Sleepy Hollow: Başsız Süvari, Bu Sefer Dizi Olarak Karşımızda!

Crane’in hastaneye sevkini yapmak için izin almaya başarır ve hastaneye gitmek yerine 250 yıllık uykunun son bulduğu mağaraya giderler. Mağaradaki aramalarında buldukları İncil, her şeyin anahtarı niteliğindeki Washington İncili’dir. Her ne kadar tüm bu olanlara inanmakta zorlansa da, Abbie tüm olanların, içerisinde bir katil ve kurbanın olduğu “sıradan” cinayet davalarından çok daha farklı, karanlık güçler ile yapılan bir mücadele olduğunu ve bir şeyler yapılmazsa kasaba ve tüm dünyayı yıkıma götürebileceğinin farkına varır. Şansa bak (kısmet bu işler) tüm bu mücadelenin anahtarı olacak olan ve İncil’de yazılı olan İki Tanık, Ichabod Crane ve Teğmen Abbie’den başkası değildir.

sleepyHollow1

Kan Bağı ve Kader

Mağaraya olan ziyaretten sonraki akşam, 250 yıl önce evli olduğu karısı Katrine Crane tarafından ziyaret edilen Ichabod Crane (biraz geç kalınmış bir karşılaşma gibi) tüm bu olanların sebebini öğrenir: Süvari ile olan mücadele sonrasında kaderlerinin kan ile bağlanmış olduğunu, karısının ise bir cadı olduğunu (adam karısının cadı olduğunu ancak 250 yıllık uykusundan uyandıktan sonra öğreniyor, vay be!) ve kocasının hayatını kurtarmak için yaptığı büyüyü öğrenir. Kötülük tarafından süvari uyandırılınca (ki kendisi Mahşerin Dört Atlısı’ndan birisi olan Ölüm’dür) ona bağlı olduğundan Crane de uyanır. O iki tanıktan birisi olarak Teğmen ile kötülüğe karşı mücadele etmelidir.

Abbie, yani teğmenimizin lise yaşlarındayken kardeşi ile başlarına gelen bir hadise nedeniyle tüm bu olanlara bir anlam yüklemeye, en azından daha çok inanabilmeye başlar. Normal insanlar ancak rüyalarında görebilecekleri, normal olmayan şeyler ile olan mücadeleleri de böylece başlamış olur. Bir yanda kötülüğün emrinde çalışan cadılar ile savaşır, bir yanda olmayan bir kabileye ait kayıp bir çocuğun hastalığı ile karşı karşı kasabayı kurtarırlar. İlk başlarda sadece iki kişi olarak başladıkları bu savaşa daha sonraları Abbie’nin üstü Kaptan Frank Iving ve kardeşi Jennifer Mills de dahil olur.

İzledim Ve..!

En başta dediğim gibi dizilerle aram pek yok, fakat Sleepy Hollow benim hoşuma gitti. İyilikle kötülüğün mücadelesinde (klişe kokusu alıyorum) Başsız Süvari hikayesi, Mahşerin Dört Atlısı ile ilgili bölümler, arada İncil’den pasajlar kullanmaları güzel olmuş. İzlemeyenler var ise ilk fırsatta bir göz atmalı, benden söylemesi. Neyse, ben ikinci sezona geçiyorum. Herkese iyi seyirler.

Yorumlar