Legion – Büyük Güç Şizofreni Getirir!

Yıllar geçtikçe çizgi roman işlerinin giderek arttığı aşikar. Eskiden “bu yıl çizgi roman filmi çıkacak” diye sevinirken şimdi senede 3 tane çizgi roman filmi çıkmazsa o yıl sinema dünyası açısından eksik bir yıl sayılıyor. Bu diziler için de geçerli olmaya başladı. Hatta tıpkı sinemada olduğu gibi; dizi evrenleri kurulmaya başlandı. DC sinemadan önce tv’de evrenini kurdu, Marvel Cinematic Universe içinde Agents of S.H.I.E.L.D., Agent Carter ve Netflix dizileri var. Süper kahraman dizilerinin dışında The Walking Dead bile Fear the Walking Dead spin-off dizisini çıkardı. Preacher ve Outcast gibi işler de pastadan birer dilim almak için bu yarışın içine girerken bir köşeden izleyen mutantlar uzun zamandır sessizce bekliyorlardı. Legion da tam bu noktada devreye giriyor.

X-Men en sevdiğim çizgi roman serileri arasında ilk üçtedir benim için. Kimisi iyi, kimisi kötü 9 filmi çıktı. Sevdiğim filmleri bile tam olarak istediğimi yansıtamamıştı ki Deadpool X-Men filmleri içinde umduğumu bulduğum ilk film oldu. Tabii hala X-Men’in bildiğimiz kadrosuyla, çizgi romanı yansıtan, Deadpool gibi anlaşılarak çekilmiş bir filmi yok. Logan’a 1 aydan az kalmış ve ben de dahil bir çok kişi filme aşırı yükselmişken Legion’un da gelmesi bu aralar X-Men evreninden çıkamayacağımızı gösteriyor.

Legion

David Haller

İlk X-Men dizisi olan Legion yayınlanmaya başladı. Dizinin başında Noah Hawley var. Kendisi aynı zamanda ilk bölümü de yönetiyor. Oyuncuları arasında Dan Stevens, Rachel Keller, Aubrey Plaza, Bill Irwin, Scott Lawrence, Mackenzie Gray, Hamish Linklater ve Jean Smart gibi isimler yer alıyor. Dizinin kahramanı çizgi romanlarda Legion adıyla bilinen mutant  David Haller. Karakter 1985 yılında yayınlanan New Mutants adlı çizgi romanın 25. sayısında ilk kez ortaya çıkıyor. Yaratıcıları Chris Claremont ve Bill Sienkiewicz. Kendisi Profesör Charles Xavier‘in oğludur. Omega seviyesinde bir mutant olan David çoklu kişiliğe sahiptir ve bu yüzden akli sorunlar yaşamaktadır. Zihninde yüzlerce kişilik var ve her bir kişilik bir gücünle ilişkili.

Yani her kişilik farklı bir gücünü kontrol ediyor. Bu güçlerin de şunlardır diyebileceğim bir sınırı yok aslında. Telepati, telekinezi, süper hız, süper güç ve hatta zamanda yolculuk ile gerçeği bükme gibi güçlere de sahip. Dediğim gibi bu saydıklarım Legion’un sahip olduğu güçlerin tamamını ifade etmiyor. Kendisi dengesiz kişiliğinden dolayı da bir kahraman değildir. Asla düzenli bir X-Men üyesi olmamıştır. Bütün bunların dışında bir de Age of Apocalypse‘i başlatmıştır.

Dünyanın En Güçlü Sıradan İnsanı!

Hemen en başta diziyi çok beğendiğimi söyleyeyim. İlk duyurulduğunda ve daha sonra fragmanlarını izlediğimde hiç şu dizi bir an önce gelsin moduna girmedim. X-Men dizisi olmasından dolayı en azından ilk bölüme bakarım dedim. İzlememle birlikte artık her hafta yeni bölümünü sabırsızlıkla beklediğim dizilerin arasına giriş yaptı. Bunun baş nedeni orijinal bir iş olması. Yıllardır belirli kalıplar içinde yapılan çizgi roman uyarlamalarını izliyoruz. Hikayesi ve senaryosu klişe olan, iyinin mutlak iyi, kötünün mutlak kötü olduğu, ergen kıvamında aşklar barındıran, bol efektli, bol süper güç göstermeli dizi ve filmler yanında arada bir bu kalıplardan sıyrılan işler görmek şahsen beni mutlu ediyor ve o işi daha çok sevmemi sağlıyor.

Senelerdir saydığım unsurları barındıran film ve dizileri seyretmekten, en ufak farklılık gösteren bir iş dikkat çekiyor ve bu yüzden daha çok beğeni kazanıyor diyebilirsiniz. Lakin bahsettiğim dikkat çekmek için farklılaşan değil, gerçekten iyi, kaliteli ve orijinal yapılan işler. Geçen senenin Deadpool’dan sonra en çok beğendiğim çizgi roman filmi Dr. Strange olmuştu. İçindeki bazı şeyleri alsak bayık bir orijin hikayesinden ibaret olabilecek film içeriği, işlenişi ve finaliyle beğenimi kazanmıştı. Legion ise bunlardan çok daha farklı.

Öncelikle bir süper kahraman dizisi değil. Kahramanımızın inanılmaz güçleri var evet ama kendisi içinde bulunduğu durumdan kafasını kaldıramıyor. Burada David Haller’i zihin problemleri yaşayan normal biri olarak da görebiliriz. Hadi bir kostüm yapıp kahramanlığa atılayım gibi bir şey görmeyeceğiz dizide. Zaten dediğim gibi Legion çizgi romanlarda da kahraman değil daha çok anti-kahraman. Bir orijin hikayesi de anlatmadan pat diye ortadan giriyoruz diziye. Bundan sonra yazacaklarımın da dizi ile ilgili SPOILER içereceğini belirtmek istiyorum.

Yorumlar