Cosplayer Dosyaları: M.E.G Cosplay

Cosplayer dosyaları yazı dizimizde ilk konuğumuz olarak son dönemlerde başarılarıyla ve muazzam kostümleriyle isimlerini sıkça duyduğumuz Ensar ve Enhar kardeşler ile  röpörtaj gerçekleştirdik.

• Merhabalar, ilk önce bir kahramangil olarak röportaj talebimi kabul ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Yoğun olan programınızdan vakit ayırdığınız için şahsen ben de mutluyum.

• Merhaba, biz de mutlu olduk.

O zaman ilk sizi tanıyalım, ne dersiniz?

• Ben Enhar; kendim ile ilgili anlatacak çok şey bulamıyorum açıkçası. Cosplay dışında parkour sporuyla ilgileniyorum, rock/metal müzik seviyorum.

Fotoğraf: Onurcan ERDEM

Fotoğraf: Onurcan ERDEM

• Ben Ensar; kendimi kısmen gamer olarak tanımlayabilirim. Ömrümün gereğinden fazla kısmı oyunlara harcanmıştır. Ağır Resident Evil fanıyım, ilk ve tek dövmemde bu oyuna ait semboldür zaten. 2013 Haziran ayından beri cosplay hobisiyle uğraşıyorum.

Fotoğraf: Soner KALAV

Fotoğraf: Soner KALAV

Bize Cosplay’i tanımlar mısınız? İyi ve kötü yanlarından bahseder misiniz?

Kelime anlamını herkesin bildiğini varsayarak kendi bakış açımı anlatmak istiyorum. Öncelikle bunun bir yarış olmadığını belirtmekte fayda var. Önceliğimiz yapılan işten keyif almaktır

Ne kadar süredir bu işle uğraşıyorsunuz? Nasıl başladınız?

Enhar: Benim 1 yılım doldu. Abim benden daha önce başlamıştı. Ben 2014 Şubatta Kontakt 4 ile başladım. İlk cosplayim Gungrave, aslında cosplay olarak başlamamıştı. Karakterin silahını (Tabut) hobi amaçlı yapmak istemiştim.Yapmışken son anda kostüm de eklenerek bir cosplaye dönüştürüldü ve ilk etkinliğime katılmış oldum.Etkinlikte ve sonrasında aldığım güzel tepkiler sayesinde devam etmeye karar verdim

Ensar: Benim ise başlangıcım 2013 Haziran ayındaki Torucon İstanbul etkinliği olmuştu. Final Fantasy 13’ten Snow Villiers karakterini canlandırmaya çalışmıştım. Kostümü hazır alsam da bir çok işlemesini bizzat kendim yapmıştım.

Bulunduğunuz projelerden ve etkinliklerden biraz bahseder misiniz ? Şu ana kadar hangi kostümleri/karakterleri yaptınız ?

Önemli olan yaptıklarımız değil yapacaklarımızdır! Şaka bi yana, bunu liste olarak yazsak daha okunabilir olucak sanırım. Etkinliklere yapılan kostümler, ve talep edilen siparişler haricinde Redbull Shape Shifter kampanyasına da üretim desteği veriyoruz.

Fotoğraflar: Onurcan ERDEM

Fotoğraflar: Onurcan ERDEM

Bildiğim kadarıyla Cosplay dünyasına hızlı ve başarılı bir giriş yaptınız, Türkiye’nin en iyisi oldunuz ve bir çok ödül kazandınız, bu zamana kadar hangi etkinliklerde hangi karakterlerle ödül aldınız?

İlk ödülümüzü Torucon İstanbul 2014 Haziran ayında  Prototype-Alex Mercer karakteri ile aldık. Kontakt 5’te En iyi erkek (Darksiders-War), en iyi grup cosplay (Devil may Cry-Dante & Vergil) ve Eurocosplay (Darksiders-Death) olarak 3 farklı dalda birincilik aldık. Son olarak da İzmir Dracon’da özgün karakter olan tasarım ile ikinciliğimiz var.

meg6

Birçok uluslararası cosplayer’ı tanıyorsunuz, aralarından işini en çok takdir ettiğiniz veya örnek aldığınız kimdir ?

Hepsine ayrı saygı duyuyoruz. Kaliteli çalışmalarına her zaman özeniyoruz açıkçası. Fakat tarz olarak örnek aldığımız bir cosplayer yok. Yeteneklerimiz yönünde kendi tarzımız gelişti zamanla.

Oyunlarla aranız nasıldır ? Sevdiğiniz oyunlardan bahseder misiniz ?

Enhar: Ben şahsen tam bir retro gamer’ım. Atari’den başladık cocukluğumuzda. Üst üste koyduğumuzda boyumuza ulaşan kasetlerimiz vardı. Hepsinide hatim etmiştik. Sonra Sega, Playstation1-2, Gameboy, PSP(ki hala evde 2 adet mevcuttur) derken 2000’lerin oyun fırtınasını yakaladık. Ama sonradan bir kopma oldu şuanda güncel oyunların çoğunu bilmiyorum. Çok nadir tarzını,senaryosunu beğendiğim oyun olursa oynuyorum.

Ensar: Yukarıdakiler kardeşim ile kısmen ortak görüşümdür, onlar haricinde öncede belirttiğimiz üzere ağır bir Resident Evil fanıyım. Filmleri olsun, oyunları olsun onlarca kez tekrar edilmiş, anlatmaktan bıkmayacağım rekorlarım olmuştur:) Halen de mevcut olan Xbox360 oyun konsolunda 4 yıllık bir süreçte sabah/akşam multiplayerda FPS üzerine fazlasıyla tecrübe edindim. Yakında tekrar bu dünyaya adım atmayı, bazı oyun yayınları yapmayı planlıyorum.

Fotoğraf 1: Necdet GÜLER, Fotoğraf 2:Neslihan TORAMAN

Fotoğraf 1: Necdet GÜLER, Fotoğraf 2:Neslihan TORAMAN

Gelecek projeleriniz hakkında bizlere biraz bilgi verebilir misiniz ?

Gelecek projelerimiz epey karışık. Biz bile tam anlamıyla kesinleştiremiyoruz sürekli fikirlerimiz değişiyor. Şu anda sadece Ankara’ya bir kostüm hazırlama üzerinde yoğunlaşıyoruz. Lich King ile Warcraft paladini arasında karar aşamasındayız. Şu an devam eden bir Digimon cosplayimiz var ama hangi etkinliğe yapılacağına henüz karar vermedik. Çok erken karar verince karakterlerden sıkılıyoruz, o yüzden çok uzun vadeli plan yapmamaya çalışıyoruz:)

Çizgi romanlar ile ilgileniyor musunuz? Gelecek cosplay planlarınıza Marvel & DC evrenlerinden veya çeşitli  süperkahraman veya kötü karakter kostümleri veya çizgi roman karakterleri eklemeyi düşünüyor musunuz?

Enhar: Marvel ve DC evrenini sadece filmlerinden takip edebiliyorum. Cosplay olarak çok ilgimi çekmiyorlar açıkçası.

Ensar: Enhar zamanında ikna olsaydı bir HulkBuster’ımız olabilirdi!

meg7

Tekrardan teşekkür ediyorum, biz kahramangillere vakit ayırdığınız için. M.E.G Cosplayi başarılı işleriyle daha fazla görmek ve güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle.

Asıl biz teşekkür ederiz, temennimiz o.

Konuk Yazar: Gülce Öztürk

Bu yazı, "Cosplayer Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar