Star Trek Başlangıç Rehberi

7- Nereden Başlayabilirim?

Evet, izleyecek çok fazla Star Trek var ve kafanız hangisiyle başlayacağınız konusunda bir hayli karışık. Hiç sorun değil, bu yazının amacı bu sorununuza çözüm getirmek zaten. Size önerebileceğim alternatifler şunlar:

7a- Yayın Tarihine Göre:

Bence en doğru izleme şeklidir. Kendi adıma film ve dizileri bu şekilde izledim. Ancak özellikle Star Trek: The Original Series ve bir dereceye kadar Star Trek: The Next Generation’ın anlatım dili şimdiki dizilerde görmeye alıştığınızdan çok farklı olacağı için sıkılıp bırakma ihtimaliniz çok yüksek.

Eğer ki 60’lı ya da 80’lü yılların yapımlarından keyif almıyorsanız bu sırayla izlemenizi pek tavsiye etmiyorum.

star-trek-production-timeline

7b- Star Trek Evreninin Tarihçesine Göre:

Star Trek serileri aynı evrende geçer, ancak serilerin hikaye içindeki tarihleri farklı konumlanmıştır. Bu yöntem günümüzde başlamak için en mantıklısı gibi görünse de bir çok sorunu da beraberinde getirebilir. Öncelikle göndermeler sebebiyle bol miktarda spoiler yersiniz. Ayrıca yıllar geçtikçe birçok konu retcon‘lanmıştır. Ürün kalitelerinin arasında ciddi farklar olacağını da eklemek isterim.

Ancak ille de böyle izlemek isterseniz şu sırayı takip edin:

 1. Star Trek: Enterprise (tüm sezonlar)
 2. Star Trek: The Original Series (tüm sezonlar)
 3. Star Trek: The Animated Series (tüm sezonlar)
 4. Star Trek: The Motion Picture
 5. Star Trek II: Wrath of Khan
 6. Star Trek III: The Search For Spock
 7. Star Trek IV: The Voyage Home
 8. Star Trek V: Undiscovered Country
 9. Star Trek: The Next Generation (sezon 1 – 5)
 10. Star Trek: The Next Generation (sezon 6 – 7) + Star Trek: Deep Space Nine (sezon 1 ve 2)
 11. Star Trek: Generations
 12. Star Trek: Deep Space Nine (sezon 3 ve 4) + Star Trek: Voyager (sezon 1 ve 2)
 13. Star Trek: First Contact
 14. Star Trek: Deep Space Nine (sezon 5 ve 6) + Star Trek: Voyager (sezon 3 ve 4)
 15. Star Trek: Insurrection
 16. Star Trek: Deep Space Nine (sezon 7) + Star Trek: Voyager (sezon 5)
 17. Star Trek: Voyager (sezon 6 ve 7)
 18. Star Trek: Nemesis

Not: Aralarına ‘+‘ koyduklarımı beraber izlemeniz tavsiye olunur. Zira aynı zaman diliminde geçmektedirler. Mümkünse bir bölüm birinden, bir bölüm diğerinden izleyin.

star-trek-universe-timeline

7c- Eski Serilerin Anlatım Dilinden Sıkılanlar:

Son üç sinema filmi, zaman kırılması sebebiyle alternatif bir zamanda geçmektedir. Yani yeni filmlerde Star Trek: The Original Series ve sonrasında geçen hikayeler alternatif bir evrende sayılmaktadır. Yani Star Trek: Enterprise serisinden hemen sonra 2009 tarihli Star Trek, Star Trek: Into Darkness ve Star Trek: Beyond’a atlayabilirsiniz.

Bu yolla 2000 yılından önce çekilmiş bir bir şeyi izlemek zorunda kalmadan yeni nesil bir trekkie olabilirsiniz. Eski bölümler umrunuzda bile olmaz.

7d- Çok Vakti Olmayanlar:

Eğer Star Trek’le tanışmak için can atıyor, diğer yandan da zamansızlık yüzünden girişemiyorsanız, ona da bir öneri getirebilirim: Uzun metrajlı filmler yanında her seri için ayrı ayrı kaleme aldığım tanıtım yazılarının sonundaki “Tavsiye Ettiğim Bölümler” kısmındaki klasik bölümleri izleyebilirsiniz:

Star Trek Serileri Yazı Dizisi

Evet, bu şekilde bölümlerdeki bir kısım olayı anlayamayabilirsiniz, ama en azından ‘hiç yoktan iyidir’ diyorum. Memleketteki çoğu alt kültür takipçisinden daha fazla Star Trek birikiminiz olur.

7e- Şaşırt Beni!

Olayı biraz eğlenceli hale getirmemi ister misiniz? Pekala, o halde sizi sonucunda hangi Star Trek serisinin size daha uygun olduğunu ortaya çıkartan, doğruluk oranı oldukça yüksek testimize alalım! Mutlaka bir göz atın derim:

Hangi Star Trek Serisi Tam Sana Göre?

Not: Sonuçları paylaşın ki şu memlekette biraz daha yayalım Star Trek’i, olur mu?

Yorumlar