Star Trek Başlangıç Rehberi

8- Peki Yeni Seri Yok mu?

Yeni filmleri zaten biliyorsunuzdur. Dizilere gelince; o iş biraz karışık işte. 1987 – 2005 yılları arasında yeni Star Trek serileri hiç durmadan, peşpeşe yayınlanmıştı. Ancak son seri olan Star Trek Enterprise’a olan ilgi iyice düşünce dördüncü sezon sonunda iptaline karar verilmişti. O tarihten beri pek çok kez kalkışılmış olsa da, tam 11 yıldır televizyonlar yeni Star Trek serisi yüzü görmemekteydi (İptal edilen Star Trek projeleri de gayet güzel bir konudur bu arada).

Ta ki Kasım 2015’te yeni bir Star Trek serisinin haberi kesinleşene kadar…

Ocak 2017'de gösterime girecek olan Star Trek: Discovery'nin logosu

Ocak 2017’de gösterime girecek olan Star Trek: Discovery’nin logosu

Star Trek: The Original Series’ten 10 yıl önceki olaylara odaklanacak olan Star Trek: Discovery’nin ilk başta Ocak 2017’de gösterime gireceği duyuruldu, ama sonradan Mayıs’a ertelendi. Serinin yaratıcıları olan Alex Kurtzman ve  Bryan Fuller, ümit verici isimler. Zira Bryan Fuller Star Trek: Deep Space Nine ve Star Trek: Voyager’da yazarlık ve prodüktörlük yapmış bir isim. Alex Kurtzman ise göz kamaştırıcı bir sinema/dizi yazarlığı portfolyosuna sahip olmasının yanında, Star Trek (2009) ve Star Trek: Into Darkness’ın (2013) da yazarlarından biriydi. Serinin danışmanı ise Star Trek II: The Wrath of Khan, Star Trek IV: The Voyage Home ve Star Trek VI: Undiscovered Country’nin efsane yönetmeni Nicholas Meyer! Yani serinin emin ellerde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz!

Şunun şurasında Mayıs 2017’ye bir şey kalmadı! Belki de Star Trek’le ilk tanışmanız bu seri sayesinde olacak, kim bilir?

9- İzlemeye Başladım, Ama Bazı Terimleri Anlayamıyorum!

Bunun sebebi ya bölümleri yayınlandığı sırayla izlememeniz ya da Star Trek serilerinin en eleştirilen yönü olan ‘technobabble’ faktörünün kafanızı karıştırması olsa gerek. Ancak bu da sorun değil, zira bunun için de bir yazımız mevcut:

Geek Terminoloji – Star Trek Jargonu

Kahramangiller çalışıyor.

Bonus: Ben Star Wars Severim, Bu Sarar mı Acaba?

Her ikisini de fan derecesinde seven ve takip eden biri olarak kişisel cevabım: Evet! Ancak ikisi de space opera türü yapımlar gibi görünse de, aslında birbirinden tamamen farklıdır. Örneğin Babylon 5, Stargate: Atlantis ya da Firefly izlemiş birinin Star Trek’i beğenme ihtimali çok yüksek, ancak Star Wars’u beğenilir kılan çoğu şeyin Star Trek’te olmaması sizin için bir sorun olabilir (Aynı durum tam tersi için de geçerli). Siz iyisi mi ucundan bir başlayın, kendi kararınızı verin (Ve lütfen Marvel ve DC’de yaptığınız gibi kutuplaşmayın!)

warsVStrekFeature

Bu arada Star Trek ve Star Wars’ı elmalarla armutlar misali karşılaştıran eğlencelik bir yazımız da var:

Star Wars mu, Star Trek mi? Savaşma, Seyahat Et!

Belki olaya mizahi yaklaşınca ısınmanız daha kolay olur.


Yazının sonuna geldik. Star Trek hakkında herhangi bir sorunuz ya da bu yazı hakkında anlamadığınız şeyler olursa aşağıdaki yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Yorumlar