Supergirl: Pilot Bölüm Analizi ya da Kapitalizm: Hep Aynı Tas, Hep Aynı Hamam

Geri kalan detayları madde madde yazayım bari;

  • Kara niye sadece annesine sarıldı? Babasını sevmiyor muydu? Hologramda niye sadece annesi konuşuyordu? Zor-El Krypton’u kurtarmaya çalıştığı uzun gecelerde Kara’yla ilgilenememiş miydi? Superman’de de sadece Jor-El konuşuyordu. Yapımcılar 1980’lerdeki seksizmin intikamını mı alıyorlardı, yoksa Krypton’da racon böyle mi? Kadın süper kahramanın nemesis’i neden kadın olur? Sorular, sorular.
  • “Sırrımı sadece üç kişiye söyleyeceğim!” She-Ra göndermesini fark ettiniz mi?
  • Kara’nın ablasını oynayan kızın çok daha güzel ve yetenekli bir oyuncu olması da ilginç. Adeta bir Boleyn Girls olmuş. Chyler Leigh’in canlandırdığı Alex Danvers açık ara öne çıkıyor.
supergirl6

Bu patron tipi tanıdık geldi ama…

  • Ally Mecbeal’dan silik avukat olur, ama plaza patronu olmuş mu? Bence olmamış. Calista Flockhart’ın oyunculuğuna lafım yok, severim de ama bu role uygun değil. Keşke daha oturaklı, Christine Ebersole gibi hükümet gibi kadın imajını verecek birini getirselermiş.
  • Sonunda karizmatik bir Jimmy Olsen gördüm, ne düşüneceğimi bilemedim. Ama üzgünüm, yine tipsizsin Jimmy.
  • Supergirl’ün yapımcıları arasında Flash’tan tanıdığımız Greg Berlanti ve Andrew Kreisberg de olduğu için, cross-over bölümleri için umut besleyebiliriz. Zaten geçtiği evren aynı. Ama bu iş rating’lere bakar, şu an can çekişen Constantine’i de görüyoruz (Burada not düşmek isterim ki özellikle 4. bölümden itibaren toparlayan Constantine için çok üzgünüm, ama o rezil pilot bölümüyle iptalini yarı yarıya garantilemişti).
Olursa fena mı olur?

Olursa fena mı olur?

  • Dizide bir kereden gayrı “Superman” dememek için 40 takla attıklarını fark etmişsinizdir. Kara “Ama neden kendisi gelmedi?” diye sorduğunda Jimmy’nin “Çünkü telif hakkımız yok,” demesini bekledim ve senaryoyu ben yazsaydım kesinlikle koyardım öyle bir cümleyi (sonra da kovulurdum).

Detayları bir kenara bırakacak olursak, bence DC, dizi zihniyeti açısından  bir insanın 20’li yaşlarını yaşıyor. Bir sürü güzel fikir, bir sürü iş, ama bir istikrar yok. Supergirl’de şu bilim kurgu öğesi güzel olmuş, bu aksiyon sahnesi hiç fena olmamış, uçuş görüntülerinde klasiklere bağlı kalıp jest yapmışlar gibi düşünceler, ne yazık ki yapımcılar için mazeret üretmekten öteye geçemiyor. Hele bir Daredevil, Agent Carter gelince insanın aklına hiç olmuyor. Siz daha 20’lerinizde takılırken Marvel olgunluk çağına geçip tur bindirdi beyler?

supergirl8

Neyse, demin de belirttiğim gibi, diziyi izlemeye devam edeceğim. Sinirim çokça bozulacak, biliyorum ama sanırım Alex Danvers ve özellikle Hank Henshaw’un hikayesini nasıl bağlayacaklarını merak ettiğim için yapacağım bunu. Bir gün Superman’i eğiten, yahut sağlam karakterli, ne istediğini bilen ve kekelemeyen bir Kara Zor-El görmek için umut beslemeye devam edeceğim. Yapacakları yok ama… insan bekliyor işte.

Yorumlar