Misfits: Süper Anti Kahramanlar

Sözünü ettiğimiz değişikliklere gelince; üçüncü sezonda Robert Sheehan’dan kalan boşluğu “This is England” filminden tanıdığımız Joseph Gilgun doldurdu. Dördüncü sezonda ise, Iwan Rheon (Simon), Antonia Thomas (Alisha) ve Lauren Socha (Kelly)’nın yerine Karla Crome (Jess), Nathan McMullen (Finn) ve Matt Stokoe (Alex) geçti. Bu sezonun ortasında ise diziye ek olarak Natasha O’Keeffe (Abbey) eklenirken Nathan Stewart-Jarrett (Curtis) ayrıldı. Böylece dizi dördüncü sezon bitmeden kadrosunun tamamını değiştirmiş oldu. Ancak başta da söylediğim gibi Misfits iskeleti sağlam bir dizi olduğundan oyuncuların değişmesi izleyici keyfini pek de etkilemedi.

misfits-4

Rudy, Finn ve Abbey

Süper kahraman hikayelerine eşsiz bir bakış açısı getiren “Misfits”, “Büyük güç büyük sorumluluk getirir.” mottosunu bir kenara atarak, süper güce sahip olmanın gerçekten neyi gerektirdiğini ve neye malolduğunu gerçekçi bir biçimde ortaya koyuyor.

İnsanları kurtarılmaya muhtaç karınca sürüleri olarak gören Hollywood süper kahraman yapımlarının aksine, onları “gerçek” birer özne haline getiren dizide, anti-kahramanlarımız dünyayı kurtarmak gibi kibirli meşgaleler yerine, en fazla birbirlerini kurtarıyorlar.

misfits-5

Simon, Kelly, Nathan, Alisha ve Curtis

“Misfits”in eşsiz olmasının bir diğer nedeni de izleyiciye sunduğu müzik ziyafeti. Florence+the Machine, UNKLE, Nick Drake, Echo And The Bunnymen, Frankie Goes to Hollywood, Soley gibi müthiş müzik seçimiyle sahneleri neredeyse bir müzikal havasında izlememizi sağlıyor.

Son olarak diziyi “Heroes” ile karşılaştıranlara, “Misfits”in derinlikli, sempatik olmasa da empatik karakterleri, gerçekçi atmosferi ve artık kemikleşmiş ingiliz mizahı ile “Heroes” dizisinden çok daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Beş sezon boyunca izleyiciye hoş bir deneyim yaratan “Misfits”i, özellikle süper kahraman öykülerinden keyif alan, ancak klişelerden bıkmış olanlara şiddetle tavsiye ediyorum.

Diziden Anekdotlar:

  • Iwan Rheon’ın karakteri Simon aslında bir süper suçlu olarak tasarlanmış.
  • Robert Sheehan’ın diziden daha büyük projeler için ayrıldığına ya da ücreti düşük bulduğuna dair söylentilere rağmen, Robert Sheehan diziden ayrılma nedeni olarak “defolup başka şeyler yapmak istemesi” olduğunu söylemiş.
  • Dizi Thamesmead, Güneydoğu Londra’da çekilmiş. Burası aynı zamanda “A Clockwork Orange”ın çekildiği yermiş.
  • Iwan Rheon “Game of Thrones”ta Ramsay Bolton karakterini canlandırmaktadır.
  • Dizide Curtis’i canlandıran Nathan Stewart-Jarrett ise daha sonra “Dom Hemingway” filminde ve Utopia dizisinde yer almıştır.
  • Nathan’ı canlandıran Robert Sheehan’ın diziden ayrılmasını ve Rudy karakteri ile diziye katılan Joseph Gilgun’ı tanıtan “Vegas Baby” adında bir video var. Üçüncü sezonun sıfırıncı bölümü olan bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.
  • Misfits dizisinin eski ve yeni karakterlerin bir arada yer alacağı bir film projesi dizinin yaratıcısı Howard Overman tarafından duyurulmuştu ancak 2013 senesinden bu yana bir girişim yapılmadı.
  • Aynı şekilde dizinin bir Amerikan versiyonunun yapacağı söylentisi vardı. Ondan da bir ses çıkmadı (Ki bu bence sevindirici bir gelişme).

Yorumlar