David Eddings ve Belgariad Serileri – Bölüm 2

Bir önceki yazımızda tanrıları ve onların şekillendirdiği halkları tanıtmıştık. Bu bölümde ise kendi ırkları arasında en önemli olan ve seriye damga vuran karakterleri tanıyacağız.

Karakterler

Kehanet

Garion’un zihninde olup, kendisine yol gösteren hatta bazen takılmayı ihmal etmeyen Evren’in farkındalığının ruhu. Belgariad serilerinin temelini atan Kehanet’i yazdıran kozmik güç.

Garion (Belgarion)

Aldur Taşı’na dokunabilen, Riva Kralı’nın soyundan gelen çocuk. Sonradan kendisi de büyü öğrenip Aldur’un müridi oluyor ve Bel eki alıp Belgarion olarak anılmaya başlanıyor. Kehanet’te adı baş rolde “Işığın Çocuğu” olarak geçen ve Batı Krallıklarının efendisi olan kişi. Sendarya’da kendi halinde bir çiftlikte büyüdüğü için hiç bir zaman süslü şeylerden hoşlanmayan, sürekli “neden ben” diye soran, kendi halinde bir çocuk. Sonradan muhtemelen en kuvvetli büyücü oluyor ve dostlarından ortalama üzeri bir silah eğitimi alıyor.

Belgarath

Yedibin yaşında olan, ırkı belli olmayan büyücü. Tanrı Aldur’un birinci müridi ve uygar krallıklardaki muhtemelen en etkili adam. Kurt şekline girmeyi özellikle seviyor, büyüler konusunda herkesin kendi iradesi olsa da, en kuvvetli iradeye sahip büyücülerin başında geliyor. Gündelik hayatında pasaklı, meyhaneleri, içkiyi ve kadınları seven bir karakter. Krallarla olan münasebetlerinde aşırı saygı gördüğü ve formalitelere maruz kaldığı için o tür ortamlardan hoşlanmıyor. Kafası bozulduğu zaman çok net bir şekilde hareket etmesiyle ve öyle olmasa da duygusuz bir şekilde amaca yönelik hareket etmesiyle biliniyor.

belgariad1

Polgara

Belgarath’ın üçbin yaşındaki büyük kızı. Kendisi gibi Aldur’un bir müridi ve büyücü. Zihinsel büyülerde daha uzman, kuş formuna girmeyi ve onlarla konuşmayı seviyor. Lafının dinlenmesine alışkın ve hiç kimsenin kızdırmak istemediği, babasının sıklıkla “erkek gibi yetiştirdiğini” söylediği güçlü bir karakter. Özellike grupla birlikte hareket ederlerken, grubun esas kararlarını alan kişi Belgarth olsa da; gündelik işler konusunda son sözü söyleyen daima Polgara oluyor. Babasıyla da sıklıkla tartışıyorlar. Bin yıllar boyunca Garion ve soyundan gelenleri koruduğu için evlenmeye, kendi çocuklarına sahip olmaya fırsat bulamamış.

CeNedra

Tolnedra İmparatorluğunun prensesi ve yarı orman perisi. Kehanete göre Garion’un eşi, Batı’nın kraliçesi. Annesiz büyüdüğü için imparator babası tarafından çok şımarık bir şekilde yetişmiş. Gruba katıldığı zamanlarda Polgara dışında kimsenin lafını dinlemeyen, başına buyruk ve emretmeye alışkın bir karakter. Garion’la birbirlerine alışmaları çok uzun zaman alıyor. Ancak içinde çok büyük bir irade ve liderlik vasfı besliyor.

Barak

Kehanette “Korkunç Ayı” olarak geçen, devasa Çerek (viking benzeri bir ırk) Savaşçısı ve Çerek Kralı’nın yakın akrabası. Arada sırada kendi kontrolü dışında büyük bir ayıya dönüştüğü için kendini lanetli sansa da, ileride bu dönüşümlerin, Garion tehlikeye düştüğünde onu koruması için kehanet tarafından yaptırıldığı anlaşılıyor. Yani Kehanete göre Garion’un koruyucusu. Çok iyi bir savaşçı olmasının yanı sıra, özellikle de düşmanlarına karşı oldukça sert ve acımasız olabiliyor. Dostlarına ve ailesine karşı da kalbi oldukça yumuşak olan bir karakter.

belgar2

Hettar

Algar ülkesinin kralı Ço-Hag’ın evlatlık oğlu. Eski Türkler gibi bozkırlarda yaşayıp atlarla haşır neşir olan bir halktan geliyor. Ancak soy olarak onlar da; Alorn ırkına aitler. Hettar hafif zırhlar giyiyor ve çift kılıç kullanıyor. Ayrıca Algarlar arasında çok nadir görülen “atlarla telepatik iletişim kurabilme” yeteneğine sahip. Diğerlerine göre çok daha sessiz olsa da klasik şiddet odaklı, olayları hafife alan Alorn davranışlarını sergiliyor. Ailesini öldürdükleri için Murgo halkından nefret ediyor ve yüzlercesini öldürdüğü için ismi Murgolar arasında ölümcül bir şekilde yayılmış durumda. Kehanetteki ismi “Atların Efendisi”

Yorumlar