Kena Story – Eğlencesi Bol Bir Hikaye Anlatma Oyunu

Kena Story doğaçlama yeteneği yüksek oyuncularla oynandığı zaman, hikayenin başı ve sonu arasında muazzam bir ilerleme oluyor. Ama benim gibi yaratıcılık konusunda zorlanan bir oyuncu olduğunda, hikaye biraz yavanlaşabiliyor. Ben başlarda oynarken zorlandım ama daha yaratıcı oyuncular kadroya katıldığında hem onlar çok keyif aldılar hem de oyunun eğlencesi birden arttı.

micro_kena

Kalabalık oynandığında kesinlikle daha eğlenceli ama oyunda bazen bir kontrol problemi yaşanabiliyor. Çünkü hikayenin bir teması olmadığında şehir ve meslek seçilse de, oyuncuların anlatma becerisini denetlemek o kadar da kolay olmuyor. Bu tip oyunlarda zaten hep aynı sorunla karşılaşıyorsunuz: görecelilik. Oyunda başlangıçta bir tema da belirlenirse çok daha toparlayıcı olacağını düşünüyorum.

Kena, sosyal ortamlarda Dixit ve Tabu gibi tamperamanı artıracak ve talep görecek bir oyun. Bu yüzden popüler olmakta sıkıntı çekeceklerini düşünmüyorum. Hatta şimdiden Tabu’nun olduğu kafelere oyunlarını bırakırlarsa aynı oyundan sıkılan ve alternatif arayanlar için çok da başarılı bir pazarlama olabilir.

Oyunu, yaratıcılığı ve hayal gücü yüksek insanların daha hevesle oynadıklarını düşünürsek, onlardan gelen eleştirilerden birine de değinelim. Oyunun görsel tasarımını biraz karanlık buldular. Daha renkli, canlı ve oyunun esprisine yakışır bir tarz aradılar. Hatta bu kutunun içinden bu kadar eğlence çıkınca biraz da şaşırdılar. Belki ikinci baskıda daha renkli bir dünyayla karşılaşabiliriz. Oyun kutularında arka kapağın boş bırakılması da biraz özensiz görülüyor. Arkaya oyunla ilgili basit bir ” nasıl oynanır “ kısmı ekleseler çok daha şık olurdu. Ya da hiç olmazsa stok fotoğraf sitesinden alınmış bir “eğlenen gençler” fotoğrafı.

Zeren’s Universe’e yerel oyun sektörüne kattıkları bu eğlenceli ve ince düşünülmüş oyun için teşekkür etmek lazım. Hedef kitlesine ulaştığı an ününün hızla yayılabileceğini düşünüyorum. Sosyal ortamlar ve hayal gücünü kullanmayı seven sektörler iyi bir başlangıç olabilir.

Son olarak şunu merak etmekten de alı koyamıyorum ama kendimi, madem yerel oyun yapıyoruz, birbirimizi anlayalım. Sahi Kena’nın anlamı ne yahu? 🙂

Oyunu çevrimiçi, satın almak için:

Zeren's Universe İnternet Sitesi

Yorumlar