Fantastik Dünyalarınız İçin Anlaşılır Bir Elf ve Orc Mitolojisi

Bu günkü yazımızda, D&D dünyaları için kapsamlı ve etkileyici bir mitoloji çalışması göreceğiz. Bu mitoloji, D&D 3.5 zamanında çıkan beş-altı kitabın içindeki, zaman zaman birbiriyle tutarsız, zaman zaman da kopuk hikayelerin anlamlı bir şekilde birleştirilmesiyle yapılmıştır. Çünkü hikayelerden biri Greyhawk’ı baz aldığı halde, orada geçmeyen 3.5 jenerik dünyasına aitken, biri Forgotten Realms’e ait falan olabiliyordu. İleride çıkan kitaplar, daha önceki hikaye yokmuş gibi baştan yazabiliyordu ırkların geçmişini. Tek fark, hepsinin içinde çok güzel yanlar vardı.

3.5 kitaplarında elflerin ve orcların orijin hikayeleri ile ilgili “Bunlar tabii ki efsaneler, başka bir gerçek de olabilir” diyorlardı. Biz de onlar gibi “Bunların hepsi efsaneler, herhangi biri gerçek çıkabilir” deyip geçeceğiz. Ama benim yaklaşımım, “Neden hepsi aynı anda olmasın?”. Bunun üzerine ben de, hepsini harmanlayarak tek ve kapsamlı bir geçmiş hikayesine çevirmeye karar verdim.

Aşağıda anlatacağım orijin hikayeleri ve mitolojilerini, oyunlarınızda kullanırken dikkat etmeniz gereken iki unsur var. Biri, korkmamak. “Acaba forgotten realms’e uyar mı?” diye sormak son derece yersiz. SİZİN forgotten realms’inizde gerçek olan budur diyebilirsiniz. İkincisi de bu hikayelerin, oyunculara sunacağınız hikayenin önüne geçecek kadar oyunda yer etmemesi. Yoksa geçmişi dinlemekten oyunu oynayamazlarsa yazık olur. Sadece iyi bir arkaplan kurmak için kullanmaya dikkat edin. En olmadı, kullanmasanız bile sohbeti çevirilecek güzel bir materyal olur.

elfvsorc

Son olarak, bazı yerlerde (Örneğin Gruumsh’un gücünü belirtmek için) başka dünyalardan örnekler verebilirim. Ana hikayenin parçası olmayıp, aniden başka yerlerden bahseden bu noktaları elimden geldiğince belirtmeye çalışacağım. Bu tanrılar birden fazla dünyada iş gördükleri için, mekanlar oradan oraya atlayabilir. Aynı zamanda mitolojilerde zaman çok esnek ve garip işler, o yüzden zamanlamalar kafa karıştırıcı olabilir. Okurken dikkatli okuyun ya da anlamadığınız yeri aşağıda yorumlardan mutlaka sorun.

Haydi başlayalım.

Yaradılış

Orcların efsanelerine göre, dünya yaratıldığında tanrılar toplanıp kendi yarattıkları ırklara yer beğenmeye başlamışlar. Orcların tanrısı Gruumsh’un hile olarak gördüğü bir sıralamayla, onu son sıraya bırakıp başlamışlar: “Ben insanları yarattım ve düzlüklere onları koyuyorum.”, “Ben elfleri yarattım ve onları ormanlara koyuyorum”, “Ben halflingleri yarattım ve onları tepelerin içindeki oyuklara koyuyorum” derken, içinde bir sürü canlının yaşadığı denizleri bile almışlar…

Gruumsh’a sıra geldiğinde (o zamanlar iki tane gözü var), öfkeden gözleri ateş saçıyormuş. Mızrağını alıp dünyayı deşmeye başlamış. Her vurduğu yerden taşlar çıkmış, kumlar çıkmış, ormanlar ve düzlükler bozulmuş hep. Volkanlar ateş püskürmüş, yeşillikler kuruyup ölmüş. Bunun üstüne Gruumsh demiş ki; “Benim çocuklarım da buralarda yaşayacaklar. Sizin verimli topraklarda semirip tembelleşen çocuklarınızın aksine bilenip duracaklar. Gün geldiğinde ise, ormanlara, ovalara, hatta tepelerdeki oyukların içine ve denizin diplerine kadar gelip hepsini yok edecekler. Dünya da bizim olacak!”

orc1

Orc Tanrıları

Tabi bu ne kadar doğrudur, ne kadarı Orc’ların aşağılık kompleksidir bilinmez. Ama Orclar arasında neredeyse hiç sorgulanmadan kabul edilir. Çünkü orc’lar hakikaten dünyanın en boktan yerlerinde yaşarlar.

Yorumlar