinci halkası kurtaracak mı seriyi ?

İzlemedim desem? Çünkü yeni seri gerçekten ilgimi çekmedi, kurtarabileceğini de zannetmiyorum. Ancak ve ancak Rogue One havasında filmler seriyi tekrar diriltecek filmlerdir.

Son olarak gelecekte başka bir projen var mı?

Gelecekte tabii ki bir çok projem var. Ama henüz konuşmak için erken ama şu an ilk önceliğim Aliens filminden bir Colonial Marine.

Bu yazı, "Cosplayer Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar