Roll20.net ile İnternet Üstünden Rol Yapma Oyunu Oynamak Çok Kolay

Yine pek çok kişinin, özellikle de düşman sayısı arttıkça tutmakta zorlandığı yaratık HP ve insiyatiflerini de sistem üzerinden tutmak çok kolay. Yaratıkların minyatürlerine belirlediğiniz rakamları girdikten sonra aldıkları hasarlar ve insiyatif sıralaması çok kolay tutuluyor. Sistemin, özellikle combat grid üzerindeki artıları bunlarla da bitmiyor. Minyatürlerin üzerindeki çeşitli etkiler (entangled, blinded, fatigued vs..) çok rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

Onun arabası var, güzel mi güzel, şöförü de var...

Onun arabası var, güzel mi güzel, şöförü de var…

Ayrıca normalde sürüyle kağıt ve toner harcamadan kuramayacağınız pek çok harita arkaplanını çok rahatlıkla oyunculara sunabiliyorsunuz. Bu da, özellikle haritalardaki ek tehlikeleri (yanan yerler, zorlu araziler, geçitler) uygun bir şekilde kontrolünüze almanız demek oluyor.

Roll20.net’in bu büyük kullanım avantajlarından başka hoşunuza gidecek bir özelliği de; arkaplan müziği seçebilmeniz. Sitenin oldukça geniş bir soundcloud arşivi var. Oyun devam ederken kısık bir şekilde arkaplan müziğinizi verebildiğiniz gibi, savaş başlarken çok daha hareketli başka şarkılara bir anda geçiş yapabilirsiniz. Ben şahsen, oyuncuların geldikleri tüm haritalara ayrı müzikler belirledim. Yola çıktıklarında ayrı müzik çalarken, Bronzağaç Kalesi’ne ya da Kör Fırtına Vadisi’ne geldiklerinde farklı müzikler çalmaya başlıyor. Benzer şekilde, gittikleri yerler için Google’dan farklı ve uygun resimler bularak atmosferi tamamlayabiliyorsunuz.

Açıkçası masaüstünde, müzik ve minyatürleri keyifli ancak şart olmayan detaylar olarak görürüm. Ancak burada elinin altında hazır olunca kullanmamak olmazdı ve oldukça da güzel oldu. Bu yüzden, bu tür kozmetik detaylardan hoşlananların oldukça hoşuna gideceğine eminim. Oyuncularımızdan biri aynı semtte oldukça yakında oturuyor ve normal masa üstü oyunlarımıza da katılıyor. Buna rağmen, bu tür detayları o kadar beğendi ki “artık hep böyle oynayalım” demeye başladı. Doğal olarak bu tür tehlikeli fikirleri kafasından hemen uzaklaştırması yönünde aramızda bir münakaşa olmadı değil.

Bunların dışında, oyun ekranınıza geçiş yaptığınız linkin olduğu yerde küçük de bir forum başlığı var. GM’ler burada setting ve hikaye ile ilgili bilgileri de verebiliyorlar. İsterseniz sadece kendinize ait bu alt forum başlığında, oyunla ilgili istediğiniz geyikleri de çevirebilirsiniz.

En önemli özelliği ise sona sakladım: Roll20.net, bütün katılımcılar için hem sesli hem de görüntülü konuşma özelliğini de sunuyor. İsterseniz skype grup konuşması gibi kameraları da açabiliyorsunuz ya da sadece sesli olarak grup halinde konuşabiliyorsunuz. Doğal olarak “chat” seçeneği de var. Bu sırada yazışmaya devam edebilir, GM’e ya da birbirinize gizli mesajlar da atabilirsiniz. Tabi GM’de bu tür mesajlar atabiliyor. Böylece, normal rpg oyunlarında GM’in küçük kağıtlara yazıp verdiği ya da diğer odaya götürüp anlattığı “gizli kapaklı işler” çok daha rahat bir şekilde yapılabiliyor.

Yazı boyunca verdiğim örnekler, D&D oynadığımız için bu sisteme ait referanslardı. Ancak site, sürüyle sistemin karakter kağıtlarını barındırıyor. Tabi her büyüklükteki zarlardan atabildiğiniz gibi isterseniz battle grid’i kare yerine altıgen de yapabiliyorsunuz. Ek olarak, oyununuza dışarıdan gelecekler için de açabiliyorsunuz. Böylelikle sitenin kendi forumlarında, yüz yüze tanımadığınız insanlarla da buluşarak oyunlar çevirebilirsiniz.

roll20net3

Merak edip incelemek isteyenler olursa, siteye kayıt olduktan sonra herhangi bir platformdan bana ulaşınız. Halihazırda devam eden oyunumuz “Arayış”a erişim iznini açarım ve oradan bazı şeyleri inceleyebilirsiniz. Yine de en çok merak edenlerin GM olarak oyun açıp tüm özelliklere bakmaları daha iyi olacaktır.

Yazının geneline bakınca şunu söylemek mümkün :

Roll20.net iyi bir rpg oyunu çevirmeniz için her şeye sahip. Zarlar, haritalar (ki çok daha fazlasını Google’dan bularak kendiniz ekleyebilirsiniz), minyatürler, sesli ve görüntülü iletişim olanağı, chat ve gizli mesajlar, gizli zar seçenekleri, oyunun dışındaki zamanlarında gelip mesaj atabileceğiniz forum/mesaj panonuz, harika arkaplan müzikleri, çok hızlı bir şekilde bonusların otomatik hesaplanması ve karakter kağıtları. Kısacası oyunun kendi kural ve yaratık kitapları hariç (doğal olarak onların bu sitede pdf olarak yayınlanması yasal olmazdı) her şeyi size sunuyor.

Bu yüzden, özellikle de buluşmak sorun oluyorsa roll20.net çok iyi bir seçenek. Yine de ben eğer fırsatınız varsa, dışarı çıkıp arkadaşlarınızla buluşmanızı, RYO’larınızı kafanızı cep telefonu ve bilgisayardan olabildiğince uzaklaştırmak için kullanmanızı tavsiye edeceğim.

Herkese iyi oyunlar…

Yorumlar