Halkın Kahramanları’nın Yazar/Çizeri Ufuk Mehmet Yücelen ile Söyleşi

Ufuk Mehmet Yücelen halen devam eden, Halkın Kahramanları web-çizgi romanın yaratıcısı. Gelin kendisini tanıyalım. Ufuk Mehmet Yücelen kimdir? Nerede büyümüştür? Nerelerde okumuş, nerelerde çalışmıştır? Nelerle uğraşır? Aslında uzun hikaye hayatında nasıl bir yer tutar? Kapsayıcı bir özet alabilir miyiz?

Gerçekten uzun hikaye…

1967 Ankara doğumluyum. Henüz altı aylıkken, ilkokula gideceğim yer olan Beşiktaş’a, ardından bugüne değin yaşadığım Kadıköy tarafına taşındık. Kenan Evren Lisesi olarak ismi değiştirilecek olan, tarihi Kadıköy Orta Okulunda ve ardından Fenerbahçe Lisesinde okudum. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini 1989’da bitirdim.

İlaç sektöründe temsilci, özel TV’de yönetmen yardımcısı, danışmanlık şirketinde uzman yönetim danışmanı, dış ticaret şirketinde yönetici, turizm şirketinde yönetici, eğitim sektöründe yönetici… Tarihin akışı açısından “tek düzelikten uzak” çalışma hayatımın ana başlıkları, detaylara girmek yorucu olabilir.

Çizgi roman çalışmalarımı yayınladığım yer olan “ASLINDA UZUN HİKAYE” benim için bir hobi. Elimden gelse, belki tüm zamanımı ayırmak isteyeceğim bir hobi. Yani biraz abartıyorum. Herhangi bir vatandaş gibi, günün en az 11 saatini çalışma hayatına ve İstanbul trafiğine, 6 saatini aileye, 8 saatini de uykuya ayırmak zorundayım. Hesaplandığında hobi için (-1) saat kalıyor. Neyse ki, asla hesaplamaya çalışmıyorum.

Yazarı tanıyalım

Yazarı tanıyalım

-Hangi sanat dalları ile haşır neşirlik var?

Çizgi roman 11 yaşında heves edip başladığım bir uğraşı.

Müzik daha geç başladı, ilk gitarımı 18 yaşında edindim. Sonraki yıllarda, yakın arkadaşlarımla oluşturduğumuz kadayıflar isimli bir rock grubu ile devam etti. 90’ların sonunda, 21. yüzyıla geçmemeyi tercih ederek kendimizi imha ettik.

Yazarlık, danışmanlık şirketinde çalışırken yayınladığımız, 20 adet sektörel kitabın altına imza atan ekibin içerisinde yer alarak, kendimi geliştirdiğim bir diğer sanat dalı. Halen yazma girişimlerim var, ancak çizgi roman buna pek zaman bırakmıyor.

Yorumlar