Yakın Tarihimizin En Karanlık Dönemlerinin Kutu Oyunu: İhtilal

İhtilal destesi ise ordu birimlerinden birinin kontrolü değişince veya taraflardan biri ordudaki etkisini kullanıp zarda 1 atınca devreye giriyor ve oyun tahtasında çok kritik değişikliklere sebep olabiliyorlar.

Oyun 4 turdan oluşan 10 zaman dilimi içinde oynanıyor. Her zaman diliminin sonunda (veya kartlar belirttiği zaman) seçim yapılıyor ve iki tarafın ve müttefiklerin sahadaki pulları sayılarak iktidar ve muhalefet rolleri belirleniyor.

İktidar ve Muhalefet rolleri oldukça güzel düşünülmüş mekanikler. İktidar olduğunuzda meclis fazında fazladan 1 hareket yapabildiğiniz gibi Polis, Üniversite ve Sermaye’yi kontrol etmeniz kolaylaşıyor. Tur sonundaki cari açık fazında ise iktidar yıpranması tabir ettiğimiz şeyi yaşıyor ve sahadan belli sayıda pul kaybediyorsunuz. Öteki taraftan muhalefet birçok faza önce başlıyor ama kurumları kontrol etmek için daha çok sayıda pula ihtiyaç duyuyor.

Oyunda sadece Kırat ve Altı Ok pulları yok. Türkiye tarihindeki önemli siyasi oyuncular da pullar şeklinde kendilerini gösteriyorlar.

ihtilal4

Siyasal İslam:

Seçimlerde Kırat pulu sayılsa da, sahada 4 veya daha çok pul varken Kırat seçimi kazandığında bir koalisyon hükümeti oluşuyor ve iktidar bonuslarının bazıları gidiyor. Ayrıca masada 8 Siyasal İslam pulu olduğunda şeriat geliyor ve oyun bitiyor.

Sol Örgütler:

Seçimlerde Altı Ok pulu sayılıyorlar ama 4 veya fazla pul ile seçim kazanıldığında CHP’yi daha sol politikalara zorlayıp Amerikan ambargosu tetikleyerek cari açığı arttırıyorlar. 8 Sol örgüt pulu masaya geldiğinde komünizm geliyor ve oyun bitiyor.

Ülkücüler:

Kimsenin kontrolünde olmayan bu pul tipinin olduğu bölgeye polis müdahale edemiyor.

Sendika:

Kimsenin kontrolünde olmayan bu pul tipinin olduğu bölgeye sermaye müdahale edemiyor.

PKK:

Oyunun sonlarında Doğu ve Güneydoğu Anadoluda çıkan bu pul kalan bütün pul tiplerinin etkisini kırıp bölgeyi ele geçirmeye çalışıyor.

Tema ve Atmosfer

Daha önceden de belirttiğimiz gibi oyunun atmosferi ve tanıdık yüzleri sizi hemen sarıyor, yakın tarihe ilginiz az ise olayları öğrenmenizi, fazla ise daha da havaya girmenizi sağlıyor. Büyük politik mücadelede yaptığınız her hareket size tarihimizden başka bir olayı hatırlatma potansiyelinde.

ihtilal3

Kısaca…

Kickstarter kampanyasının gelişi ile bizi sevindiren ve kutu oyunları üretimi açısından çorak olan bu topraklara ümit getiren bir oyun İhtilal. Oyunda keşke şu daha iyi olsaydı denilecek bir sürü nokta var ama bunların çoğu tasarım ve matbaa gibi 2. basımda çok rahat aşılabilecek şeyler. Okuyucularımıza bu oyunu öneriyorum ve oyunun tasarımcılarına da bu yazı üzerinden sesleniyorum: Biraz daha eforla çok muhteşem hale gelebilecek bir potansiyel oluşturdunuz. Bunu harcamayın!

Kişisel puanım 8 (Aslında 7 küsürlerde ama biraz duygusal davranmış olabilirim).

Yorumlar