Fantastik Dünyalarınız İçin Anlaşılır Bir Elf ve Orc Mitolojisi

Seldarine ve Lolth

Aşağıdakiler Forgotten Realms’da olanlar. Mesela Greyhawk’ta “Bunlar bozuşmuşlar işte, sonra ırklar ayrıldı” denip geçilir.

Gel zaman git zaman, elfler çeşitli dünyalara yayıldı. Bir sürü tanrıları falan oldu. Bunların en başında Corellon (Korellon diye okunuyor) gelirdi. Hem aşırı güzel, hem de çok yetenekli, hem korkunç bir savaşçı, hem de iyi bir büyücüydü (Legolasın büyü yapanını düşünün). Bu Corellon’un da bir yavuklusu vardı. Kader ve bilgelik tanrıçası Araushnee (Arauşni diye okunuyor). Araushnee ve takipçileri öyle harika ipekler dokurdu ki; tüm dünyalarda şöhreti vardı. Bu tanrıçanın güzelliği dillere destandı ve Corellon’u tam anlamıyla güzelliğiyle şaşkına çevirmişti.

Araushnee, güzelliğinin altına gizlenen, daha önce hiç görülmemiş büyüklükte bir güç sevdasına düştü. Ama Corellon, öyle hafife alınacak bir adam değildir. Bu yüzden işleri başkalarına yaptırmaya karar verdi. Gruumsh’la Corellon’un arasını iyice açacak bir yığın olay gerçekleştirdi. Sonra da Gruumsh tarafından “kaçırıldı”. Tabii, bu büyük ihtimalle bir entrikaydı. Ama o zamanlar kimse bunu anlamamıştı.

lolth

Ne güzel bir ablamızdın sen Araushnee…

Elflerle orclar artık yavaş yavaş savaşmaya başlamıştı. Yavuklusunun kaçırıldığını öğrenen Corellon, çok öfkelendi. “Yayımı getirin çabuk!” diye bağırdı. Dünyanın öteki ucuna kaçmış ve orada kocaman bir kale inşa etmiş olan Gruumsh’a ok atmaya başladı. Gruumsh kaleyi ne kadar sıkı yaparsa yapsın, oklar bir açık bulup kendisine saplanıyordu. Gruumsh’un efsanevi mızrağı, Araushnee’nin verdiği bir zehirle kaplıydı. Corellon’a vurduğu takdirde onu felç edecekti. Ama atışı başarısız oldu. Uzaktan Corellon ve büyülü oklarıyla uğraşamayacağını anlayan Gruumsh (ki kendisi salak değildir asla), avantajlı olacağını düşündüğü şekilde saldırmaya karar verdi; doğrudan. Baktı ki; Gruumsh üzerine koşuyor, Corellon da çekti kılıcını ona doğru koşmaya başladı.

Orta yerde karşılaşıp dövüşmeye başladıklarında felaket bir arbede oldu. Bazen “elfler ve orclar burada tanrıların dökülen kanlarından çıktı” deniyor amma ve lakin öyle değildir. Forgotten Realms’e elfler portallarla gelmiştir. Bu savaş olduğunda elfler vardı.

Yorumlar