İnteraktif Rol Yapma Oyunu Oynatmak

Masa sayınız arttıkça da bunun tam tersini yapmanız, gruplar arası etkileşim konusunda bir takım soyutlamalar yapmanız gerekiyor. Örneğin yüksek seviye bir gruptaki şifacı, düşük seviye bir grubu iyileştirmek için o masaya gitmek zorunda değil. Kendi masasında buna benzer bir şey yaptığında masa OY’si tek kullanımlık bir yardım kartı doldurup başka bir gruba gönderir. (Ya da şifacıyı oynayan kişi istediği başka bir oyuncuya verir.) O grubun OY’si de bu kartı uygulayarak, yoldan geçen yüksek seviyeli şifacının onları iyileştirdiğini anlatır. Basit bir örnek oldu ama ana düşünceyi anladınız sanırım, bu tarz mekanikler yaratmanız etkileşimi kolaylaştıracaktır.

Şehir bölgeleri

Şehirdeki bölgelerin durumunu oyunculara ve diğer OY’lere gösterdiğim ekran buna benzer bir şeydi.

Oyun sırasında kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik bütün OY’lerin görebileceği bir yazı tahtası, ekran ya da projeksiyon cihazı ayarlamanızdır. Masa OY’lerinden gelen bilgileri işledikten sonra onların ihtiyaç duyacakları yeni bilgileri ekranda göstermeniz OY’lere zaman kazandıracaktır. Düşman hattının arkasında savaşan grubun OY’si, başka bir grubun kuşatma silahlarını ateşlediğini o ekrandan okuyabilir, Gözetmen OY’ye sormasına gerek yok. Ben kendi oyunumda projeksiyon cihazını bu amaçlar için kullandım. Örneğin bir bölümde şehrin farklı bölgelerindeki düşman aktivitesini ekrandan göstererek hem masa OY’lerine oynatacakları karşılaşmalar için bilgi sağlıyor hem de oyuncuların etraflarındaki durumu öğrenebilecekleri görsel bir referans sağlamış oluyordum.

Kuşatma

Oyuncunun gözünden kuşatmanın durumu… Hangi bölgenin yardıma ihtiyacı olduğuna kendileri karar versin!

Oynadığımız interaktif oyun konusunda ben dahil bütün katılımcıların hemfikir olduğu bir konu var: Hayat boyu unutamayacağımız oyunlardan birisi bu oyun oldu. Oyuncuların uzun zaman sonra bile bizi hatırlayıp oyunda çok eğlendiklerini söylemesi güzel bir duygu. Çünkü tek oyunda bu kadar çok oyuncuyu eğlendirmek ancak sağlam bir ekiple elde edilebilecek bir başarı. Eğer fırsat bulursam bir kez masa OY’si, bir kez de oyuncu gözüyle başka interaktif senaryoları da tecrübe etmek istiyorum. Benim tavsiyem, interaktif oyun oynama fırsatı bulursanız sakın kaçırmayın.

Eğer kendi interaktif oyununuzu hazırlamak isterseniz muhtemelen benim bahsedemediğim pek çok zorlukla karşılaşacaksınız. Ama umarım bir gün PFS ekibi dışında birileri de sistematik ve çok masalı bir interaktif oyun oynatmayı başarır. Eğer bu konuda yardımcı olabileceğim bir şey olursa bana ulaşabilirsiniz.

Yorumlar