Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Cyberpunk 2020

Oyunun sistemi modifiye bir Interlock. Kısaca bahsedelim: Bir şeyi becerip beceremeyeceğimiz oyun yöneticisi -ki bu oyunda referee, yani hakem olarak adlandırılıyor (bu size parti içi ilişkileri hakkında bir ipucu versin)- tarafından belirlenen 5 (çok kolay) ila 30 (neredeyse imkansız) arasında zorluk seviyesini Stat+Skill+Zar toplamıyla geçip geçememeniz şeklinde çabucak çözülüyor. Statlar ve skiller 10 üzerinden olduğu gibi, attığınız zar da d10 olduğundan çok dengeli ve mantıklı bir sistem. Örneğin average statlı averaj skilli bir insan, ortalama bir zorluğu ortalama bir zarla geçebiliyor diyebiliriz.

Oyunda haliyle sık sık silahlar konuşuyor. Kavga sisteminin çok ölümcül olduğunu söylemeliyim. Kafaya yenilen tek bir 9mm çekirdek genelde size yeni karakter yarattırmaya yetiyor. Refleks artıran sibernetiklerle yüksek teknolojili akıllı-silahlar ve hedef bulma ekipmanını da hesaba katarsanız ne kadar ölümcül olduğunu daha iyi anlatabiliriz. Fakat sizi bir süre daha hayatta tutabilecek, deri ceket görünümlü kişisel zırhlar, deri altı zırhları falan da var tabi ki.

Her ne kadar oyun sınıf bazlı değil de yetenek bazlı olsa da, diğer oyunlardaki sınıf mantığına yakın bazı roller var. Rol seçtiğinizde değişen tek şey; o role istisna bir yeteneğiniz olması. Ana kitabın dışında fanların yarattığı ve kaynak kitapları da göz önünde bulundurulursa yüzlerce rol olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ben burada ana kitaptaki rolleri özetleyeceğim:

Rockerboy, Solo, Netrunner, Techie ve Media

Rockerboy, Solo, Netrunner, Techie ve Media

Rockerboy: Karizması ile kitleleri ayaklandırabilen, isyancı rockerlar (Charismatic Leadership).

Solo: Sibernetik katiller, ödül avcıları, bodyguardlar (Combat Sense).

Netrunner: Sibernetik hackerlar, bit jokeyleri ve bilgi guruları (Interface).

Techie: İleri teknoloji dünyasının teknisyenleri ve mühendisleri (Jury Rig).

Media: Yalan lağımlarının fareli kavalcısı, bilgilendirme sanatçısı (Credibility).

Cop: Kanunsuz 21. yüzyıl sokaklarında avlanan kanun adamları (Authority).

Corporate: Kaygan iş dünyası haydutları, para babaları (Resources).

Fixer: İş bitiriciler, torbacılar ve bilgi satıcıları (Streetdeal).

Nomad: Yol savaşçıları, otoyol çeteleri ve motorcu çeteleri (Family).

Cop, Corporate, Fixer ve Nomad

Cop, Corporate, Fixer ve Nomad

Oyun hakkında yüzlerce kaynak var, bunların bir kısmı ilgili meslek grubuna çıkan dergiler şeklinde tasarlanmış olduğundan okuması da eğlenceli. Bunlar dışında mega şirketleri daha yakından tanımamızı sağlayan kaynaklar da şirket raporları formatında hazırlanmış. Ana kitapta kullanılan, daha kitabı okurken oyunun içine çeken üslup yan kitaplarda da devam ediyor. Özellikle firestorm serisi var ki şu ana kadar gördüğüm en güzel kaynak kitap formatında, iki mega şirket arasındaki savaşı anlatıyor .

Son söz olarak; eğer şimdiye kadar Cyberpunk 2020 ile tanışma şansınız olmadıysa, distopya ve yakın gelecek bilimkurgu ilginizi çekiyorsa hiç düşünmeyin şu oyuna mutlaka bir bakın.

Not: Cdproject tarafından yapım aşamasında olan Cyberpunk 2077 adlı bilgisayar oyunu bu dünyada geçiyor olacak.

Künye
Tasarımcı: Mike Pondsmith
Yayıncı Kuruluş: R. Talsorian Games
Sistem: Interlock System
Çıkış Tarihi: 1990
Tür: Cyberpunk
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar