7 Wonders – Harikalar Yaratacağınız Oyun

Bizlerin de memleket edindiği Doğu Akdeniz’de binlerce yıl önce yaşayan antik halklar, tatil yapmak istediklerinde çok zorlandıklarından olsa gerek, Heredot, Antipatros, Filyon gibi yazarlar dünyaya bugün bile kullanılan turizm destinasyonları kazandırmışlar. Tabii bu yazarlar Antik Yunan coğrafyasında yaşadıkları için dünyanın geri kalanındaki harika yapıtlar menzil dışı kalmışlar. Bu yapıtların çoğu bugün yok olmuş olsa da, efsanelerini günümüze taşıyabilmişler.

7 Wonders adından da anlaşılabileceği gibi, oyunculara dünya harikalarını birbirine kırdırtmayı amaçlayan bir oyun. Hepimizin bildiği bu yedi harikayı oyunda yer aldığı şekliyle tekrar ele alalım. Dünya harikalarının arasında en eskisi olmasına rağmen hala ayakta duran tek yapı olan piramidiyle Giza, kurak toprakların ortasındaki efsanevi asma bahçeleriyle Babil, limanı koruyan devasa heykeliyle Rodos, bizlere mozole kavramını miras bırakan anıt mezarıyla Halikarnas, tapınağından geriye iki parça mermeri kalmış olsa da şehri hala büyük bir mirası gözler önüne seren Efes, devasa ölçekli ve hala daha büyüğü yapılmamış olan deniz feneriyle İskenderiye ve son olarak Antik Yunan torpilinden listeye giren Zeus heykeliyle Olimpos, 7 Wonders’da oyunculara mesken olan şehirler.

Taş gibi ayakta hala!

Taş gibi ayakta hala!

7 Wonders’da oyuncuların amacı ne sadece para kazanmak, ne yanındakini tokatlamak, ne de puan toplamak. Hepsi bir arada olduğunda gerçek gücü elde ediyorsunuz. Oyun; sizi komşularınızla yakın ilişki içinde tutan yapısı ve tıpkı bir dünya lideri gibi ekonomiden, kültürel gelişmeye kadar her şeye önem vermeniz gereken, zorlayıcı ama bir o kadar da çekici. Civilization oynayanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirler. Oyunda her dünya harikasının kendisine has özellikleri bulunmakta. Bu özellikleri de çeşitlendirmek için şehir tahtalarını A ve B yüzü olarak önlü arkalı basmışlar. Bu sayede oyun tek düze olmaktan kurtulmuş. Her dünya harikası 3-4 kata sahip ve katlar yükseldikçe getirdiği avantajlar da artıyor haliyle. Ayrıca her şehir, tahtasında dünya harikasını inşa ederken kullanabileceği bir kaynak içeriyor.

Yorumlar