Rol Yapma Oyunu Aksesuarları

4- Oyuncu Notları

Oyun sırasında bir mektubu kendiniz okumaktansa oyuncuların eline vermeniz, oyunun doğal akışını bozmamanızı sağlar. Hem oyuncularınız bunları okurken de rol yapacak ve karakterlerini yansıtacak daha çok fırsat bulur. Mektuplar, görev kağıtları, anlaşmalar, gazeteler, polisteki sabıka kaydı ve aklınıza gelebilecek tüm belgeleri oyuncularınıza gerçekten verebilirsiniz. Oyunculara ziyaret ettikleri yerler, tanıştıkları Oyuncu Dışı Karakterler (NPC) ve yaptıkları görevler ile ilgili özet bilgiler içeren küçük kartlar da hazırlayabilirsiniz. Hem uzun süren oyunlarda oyuncularınıza hatırlatma hem de gelecekte güzel bir anı olacaktır.

asasdasd

Kanıtlar…

Oyunculara notlar hazırlarken kurguyere uygun bir font seçin ve photoshop gibi bir programla mühürler, semboller veya kurguyere uygun resimler ekleyin. Eğer gizem, korku gibi temalara sahip bir oyun oynatıyorsanız yabancı ya da antik dillerden kelimeler ve semboller kullanabilirsiniz. Bir de biraz klişe olacak ama, örneğin Arthur döneminde geçen bir oyundaki eski bir kağıda biraz hasarlı bir görünüm vermekten zarar gelmez.

asdasdasdasd

Başka örnekler…

Eğer yapabiliyorsanız oyuncularınıza bol bol resim gösterin. Girdikleri mekanlar, tanıştıkları insanlar ve buldukları eşyaların resimlerini görmelerinin yaratacağınız atmosfere büyük katkısı olacaktır.

5- Diğer Aksesuarlar ve Oyun Araçları

Oyuncularınızın oyun içinde kullanacağı önemli ve basit eşyalar için replikalar ya da oyuncaklar kullanabilirsiniz. Yaşadığınız yerde mutlaka bu tarz eşyalar satan yerler vardır. Hediyelik eşya dükkanlarına bu gözle baktığınızda çok şey bulabilirsiniz. Süsler, mücevher benzeri eşyalar, keseler, eski görünümlü günlükler, büyülü eşya olarak kullanabileceğiniz kolyeler, ağaç kozalakları… Ana düşünceyi anladınız.

Oyunlarınızı hızlandıracak diğer bazı eşyalardan da bahsetmekte fayda var. Örneğin GM screen ve dövüşlerde inisiyatif sırasını takip etmek için kullanabileceğiniz mıknatıslı “combat pad” bu tarz ürünlerden iki tanesi. Fantastik dünyalara ait paralar, çipler ve büyülerin etki alanıyla menzilini gösteren plastik göstergeler yine bu tarz ürünler arasında.

Büyü alanını gösteren bir aksesuar

Büyü alanını gösteren bir aksesuar

Masaüstünüzü zenginleştirmek için kullanabileceğiniz eşyaların sınırı yok, sadece biraz yaratıcı olmanız gerekli. Bu hem oyuna olan hevesinizi gösterecektir, hem de oynattığınız oyunlar daha çok sevilecektir.

Sizin ya da oyun yöneticinizin kullandığı örnek aksesuarlar varsa yorum olarak yazın. Aklıma gelenler dışında ne gibi yaratıcı örnekler var bilmek isterim.

Yorumlar