A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – İmparatorluk Donanması

“Bütün hazırlıklar bitirilip, warp’a geçme emri verildiğinde geminin önünde dev bir yırtık oluşur. Uzayımız ile warp arasındaki bu yırtıktan geçen geminin içinde, yumurta şeklinde metal bir kutuda durmakta olan mutant seyrüseferci, tamamen duygu ve düşüncelerden oluşan kaos içindeki bir okyanusta gemiye yolunu buldurmak için uzun bir mücadeleye başlar. Dışarıdaki korkunç ortam, bilinmeyen yaratıklar ve her an zayıf nokta kollayan şeytanlardan korunmanın tek yolu geminin etrafında çalışmakta olan gellar alanıdır. Bu koruma alanının mikrosaniyelik kesintilerinde içeri dolabilecek şeytanlar dışarıda beklerken, sayıları on binlerle ölçülen mürettebatın beklemek ve işlerini yapmaya devam etmek dışında bir çaresi yoktur.

Gemi, atlayış saati 7 gün 3 saat 12 dakikayı gösterirken tekrar açılan bir yarıktan boyutumuza geri döner. Bu arada gerçek evrende 17 ay geçmiş, kaza sonucu içeri giren şeytanlar öldürülene kadar 2000 kadar kişiyi katletmiş, atlayış hedefi de 2 güneş sistemi farkla ıskalanmıştır. Kaptan viskisini doldurur ve atlayışın başarısının şerefine kadeh kaldırır.

41. Binyılda gemi yolculuğuna hoş geldiniz.”

İmparatorluk Donanması

Warp Yolculuğu

Samanyolu galaksisine yayılmış olan İmparatorluğun gezegenleri okyanus içerisindeki kum taneleri gibidir. Yıldızlar ve gezegenler arasındaki sonsuz boşluğu koruma görevine sahip olan İmparatorluk Donanması, elinde bulunan on binlerce devasa gemi ile İmparatorluğun günlük yaşam mücadelesine yardımcı olmaya çalışır.

Organizasyon

İmparatorluk donanması, dünya üzerinde bulunan yüksek lordlar konseyinde sandalyesi olan, Donanma Yüksek Amirali’ne bağlıdır. Galaksi çapında iletişimin ve koordinasyonun zayıf olması sebebiyle, Donanma Yüksek Amirali’nin tek elden bütün donanmayı yönetmesi mümkün değildir ve kendisi segmentum ve sektörleri kontrol eden yüksek amiral ve lord amirallerin atamasını yapar.

İmparatorluk 5 segmentuma ve bunların altında binlerce sektöre ayrılmıştır. Bazı sektörler yüksek önemleri sebebi ile donanma üsleri bulundururken, diğerleri yüzlerce yıl boyunca tek bir donanma gemisi bile görmeyebilir. Operasyonel kararlar genelde segmentum ve sektör komuta merkezleri tarafından verilir.

in7

Mesele milyonların hayatı iken koordinasyon kritik bir iştir.

Horus İsyanı sırasında fark edilen sıkıntılar sebebiyle İmparatorluk Donanması ve İmparatorluk Muhafızları kesin olarak ayrılmıştır. Donanma, uzayı ve gezegenlerin atmosferlerini korurken, İmparatorluk Muhafızları birkaç tip dikey kalkış uçağı ve kargo uçakları haricinde hava ünitesi barındırmaz. Donanma muhafız askerlerini savaş alanına taşısa bile, üstünde kontrol sahibi değildir ve savaş alanlarına yörüngeden yapılan atış desteği, İmparatorluk Muhafızlarının yanında savaşa katılan bir Donanma subayı koordinasyonunda verilir. Bunun dışında iki tarafın da birbiri ile iletişiminden özel subaylar sorumludur.

Donanma subayları genelde soylu kökenlidir ve soylu aileler çocuklarını ölüm riski yüksek olan muhafızlara vermektense, donanmaya vermeyi tercih ederler. Bunun dışında başarılı yetim çocukların eğitildiği Schola Progenium da, önemli subay kaynaklarından biridir. Subayların çoğu hayatlarında gerçek anlamda zorluk görmemiş kibirli bireyler olsa da arada sınırlı sayıda kuvvetli karaktere sahip stratejik dehalar çıkar. Donanma içinde bağlantılar ve politika ile yükselmek olası olsa da, savaşların yoğunluğu sebebi ile stratejik yönü başarılı olmayan komutanların yüksek seviyeleri görme şansları düşüktür.

Gemiler

İmparatorluk gemilerinin büyük çoğunluğunun tasarımları çok eskiye dayanır ve bazı tasarımların üretim şemaları kaybolduğundan, yenisini yapmak mümkün değildir. İmparatorluk çapında tersanelerde sürekli var olan tasarımların birebir aynısı kullanılarak veya ufak değişiklikler yapılarak yeni gemiler üretilir ve aralıksız süren savaşlarda sürekli gemi kaybı yaşanır.

in9

Tıpkı İmparatorluğun başka taraflarında olduğu gibi, bu gemilerde de çok ileri ve çok ilkel teknolojiler karışık olarak kullanılır. Özellikle çok ilkel kısımların (Mesela top ve torpido mermi dolumu insan gücüyle manuel olarak yapılır.) çalıştırılması için çok fazla sayıda işçi bulundurulması gerekir. Bu da gemilerin içinde sıkış tıkış ortamlarda on binlerce kişilik bir topluluğu bulundurulmasına yol açar. Yeterince büyük bir geminin içinde nesillerdir yaşayan ve warp etkisinde kaldığı için mutantlaşmış “voidborn” popülasyonları oluşur ve bu insan güruhları zaman içerisinde kendi kültür ve dillerini geliştirirler.

İmparatorluk gemileri özel bir görevde olmadıkça bütün ışık ve işaret sinyallerini açarak “İmparator’un Işığı”nı uzayın karanlığına yaymak yükümlülüğündedir. Bu durum savaşta kolay fark edilmek gibi bir dezavantaja yol açsa da galaksinin en büyük askeri gücünün, kendini ifade etme ve düşmanlarını korkutma biçimidir.

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar