Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Feng Shui 2

Aksiyon filmi etkisi burada da bitmiyor. Sistemin gözünde dümdüz yumruk atmakla duvarda yürüdükten sonra döner tekme atmak arasında bir fark yok. Ateş etmeden önce mermi sürme hareketi yapıp “KA-CHINK” derseniz pompalı tüfekler daha etkili vuruyor. Patlamalardan kimse etkilenmiyor. Aksiyon filmleri karakterleri genelde zırhlı olmadığı için zırh giymek dezavantaj yaratıyor. Hatta “öldü sanılan karakterin aslında kurşun geçirmez zırh giyerek hayatta kalması”nı modelleyen kural var. Schtick’lere girmiyorum bile, hepsi ayrı bir gönderme.

Sonuç olarak Feng Shui 2’de Hong Kong sinemasından çıkmış her şey mevcut. Öte yandan hepsini aynı anda kullanabilmek istiyorsak uzay zamanı bükmemiz lazım ki Exorcist Monk’la Cyborg sırt sırta dayak atabilsin. Çözüm ise Chi War! Olay şu: Chi enerjisinin toplandığı noktalar var. Buralara “Feng Shui Noktası” deniyor. Bir noktanın kontrolü kimin elindeyse Chi enerjisi ona doğru akıyor ve dünya onun istekleri doğrultusunda değişiyor. Ne kadar nokta o kadar değişim. Yeterli sayıda Feng Shui noktasına hükmederseniz geleceği değiştirmeniz bile mümkün… ya da geçmişi. Netherworld’e inen bir geçiş bulursanız 690, 1850, 2015 ve kıyamet sonrası gelecek arasında gidip gelebilirsiniz. Her zaman dilimine bir güç odağı hakim. Bu güç odakları bir yandan elindeki Feng Shui noktalarını korurken bir yandan da geçmişe veya geleceğe gözlerini dikiyorlar. Kahramanlarımız ise filler tepişirken ortada kalan çimenlerin ezilmesini engellemeye çalışıyor. Belki de ezilen çimlerin intikamını alıyorlardır? Bazıları hızlarını alamayıp filleri tepeliyor olabilir.

feng-shui-2-1

Chi War herkese göre değil. Aynı anda hadım edilmiş büyücüler, küresel komplolar veya kıyamet sonrasından gelen radikal terörist gorillerle uğraşmak istemeyebilirsiniz (burada anlatmakla bitmez, kitaptan okumanız lazım). Sistem Chi War olmadan da işliyor. Kendi zamanda yolculuk yönteminizi geliştirebilir veya seçilebilen arketipleri kısıtlayarak sadece bir zaman diliminde geçen bir senaryo oynayabilirsiniz. Chi War sadece tasarımcıların size sunduğu bir çözüm.

Sonuç olarak Feng Shui 2 size katıksız sinematik aksiyon sunan bir sistem. Halihazırda sunulmuş seçenekler arasından bir çok farklı türde aksiyon oyunu çıkartabiliyorsunuz. Eski Feng Shui’ye göre daha dengeli, daha detaylı ve daha eğlenceli. Ayrıca her şey önceden hazırlanıp önünüze konduğu için aralarından seçip paldır küldür oyuna dalmanız işten bile değil. Kendi schtick ve arketipimi yapamamak beni üzdü ve hala daha akıcı bir sistem olabilirdi. Yine de lanet olsun dostum, gerçek aksiyon bu anlıyor musun!

Künye
Tasarımcı: Robin D. Laws
Yayıncı Kuruluş: Atlas Games
Sistem: Kendine Özgü
Çıkış Tarihi: 2015
Tür: Aksiyon
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar