İki Büyücünün Savaşı – Magic: The Gathering

  • Yeşil : Gelişme ve ezici çoğunluk oluşturma teması içeren yeşil renk kartlar, güçlü yaratıklarıyla meşhurdur. Yüksek mana gerektiren bu güçlü yaratıkları oynamak için, diğerlerine oranla daha çok mana alacak şekilde kendini destekler. Bunu gerek kendi yaratıklarının özelliği olarak, gerekse büyüleriyle daha çok land oynayarak yapar. Çoğu yaratığı sürü mantığındadır. Oyuna girerken yanında daha güçsüz yaratıklar getirir, kendisini kopyalayacak büyüsü olabilir. Benzer kartlara ek güç verecek büyülerle destekleyeceğiniz bu yaratıklar, sayı ve güç bakımından korkutucu boyutlara ulaşır. Land kartlarına forest (orman) denir.
  • Çok Renkli (multi-color) : Oyuna sürerken farklı renklerden mana isteyen bu kartlar hangi renkleri barındırıyorsa, o renklerin temalarından özellikler barındıracak şekildedir. Örneğin; kırmızı ve mavi renkli bir büyü kartı, hem rakibin can puanlarından bir miktar düşmesini sağlayıp, ayrıca size fazladan kart çekme imkanı verebilir. Kullanımları zor olduğu için renk sayısı arttıkça yaygınlıkları düşer. Beş rengin hepsini barındıran kartların sayısı, aşağı yukarı yirmi civarındadır. Karşılaştırma yaparsak, sadece mavi ve siyah renkleri olan iki renkli kart sayısı yüz elli civarındadır.
  • Renksiz(colorless) : Özel bir oynama stiline sahip değildir. Büyülerini yapmak için her hangi renkten mana kullanabilir. Genellikle artifact kartları renksizdir. Renksiz oyuncular için alt tip olarak artifact creature kartları da vardır. Ayrıca oyundaki en güçlü yaratık ırkı olan eldrazi’ler de renksizdir. Renksiz kartlar mana konusundaki esnekliğinden dolayı diğer destelere kolayca yerleştirilebilir fakat renksiz bir deste hazırlamak zorlayıcı olabilir.
nicolBolas

Yüce Nicol Bolas!

Yazı boyunca oyun kurallarından oldukça az bahsetmeye çalıştım. Eğer ilginizi çekmeyi başarabildiyse rahatlıkla internet üzerinden yapacağınız aramayla kurallarını öğrenebilirsiniz. Bir çok turnuva maçını izleyebilirsiniz, hatta bilgisayar oyunu olan Duels of the Planeswalkers serisini deneyebilirsiniz. Bir çok forum internet sitesinden yapılmış destelere bakabilir, yorumları okuyabilirsiniz (çoğunlukla yabancı siteler). Özellikle büyük şehirdeki kart satın almak isteyen ve başka kişilerle oynamak isteyen oyuncular için bu hobiye yönelik yerler bulunmakta.

MtG tarihi için ileri okuma Bir birinden harika çizimleri olan bu kartlara göz atmak isterseniz

Yorumlar