Ev Ortamında Meksika Açmazı: Cash’n Guns

Oyunu 8 tur oynarsanız, yeni öğrenenler varsa yarım saat kadar sürüyor. Eğer herkes daha önce oynadıysa bu süre yarıya da düşebiliyor. Süre açısından oyunun problemli olmadığını söyleyebilirim.

Peki bu derece basit olan bir oyun eğlenceli mi? Oyunun bu herkesin birbirinin başına silah dayadığı anı, daha sonra dönen kirli pazarlıklar ve ayakta kalmaya cesaret edip de başına dayanan silah kuru sıkı çıkanların yaşadığı keyif gerçekten büyük. Hele ki bir oyuncu bir turda tek ayakta kalan kişi olursa büyük gürültü kopuyor. Puan mekaniği daha ilginç olabilirdi ama şu andaki basitliği de idare eder.

cashnguns_cast

Oyun bu haliyle oldukça eğlenceli olsa da tamamen kişiselleştirmeye açık ve bu sayede aylar içinde sıkılmadan tekrar oynanabiliyor. Oyunun kutusundan bir adet de kişiselleştirme modülü çıkıyor. Bu modülde farklı karakter kartları var ve her biri oyunun bir mekaniğini bozarak bir avantaj sağlıyor. 3 yerine 5 canı olan karakter, kendini iyileştirebilen karakter, bonus eşya alabilen karakter gibi bir sürü farklı karakter mevcut ve oyunu radikal olarak değiştiriyorlar. Bu mod eğlenceli olsa da, karakter güçleri tamamen dengesiz. Bu yüzden bu kartların mutlaka rastgele dağıtılmasını öneririm, zira bazı özelliklerin havada kapışılması çok olası. Ayrıca bazı özellikleri kendi aranızda yasaklamak isteyebilirsiniz. Benim tavsiyem ana oyundan sıkılmadan bu moda geçiş yapmamanız. Dengesizlik ayrı bir eğlence unsuru getiriyor ama bir süre sonra bazı güçlerin diğerlerini ezmesi huzursuzluk yaratabiliyor.

Oyunun içeriği, kartlar ve sünger silahlar gayet kaliteli (ve bu oyun için önemli birşey) ama yukarıda değindiğim gibi çocuk çizimleri gibi duran box artı ve karakter çizimleri yerine daha iyi olan bir versiyonu (ki mevcut) getirilebilirdi. Ha, bu durum eğlencenizden kesinlikle bir şey eksiltmeyecek ama oyunun daha çok satmasını engellediğini düşünüyorum.

oyuncular2

Oyunun kutusundan bahsetmişken hemen Türkçe kurallara bir değineceğim: oyunun kural çevirisi gayet iyi, ancak her kim son editi gerçekleştirdiyse komik bir detayı atlamış. Oyunun başında İngilizce “turn” kelimesi “TÖRN” olarak çevrilip bir de açıklama konmuş ama daha sonra bu kelime bir daha kullanılmamış ve olması gerektiği gibi “tur” kelimesi kullanılmış. Törn diye bir kelime yoktur arkadaşlar, eğer ikinci baskınız olursa rica ediyorum…

Oyun 4 ila 8 kişi ile oynanıyor. Ancak 3 kişi oynamanızı engelleyen tek şey, bir oyuncu öldüğünde (ki oyunda bolca ölünüyor) tuhaf bir durum olacak olması; yani 3 kişi de oynayabilirsiniz. Eğer eğlenceli oyunları seviyorsanız, evde ya da dışarıda kısa süreli, az düşünmeli, bol kahkahalı bir oyun arıyorsanız Cash’n Guns’ı kesinlikle tavsiye ederim. Yalnız ölen arkadaşınız küserse sorumluluk almam, önceden söyleyeyim.

Yorumlar