Bir Kutu Oyunu Klasiği: Power Grid

Bu yazımızda biraz eski olsa da, kutu oyuncularının favorilerinden biri olarak kalan ve BGG listesinde 10. sırada bulunan bir oyun var: Power Grid. Bu oyunda bir yandan yeni santraller yapıp piyasadan yakıtı ucuza kapatmaya çalışırken, öteki yandan harita üzerinde elektrik dağıtım ağımızı minimum masrafla geliştirmeye çalışıyor ve elektrik verdiğimiz her şehir için daha çok para kazanıyoruz.

Oyunun orjinali; bir tarafı Almanya, öteki tarafı Amerika haritası olan bir tahta ile gelse de; piyasada resmi ve fan yapımı bir çok farklı harita bulmak mümkün. Haritada şehirler arasında bağlantı kurup ilerlemek için gereken fiyatlar ve şehirler üzerinde o şehre elektrik dağıttığınızı gösteren ev işaretlerini koymak için boşluklar var.

Oyunda her tur açılan santraller için açık arttırmaya giriyorsunuz. Başlangıçta masada ucuz ve güçsüz santraller varken, zaman içerisinde santral satın aldıkça yeni ve daha performanslı santraller çıkıyor. Santraller yakıtlarına göre 6 çeşitler: Kömür, Petrol, Hibrit (Kömür/Petrol), Çöp, Nükleer, Rüzgar/Güneş. Bu santrallerden sonuncusu hariç, her tür için piyasadan yeterli miktarda yakıt almanız gerekiyor.

Santraller oyun ilerledikçe daha performanslı ama daha pahalı oluyorlar. Tabi yakıtsız 6 şehir besleyen füzyon santrali gerçeği de var.

Oyuncular tahta üzerinde bulunan yakıt pazarından yakıt aldıkça, söz konusu yakıt pahalılanıyor fakat her tur yakıt pazarına yine bir miktar yakıt gelerek fiyatı düşürüyor. Eğer bir yakıt tipini tüketen oyuncu sayısı fazlaysa, bu ciddi bir rekabete ve yakıt masraflarının artmasına sebep oluyor. Ayrıca oyuncular rakiplerinin işlerini zorlaştırmak için ihtiyaçlarından fazla yakıt alıp depolayarak fiyatı daha da yükseltebiliyor. Temiz enerji santralleri ise yakıt istemedikleri için açık arttırmaya daha pahalı başlıyorlar ve genelde açık arttırmaları çok çetin geçiyor.

Elektrik ağı geliştirmek için ise, hali hazırda kendi ev işaretiniz olan bir şehirden yol ve yerleştirme ücretini vererek başka bir şehre ev işaretinizi koymanız gerekiyor. Bir şehre önce yerleşmek ucuz olduğu için yerleşim sırasında sonraki turlarda gideceğiniz yerleri ve rakibinizin önünü kesmeyi planlamanız gerekli.

Mesela burada yeşil oyuncu Oklahoma'dan Memphis'e gitse 14 + 15 = 29 para ödeyecek, ama Kansas'a gitse 8 + 10 = 18 para ödeyecek. O açıdan ucuz yolları kullanmak ve şehirlere ilk yerleşmek önemli.

Mesela burada yeşil oyuncu Oklahoma’dan Memphis’e gitse 14 + 15 = 29 para ödeyecek, ama Kansas’a gitse 8 + 10 = 18 para ödeyecek. O açıdan ucuz yolları kullanmak ve şehirlere ilk yerleşmek önemli.

Turun sonunda santralleriniz üstlerinde yazan miktarda yakıtı yakarak, belli sayıda şehre enerji ulaştırıyorlar ve enerji ulaştırdığınız şehir sayısına göre para kazanarak yeni tura başlıyorsunuz. Oyun oyunculardan biri belli sayıda şehre ulaştığında bitiyor ve son turda en çok şehre elektrik veren oyuncu oyunu kazanıyor.

Santral açık arttırması, yakıt piyasası ve haritada dağıtım ağınızı genişletme mekanikleriyle çok sayıda kutu oyuncusunun favorisi olan bu müthiş oyunu her seviyede kutu oyuncusuna öneriyorum.

BGG Puanı: 8.0 (10. Sıra)
Benim Puanım: 9.5
Kişi Sayısı: 2-6 (4 veya 5 ideal)
Süre: 2 Saat

Yorumlar