Rol Yapma Oyunlarında En Önemli Konu: Masadakilere Saygı

En son olarak da, oyunun hikayesini birlikte belirlemelisiniz. Buna, karakterlerin ortak amaçlarının olması ve mümkün olduğunca uzun süre birlikte takılmalarını planlamak da dahil. Çok keskin uçları olan karakterlerin yanında, duruma göre hareket eden düzenbaz tipler, karakterler arasındaki dinamiği çok bozar ve tecrübelerime dayanarak söylüyorum; çoğu zaman grubu da dağıtır.

senDmMisin

Powerplaylık, Munchkinlik Derecesi

Birlikte ilk defa oynayacak gruplarda bunu yapmak kolay değil, ama elinizden geldiğince bu konuda da masadakilerle anlaşmak lazım. Diğer arkadaşlarınızın oyuna hakimiyet derecelerinin ne olduğuna göre powerplay yapmak, eğer tecrübeliyseniz oyunu ezip geçmemek için daha dikkatli olmak filan çok mühim. Başkalarının zevkini çok kaçırabilecek şeylerden olduğu için, buna dikkat etmek de oyuncuların sorumluluklarındadır.

Bu oyun, karşılıklı anlayış ve işbirliği ile oynanan bir oyun. Eğer ki başkalarını umursamadan rol yapmaya, arkadaşlarınıza değer vermeden oyun oynamaya kalkıyorsanız; ne kadar güzel hikayeler yazdığınızın ya da mükemmel fikirler sahibi olduğunuzun çok bir önemi yok. Evinize gidip kendi kendinize de oynayabilirsiniz ya da öyküler/romanlar yazabilirsiniz.

sorunIbo2

Son olarak, saygısız oyuncularla nasıl baş ederiz? Bu sorunun cevabı aşağıdaki yazımda mevcut.

Sorunlu Oyuncularla Nasıl Baş Edilir? – Bölüm 1

Yapılmaması Gereken?

Oyunu bozan arkadaşlarla ilgili, haklı olarak yapılan ama yapılmaması gereken bir şeyi söyleyerek yazıyı bitireyim: Arkasından konuşmayın. Çünkü sizin tarzınıza hiç uygun oynamayan bir adam, başka bir grupla çok iyi anlaşıp oynayabilir. Böyle durumlarda, ya çok pis mor olur ve güvenilirliğinizi yitirirsiniz; ya da size inanan grup tarafından adama önyargıyla yaklaşılıp, oyundan aldığı zevk azaltılabilir. Kimsenin, kötü bir oyun oynadı diye aylarca yıllarca ceza çekip dışlanmasına gerek yok. Adam gibi oyun oynamak için dikkat etmemiz gerekenler, her şeyden önce bunlardır. Dikkat edin, ettirin.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunları Bilgilendirme ve Köşe Yazıları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar