Star Trek: Axanar – Kickstarter’la Hayat Bulan Efsane

Paramount Pictures yeni bir Star Trek dizisi çekmeye yanaşmıyor ya da yeni sinema filmi için bir türlü yönetmen seçemiyor olabilir. Sorun değil, çünkü Star Trek günümüzde fanlar tarafından gayet güzel sahiplenilmiş durumda! Zaten Star Trek’in düşük bütçelerle yaratılan, şahane hikayelerle dolu geçmişine baktığımızda, insan şunu düşünmeden edemiyor: “Kickstarter varken Paramount gibi paragöz bir film stüdyosuna gerçekten ihtiyaç var mı?”

Garth of Izar Kimdir?

Kelvar Garth, ya da Klingonların kendine taktığı isimle Garth of Izar, Kaptan James T. Kirk’ün de mansup olduğu bir jenerasyona rol model olmuş, bol madalyalı bir federasyon kaptanıdır. Kaşif özelliğiyle ön plana çıkan Garth, Federasyonun erken dönemlerinde en fazla sektör kartografisini yapmış kaptan ünvanına sahiptir.

axanar1

Steve Ihnat (1969) ve Alec Peters (2014)

Kariyerinin geç bir döneminde ağır yaralanarak sakat kalan Garth, Antos IV adlı bir gezegende yaşayan yabancı ırk tarafından ezoterik bir hücresel yenileme tekniğiyle iyileştirilmiş, ancak tedavi ona akli dengesine mal olmuştur.

Garth of Izar, ekranda ilk kez Star Trek: The Original Series’in 1969 yılında yayınlanan “Whom Gods Destroy” (s03e16) adlı bölümünde boy göstermiştir. Steve Ihnat’ın canlandırdığı Garth of Izar, Elba II adlı akıl hastanesinde tedavi altındadır ve eski şanlı günlerinden eser kalmamıştır (En iyisi hiç spoil vermeden sözkonusu bölümü izlemenizi tavsiye edip yazıya devam edeyim).

Axanar Hakkında

Axanar, Garth of Izar’ın kariyerinin doruğundayken kendini isteksizce içinde bulduğu bir savaş dönemini konu alan, fan yapımı bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Savaşın Federasyon aleyhine gelişen ilk dönemleri...

Savaşın Federasyon aleyhine gelişen ilk dönemleri…

Klingon İmparatorluğuyla Federasyon arasında patlak veren Dört Yıl Savaşı (Four Years War), hızlı bir silahlanma yarışına dönüşmüş ve Federasyonun Axanar’da aldığı zaferle sona ermiştir. Ancak yerini Star Trek: The Original Series’te takip edebileceğiniz bir soğuk savaş ortamına bırakmıştır.

Çekimlerine 2015 Mart ayınca başlanacak olan projenin, sadece Kickstarter kampanyalarıyla finanse edileceği açıklandı. Şu ana kadar 2014 Mart ve Ağustos aylarında açılan iki farklı Kickstarter kampanyasında toplam 740 bin dolar civarında finans sağlayan proje konusunda fanlar oldukça iyimser.

Kaptan Kelvar Garth, Kharn the Undying, Kaptan Sonya Alexander, Kaptan Samuel Travis, Amiral Marcus Ramirez ve Büyükelçi Soval

Kaptan Kelvar Garth (Alec Peters), Kharn the Undying (Richard Hatch), Kaptan Sonya Alexander (Kate Vernon), Kaptan Samuel Travis (JG Hertzler), Amiral Marcus Ramirez (Tony Todd) ve Büyükelçi Soval (Gary Graham)

Şüphesiz bu iyimserliğin kaynağı, 2014 Ağustos ayında açılan ikinci Kickstarter kampanyasıyla birlikte yayınlanan Prelude to Axanar adlı 20 dakikalık kısa film. Dört Yıl Savaşı hakkında Federasyonun hazırladığı bir belgesel gibi çekilen Prelude to Axanar, savaşın başlangıcını ve gelişimini dönemin önemli kişilerinin ağzından dinliyoruz.

Film kendi kendini fazlasıyla anlatabildiği için lafı fazla dolandırmadan hemen videoyu paylaşacağım. Ancak şunu söyleyebilirim ki, çekim kalitesi ve görsel efektler bir fan projesi için gerçekten çok başarılı! İzleyip de merakta kalmamak çok güç. Hayatınızdan 22 dakikayı bu kısa filme ayırmanızı tavsiye ediyorum.

Projeyle İlgili Anektodlar

  • Dört Yıl Savaşının temeli, 1986 yılında FASA adlı yayıncı şirketin etiketini taşıyan Star Trek: The Role-Playing Game adlı rol yapma oyunu için hazırlanan bir macera modülüne dayanır.
  • Amiral Ramirez karakterini canlandıran Tony Todd, daha önce farklı serilerde 3 farklı Star Trek karakterini daha canlandırmıştır. Bu karakterler sırasıyla The Next Generation’dan Worf’un kardeşi Kurn, Deep Nine’dan Jake Sisco’nun yaşlanmış hali ve Voyager’da rol alan Alpha Hirogen karakterleridir.
  • Büyükelçi Soval rolündeki Gary Graham, aynı karakteri Star Trek: Enterprise serisinde 4 sezon boyunca canlandırmıştır. Daha önceleri ise Voyager serisinde Ocampalı Tanis rolünü üstlenmiştir. Son olarak da bir başka Star Trek fan yapımı olan Star Trek: Renegades’te rol almaktadır.
  • Oyuncu kadrosu, Battlestar: Galactica’nın her iki jenerasyonundan da oyuncu barındırmaktadır. Richard Hatch, 1978 yapımı seride Apollo’yu, Kate Vernon ise Ellen Tigh rolünü üstlenmiştir.
  • İsmini Yunan mitolojisindeki savaş tanrısından alan USS Ares, Prelude to Axanar’da Federasyonun inşa ettiği ilk savaş gemisi olarak anlatılıyor. Oysa bu ünvan Axanar savaşından onlarca yıl sonra inşa edilen USS Defiant’a aittir.Bunun bir hata olduğunu düşünmüyor, retcon olarak kabul ediyor ve tüm trekkie kalbimle kucaklıyorum!
Adının hakkını veren USS Ares

Adının hakkını veren USS Ares

Projenin sitesinde yer alan FAQ bölümüne özellikle göz atmanızı tavsiye ederim.

STAR TREK: AXANAR - Resmi Web Sitesi

Yorumlar