RP Interface – Rol Yapma Oyuncuları İçin İletişim Ağı

Forumların yerini sosyal medyaya bırakması, Türk RYO camiasının başına gelen en güzel olaylardan birisiydi. Ama bu geçişten sonra oluşan boşluğu doldurmamız, pek üretken bir topluluk olmadığımız için biraz zaman aldı. Bilgi akışı şimdilerde, daha geniş kesimlere ulaşabilen internet siteleri sayesinde gerçekleşiyor. Hala ticari bir başarı bulunmasa da, dünyaya ve RYO piyasasına daha açık bir komünite olma yolunda da ilerliyoruz. Fakat bu zamana kadar, eski forumların oyun ve oyuncuları bir araya getirme işlevini karşılayan başarılı bir model oluşturabilen çıkmadı. Yakın zamanda duyurulan ve şu an alpha aşamasında olan RP Interface, işte bu ihtiyaca cevap vermeyi hedefleyen Türk yapımı bir internet sitesi.

Warhorn benzeri bir oyun organizasyon aracı olan RP Interface’in en temel özelliği bir oyun arama motoru. Burada OY’ler oyunları için bir sayfa açabilir, oyuncular ise listeden kendilerine uygun olanları arayarak başvurabilir. Şimdilik sadece şehre göre arama yapmak mümkün olsa da; oyun listesi kabarınca başka parametreler de eklenecektir sanırım. Burada beğenmediğim tek şey, oyuncu seviyesi için “Giriş, Orta, Yüksek” sınıflandırmasının kullanılması ve oyuncudan beklentilere dair başka bir bilgi bulunmaması oldu.

Oyun sayfaları, kabaca bir sosyal medya sitesi profiline benziyor. Oyunla ilgili temel bilgiler yan menüde. Bunun dışında gönderi paylaşabileceğiniz bir ana sayfa, resim ve yazı dosyaları yüklemek için bir galeri, organizasyon için bir takvim ve henüz hizmete girmemiş bir karakterler sekmesi var. Gelecekte ODK’ler (oyuncu dışı karakterler) bu sekmeye kaydedilebilecek ve herkesin kullanabileceği bir ODK veritabanı oluşturulacak. Oyun sayfasında en çok göze çarpan özellik, “RP Lines” adını verdikleri bir çeşit zaman tüneli. Sağlı sollu mesajlar girip farklı ikonlarla işaretleyebileceğiniz bu bölüm, oturumların kaydedilmesi için düşünülmüş. Amaç herkesin oyunda neler olduğunu okuyabileceği bir kronoloji oluşturmak. Bu servisin geliştirilince çok işe yarayabileceğini düşünüyorum.

rpInterface1

Site bunun dışında, kullanıcı profilleri ve forumdan ibaret. Açık konuşmak gerekirse forum hiç kullanışlı değil ve arayüz yorucu şekilde karmaşık. Ayrıca D&D, Pathfinder ve WoD için kategori açılmış ama başka bir oyun hakkında konuşacak bir bölüm yok. Benim tavsiyem, her oyuna ayrı kategori açıp eski tarz forumlardan olmaya çalışmaktansa, sadece kullanıcı ve geliştiricilerin birbiriyle iletişime geçeceği bir platform olarak bırakmaları. Hatta mümkünse, forumu tek kategorili basit bir mesaj panosuna dönüşecek kadar küçültmek daha iyi olacaktır. (Forum devri kapandı demiştik, değil mi?)

Aklıma gelmişken, sitenin ismini de beğenmediğimi belirtmeliyim. Geliştiriciler her ne kadar basın bülteninde “Rol Yapma Oyunları” ya da RPG diyerek doğru terminolojiyi kullanmış olsa da, isimdeki RP kısaltmasının doğru terim olmadığı konusundaki eleştirimi ilettim. Eskiden gelen bir isim olduğunu için değiştiremediklerini, o yüzden böyle kaldığını söylediler.

Oyun Yöneticisi ve oyuncular arasındaki iletişimi ve kurguyerle ilgili detayların paylaşılmasını kolaylaştırdığı için bazı OY’lerin bu siteyi çok seveceğini düşünüyorum. Ben şahsen kurguyerle ilgili dökümanları oyuncularımla paylaşmak ve oturumları kaydetmek için Realm Works kullanmaya devam edeceğim. Ama RP Interface, tamamen bedava olduğu da düşünülürse, teknolojiyi benim kadar yoğun kullanmayan ve sadece basit dökümanlar paylaşan OY’ler için pratik bir çözüm olabilir. Özellikle 1-2 oturumluk dışarıdan oyuncu aranan oyunlar için tercih edilebilir. Belki organizasyon için Facebook gruplardan RP Interface’e taşınmayı düşünebilirim ama oyuncularımın başka bir siteyi facebook kadar sık takip edeceklerinden emin değilim. RP Interface, sosyal medyanın güçlü iletişim özellikleriyle nasıl rekabet edecek zamanla göreceğiz.

12071453_10153373292239877_9924281_n

Sonuç olarak RP Interface, gelecek vadeden orijinal bir internet sitesi. Bizimki gibi pek yaygın olmayan ve bir araya gelmemizi gerektiren bir hobinin yaşaması için, OY ve oyuncuların birbirini bulabileceği, benzer oyunları seven insanlarla tanışabileceğimiz bir platform olması önemli. RP Interface de bunu kolaylaştırmak için atılmış cesur bir adım. Alpha aşamasında olduğu için pek fazla özelliği yok ama geliştiriciler kullanıcılarla birlikte büyümek ve 1 senelik bir süre içerisinde üyelerin isteklerine göre tam sürümü şekillendirmek istiyorlar. Eğer başarılı olurlarsa gelecekte haftalık ve aylık etkinlikler, hatta convention’lar bile bu internet sitesinin altyapısını kullanarak oyun kaydı konusunda dış kaynak kullanmaya yönelebilir.

Şimdilik oyun/oyuncu bulma derdi olan ve oyun grubuna özel bir online alan arayanlara RP Interface’i denemesini tavsiye edelim.

RP Interface

Yorumlar