Rol Yapma Oyunlarında Korku Öğesi – Bölüm 3: Korkunun Türleri

Peki, Bu Anlattıklarım Rol Yapma Oyunlarına Nasıl Yansır?

Oyununuzda vampirlerden bahsettiğinizde özellikle kız oyuncular korkmak yerine romantik eğilimler göstermeye başlıyorlarsa, tuvalete kapanıp kendinizi boğmayın. Vampirler zaten çoğu zaman erotizmi temsil ederler. Bir kaç incelikli taktik durumu kurtarabilir. (Çok çeşitlendirilebilir, ama gotik korkunun önemli simgelerinden biri olduğu için şimdilik vampir örneğinden gideceğim.)

Öncelikle, işin özünü hatırlayın. Bütün bu yaratıkların korkutucu algılanmalarının nedeni, insanlık dışı olmalarıdır. Vampirler, kurtadamlar, periler, cinler dünyamıza mahsustur, insan gibi görünür ancak insan değillerdir. Vampirlerin, 2000’li yılların başında neden kızın kanı yerine psikolojisini emip tüketen erkek arkadaş karakterlerine dönüştüğünü araştırın. Mitlerde bir vampirin önce kendisini göstermesi, kurbanını kendine aşık etmesi, sonra pencerede gözüküp içeri girmek için izin istemesi, bu yolla kurbanın yavaş yavaş kanını emmesini düşünün. Bir kadınla erkek arasındaki tavizli bir ilişki, psikolojik açıdan klasik vampir mitiyle büyük benzerlik taşır. Kadınlar bu tür psikolojik bağları çok derin kurarlar. Vampir erkek arkadaş hikayelerinin kızlar üzerindeki güçlü etkisinin önemli bir nedeni de budur. Unutulmaması gereken fark, vampir insan değildir ve asla tam bir empati kurdurulmamalıdır. Vampire asla insani amaçlar vermeyin!

Stephen King'in Salem's Lot'taki ünlü vampir karakteri Mr. Burlow.

Stephen King’in Salem’s Lot’taki ünlü vampir karakteri Mr. Barlow.

Yani aşmanız gereken nokta, insanlaştırılmış canavar algısını kırmak. İnsan gibi gösterip canavara çevireceksiniz.  Oyuncunun istediği şey romantizmse, bunu ona dozunda verin. Yavaş yavaş karakterinizin etki alanını arttırın. Nasıl yönetmenler vampirlerin canavarsı yönlerini budadılarsa, siz de aynısını tersten yapacaksınız. 80-90’larda çekilmiş vampir filmlerini izleyin, size görsellik bakımından yardımcı olacaklardır. Interview with the Vampire ve Gary Oldman ile Winona Ryder’ın oynadığı Dracula, bu türün zirvesi olan iki şaheserdir mesela. Tabii bu operasyonu oyuncunun hislerini incitmeden yapmaya özen gösterin. Karşısındakinin onun iyiliğini düşünmediğinin ve düşünmeyeceğinin ipuçlarını özenli yerleştirin, özellikle de vampir zaafıyla alay etmekten kaçının. Oyunla empati kurabildiği duygusal faktörlerle dalga geçilmesi, bugün rol yapma oyunlarının kızlar tarafından daha az oynanmasının etkili sebeplerinden biridir, bunu unutmayın.

Tektaş delisi kadınları ihya eden Edward.

Tektaş delisi kadınları ihya eden Edward.

Erkek oyunculara gelince, sorunlar daha farklı bir kalıplaştırma üzerinden ilerliyor. Eğer Call of Cthulhu benzeri bir gerçeklikte oyun oynatıyorsanız, oyuncular vampiri Bram Stoker yorumuna göre kendi kafasında görselleştiriyor. Eğer WoD yani Karanlıklar Dünyası oynatıyorsanız, işiniz daha da zor çünkü çok çeşitli ve çok güçlü bir arketipleştirme var.  Karanlıklar Dünyası’nın temeli korku değil, gotik punk bir atmosfer, aksiyon, gerilim ve entrikalar üzerine kurlmuştur. Ancak korku öğelerinin başarılı kullanımı karakterleri hizalamanızda çok etkili olabilir.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunlarında Korku Ögesi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar