İki Büyücünün Savaşı – Magic: The Gathering

Mtg’de yedi farklı temel kart tipi bulunur. Land kartları size büyü yapmanız için gerekli gücü(mana) sağlar. Her tur yalnızca bir tane oynayabilirsiniz ve oynamanız için mana gerektirmez. Basic Land kartları dışında, aynı karttan bir deste içinde yalnızca dört adet olabilir. Creature kartları sizin savaşan yaratıklarınızdır. Rakibinize bunlarla saldırabileceğiniz gibi, sizi rakibin yaratıklarına karşı da korur.

liliana

Artifact ve Enchantment kartları; oynadığınızda bir kenarda sizi ve yaratıklarınızı destekleyecek özellikler verebileceği gibi, kendi kartlarınıza veya rakibin kartlarına eklenerek size yardımcı olabilir. Sorcery ve Instant kartları bir yaratığı oyundan atmak, fazla kart çekmek gibi bir çok çeşitte özelliği olan “kullan-at” tarzı büyü kartlarıdır. Sorcery kartları yalnızca kendi turunuzda oynanırken, Instant kartları oyunun herhangi bir anında oynanabilir.

Son olarak Planeswalker kartları bulunur. Bunlar da sizin gibi büyücülerdir. Mtg’nin hikayelerinde geçen kahramanlardır. Bunları oyunda size yardım etmesi için çağırdığınızı düşünebilirsiniz. Üç ya da dört tane kendilerine ait kullanabileceğiniz büyüleri vardır. Bu temel kart tipleri yanında Artifact Creature, Enchantment Land vb. gibi bir çok alt kart tipi de vardır.

Mtg’de kartlar arasındaki diğer bir ayrım ise renkleridir. Mtg kartlarının arka yüzlerinde bulunan beş renk, bu renklerin kombinasyonlarından oluşan multicolor (çok renkli) ve renksiz diye ayrılırlar. Rengin öneminin iki sebebi vardır; birincisi  Land kartları renksiz sayılır ve kısıtlı renklerde mana verirler. Çok renkli destede, elinizdeki büyüyü oynamak için gerekli manayı verecek land kartını bulma olasılığınız düşüktür.

mtg23

Bu zorluğa düşmemek için destelerinizi belli renkteki kartlara kısıtlarsınız. İkinci sebep; aynı renkteki kartların renklerinin karakteristik özelliklere sahip olmasıdır. Renkler ve karakteristikleri temelde şöyledir;

  • Beyaz : Oyuncuyu ve yaratıklarını rakibin yaratıklarına karşı koruyacak özelliktedir. Kendinizin can puanını arttırabilir, rakibin yaratıklarını zayıflatabilir, yaratıklarınız bir araya gelince kendilerine ek güç ve direnç verebilir. Genellikle yaratıklarına ve onları geliştirmeye yönelik kartları vardır. Mana aldığı land kartlarına plains (ova) denir
  • Mavi : Oyuncuyu, rakibin büyülerine karşı koruma ve rakibin stratejilerini engellemeye yönelik özelliktedir. Rakibin büyü yapmasını engelleyebileceğiniz, yaratıklarını kontrolünüz altına alabileceğiniz, destesindeki kartları azaltabileceğiniz, ek kart çektirecek kartlar mevcuttur. Büyüleri yüksek mana isteyebileceği gibi az yaratık kartı bulunur. Land kartlarına island (ada) denir.
  • Siyah : Rakibini, kendi yaratıkların ve canın pahasına yıpratmaya yönelik bir teması vardır. Büyülerini yapmak için can puanı verebilir, yaratıklarını feda ederek başka yaratığını güçlendirebilir, bunların dışında ölen yaratıklarını geri oyuna sokabilir, rakibin yaratıklarını öldürebilir. Land kartlarına swamp (bataklık) denir.
  • Kırmızı : Hızlı bir şekilde rakibini yenmek üzere, saldırgan bir temadadır. Siyahın aksine rakibinizin can puanlarına ve yaratıklarına doğrudan vurmanıza yönelik kartları boldur. Düşük mana isteyen, saldırı gücü yüksek, savunma gücü düşük yaratıkları vardır. Land kartlarına mountain (dağ) denir.zendikarLands

Yorumlar