Fantastik Dünyalarınız İçin Anlaşılır Bir Elf ve Orc Mitolojisi

Araushnee, Gruumsh’a gizliden yardım etti. Ama Corellon öyle bir adam ki, Gruumsh’un gözünü efsanelere konu olacak bir şekilde çıkardıktan sonra bu savaşı bitirdi. Gruumsh karanlıklara kaçtı ve Corellon ise yaralı bir şekilde yavuklusunu aramaya başladı. İşte burada Araushnee, av tanrısı Malar’ı Corellon’un üstüne saldı. Uzunca bir süre kaçmak zorunda kalan Corellon, sonunda yakalandığında yine dövüşteki becerisiyle Malar’ı da alt etmeyi başardı. Bu savaşta kendisine yardım eden Sehanine Moonbow’a borçlu kalmıştı.

O meşhur göz çıkarma sahnesi..

O meşhur göz çıkarma sahnesi..

Araushnee, entrikalarını öyle iyi gizlemişti ki; Corellon bundan şüphelenmemişti. Ama Sehanine Moonbow, bunu ortaya çıkarttı. O, bunları ortaya çıkarana kadar Araushnee, diğer elf tanrılarını isyana kışkırtmak için korkunç güzelliğini kullanıyordu. Sehanine, Araushnee ile yüzleşti ve bunun sonucu hapsedilmesi oldu. Seldarine’e (elf tanrılarının topluca ismi) karşı bir Anti-Seldarine kuruluyordu. Bunların arasında Vhaeraun (corellon ve araushnee’nin oğlu), Eilistraee (kızları), Malar, Ghaunadaur (gizemli ve çok büyük kötülük büyülerine hakim bir tanrı), Gruumsh, Auril (karanlık perilerin bir tanrıçası) ve bir yığın diğer goblinoid, orc, dev de kobold tanrıları vardı. Neredeyse tüm dünya elfleri ortadan kaldırmaya karar vermişti.

Rakiplerinin kalabalık olduğuna bakmayın, elf pantheonu Seldarine de kalabalıktır. Çeşitli sanatlar ve savaşlarda, çeşitli büyülerde uzmanlaşan tanrıları da vardır. Hepsi de birbirinden yetenekli ve güçlüdür. Sehanine de bunlardan biridir. Araushnee’nin hapsinden kaçmayı başarıp, Seldarine’i gelen saldırıdan haberdar etmeyi başardı. Bunun üzerine Anti-Seldarine yenildi ve çoğu tanrı kaçtı.

Müttefikleri dağılmış ve savaş kötüye giderken, Araushnee sonunda eski aşığının karşısına bizzat çıktı. Tanrıça çok kuvvetliydi. Corellon, tüm gücüne rağmen zor durumdaydı. Bunun üzerine hepsi de Corellon’un yoluna kendini feda edebilecek kadar seven üç elf tanrıçası Sehanine, Hanali Celanil ve Aerdrie Faenya, birleşerek büyük ve güçlü bir tanrıçaya dönüştüler. (Yok Voltron değil adı, Angarradh)

Elf Pantheon'undan bazıları...

Elf Pantheon’undan bazıları…

Angarradh’ın yardımıyla Araushnee’yi yenmeyi başaran Corellon, iki çocuğuyla beraber bunu Abyss’e sürgün etti. Burada garibim Eilistraee, annesinin kandırması yüzünden gümbürtüye gitmiştir. Sonraki yıllarda iyi drowların tanrıçası olarak ırkı kurtarmaya uğraşacaktır. Ayrıca Araushnee’nin güzelliğinden bir daha etkilenmemek için Corellon, eski aşığını kocaman ve ecik bücük bir örümceğe dönüştürmüştür. Araushnee de bunun üzerine Lolth adını almıştır. Yerin altında, karanlıklarda yaşayan drowları yani kara elfleri yönetir ve elflerden, özellikle de Corellon’dan nefret eder.

Lolth’un hikayesi buradan sonra elflerin ana hikayesinden ayrılıp başka bir şey haline geliyor. Onu ayrıca anlatırım.

Gruumsh’un Gücü

Arka arkaya iki sefer dayak yedi diye Gruumsh’u küçümsememek lazım. Sadece Corellon hayvanın teki olduğu için öyle oldu. Çünkü yine Forgotten Realms’ın daha ileri tarihlerinde, Mısır Pantheonunun bizzat yeryüzünde yönettiği Mulhorand ülkesinin büyücüleri, yanlışlıkla orclarla dolu bir dünyaya boyut kapıları açtığında Gruumsh, bu yeni gelen orcları (orog diye adlandırılıyor sonradan) savunmak için adamlarını da alıp dünyaya inmiştir.

orcs

Mulhorand pantheonu ile epik bir savaş başlatan orc tanrıları, Gruumsh’un önderliğinde BÜTÜN pantheonu ortadan kaldırmışlardır. Çünkü Gruumsh, Forgotten Realms tarihindeki ilk deicide’ı yani tanrı öldürme işini yapmıştır. Hem de en azından Seldarine kadar kalabalık bir pantheonun başında yer alan Re’yi öldürerek. Yani öyle hafife alınacak adam değildir.

Çok sonraları, elfler abidik gubidik işlerle uğraşırken artık orcları, en başta söz verdiği şekilde önemli konuma koyacak bir adım da atmıştır. Kral Obould’un eliyle Forgotten Realms dünyası olan Faerun’da bir orc krallığı kurmuş ve bunları diğer ülkelere kabul ettirmeyi başarmıştır.

Şimdilik durum böyle. İleride belki Kara elf tarihçesini ve hatta Seldarine, Orc pantheonu gibi şeyleri de anlatan yazılarla karşınıza çıkabilirim. Eğer ilgilenirseniz bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Yorumlar