Rol Yapma Oyunlarınıza İlham Olabilecek Eserler – Mutants & Masterminds

Dizi

Dizi izleme alışkanlığı günümüzde alt kültürün çok önemli bir parçası. Bu bölümde yine aklıma ilk gelen ve direk süper kahraman konsepti taşımayan üç farklı yapımdan çok detaya girmeden bahsedeceğim.

4400

2004 ila 2007 yılları arasında dört sezon olarak yayınlanan 4400, farklı tarihlerde ortadan kaybolan tam 4400 insanın günün birinde hiç yaşlanmamış olarak topluca ortaya çıkmaları üstüne kurulu bir dizi. Kayıp oldukları döneme dair hiçbir anısı olmayan bu kişilerden bazıları zaman içinde irili ufaklı insanüstü güçlere sahip olmaya başlıyor.

Tamamen renkli kostüm ve bildik süper kahraman konseptinden uzak, düşük güç seviyesinde bir hikaye evreni yaratmak istiyorsanız mutlaka 4400’ü bir göz atmalısınız. Hikaye ve karakter gelişimi mutlaka ufkunuzu açacaktır.

Heroes

2006 ila 2010 yılları arasında 4 sezon olarak yayınlanan Heroes, çok bahtsız bir dizidir. İlk sezonu ile yer yerinden oynamış, ancak her sezon düşen senaryo kalitesiyle günümüzde bir klasik olarak anılması oldukça güç hale gelmiştir. Bunun sebebi maalesef 2007-2008 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen dizi yazarları grevi olmuştur. Dönemin tüm dizileri bu grevden olumsuz olarak etkilenmiştir.

Her ne kadar 2015 yılında Heroes Reborn adıyla tek sezonluk bir devam serisi çekilse de, o efsane ilk sezonun gölgesi bile olamayacak kalitede olduğunu üzülerek belirtmek durumundayım. Kısacası, bu yazıdaki rolünden bağımsız olarak, eğer evvelden izlemediyseniz en azından ilk sezonunu mutlaka bir izleyin derim.

Çizgi romanlarda görülecek türden insanüstü güçlerin gerçek hayatta ortaya çıkmasının bireylerin hayatını nasıl etkileyeceği konusu, seride mükemmel şekilde işlenmiş. Hem de söz konusu süper güç seviyelerinin 4400’dekilere kıyasla oldukça yüksek olduğunu da belirtmek isterim. Dişe dokunur süper güçler etrafına kurulmuş ve kostümsüz, gerçekçi bir hikaye evreni yaratmak için Heroes mutlaka örnek almanız gereken bir yapım.

Misfits

Şehre düşen rastgele yıldırımlar tarafından çarpılan birçok kişinin insanüstü güçler kazandığını düşünün. Ama böyle pek işe yarar güçler de değil ha! Kişinin zor bir durumdan kendini bile kurtarmasına güç bela yetebilecek türden güçler… 2009 ila 2013 yılları arasında 5 sezon olarak yayınlanan İngiliz yapımı Misfits’in konusu bu…

Normal insanlara tepeden bakan bildik süper kahraman hikayelerine meydan okurcasına kara mizah süslü muhteşem bir dizidir Misfits. Hikaye evreninin ilginç olması bir yana, karakter davranışları ve gelişen olay örgüsüne dikkatinizi vermeye çalışın. Bunlar size oyun masanızda eğlence ve kahkaha olarak geri dönecektir, garanti ediyorum!

Misfits hakkında sitemizde detaylı bir tanıtım olduğu için daha fazla övmeyeyim. Merak ediyorsanız sizi şu yazımıza alalım:

Misfits: Süper Anti Kahramanlar
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunlarınıza İlham Olabilecek Eserler" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar