Oyunlarınız İçin Karakter Hazırlamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı! Hero Lab

Rol Yapma Oyunları son yıllarda teknolojiyle o kadar içli dışlı bir hale geldi ki, yanımda laptop ya da en azından bir tablet olmadan oyun oynatamazmışım gibi hissetmeye başladım. Kural kitapları, müzikler, yardımcı programlar falan derken, en sonunda senaryolarım da bilgisayara taşındı. Ne oynatırsam oynatayım, artık oyuna giderken, bir iki set zar dışında yanıma hiçbir şey almaz oldum. (Zarlar da oyuncular için, ben kendi zarlarımı bilgisayardan atıyorum) Bunu sağlayan programlardan en önemlisi de Lone Wolf Development’ın karakter yaratma programı Hero Lab oldu.

Her şeyden önce Hero Lab, piyasadaki benzeri programlardan ve yıllardır kullandığımız hantal excel dosyalarından çok daha kullanışlı. Belki de; hayatımda ilk defa bilgisayarda karakter yaratmak elde karakter yaratmaktan daha kolay gelmeye başladı. Programın temel işlevi, karakter yaratma sürecini kullanışlı bir şekilde sıralayarak kullanıcıların karmaşık sistemlerde bile, çok kısa sürede karakter yaratmasını sağlamak. Siz karakteriniz için istediğiniz yetenekleri, büyüleri, eşyaları vs. seçerken, bunların gereksinimlerini karşılayıp karşılayamadığınızı kontrol ediyor, hatalarınızı bildiriyor ve bütün etkilerini otomatik olarak hesaplayarak en son farklı formatlarda dışarı aktarabileceğiniz bir karakter kağıdı hazırlıyor.

Hero Lab’i açtığınızda karşılaştığınız ilk ekran; oyun seçme ve güncelleme ekranı. Sadece oynadığınız sistemle ilgili güncellemeleri almanız için her sistem diğerlerinden ayrı tutulmuş. Şimdilik desteklenen sistemler şunlar: D&D 4e, 3.5 OGL, Fate Core, Savage Worlds, Mutants & Masterminds (2nd, 3rd), Shadowrun (4th, 5th), Call of Cthulhu, Spirit of the Century, Pathfinder ve World of Darkness. Bunun dışında oynadığınız diğer oyunları da, Hero Lab data dosyası haline getirerek programa eklemeniz mümkün ama bu konuya daha sonra geleceğim.

Bu ekrandan karakteri hangi kurallara ve kaynaklara göre yaratacağımızı seçiyoruz.

Bu ekrandan karakteri hangi kurallara göre yaratacağımızı seçiyoruz.

Hero Lab’deki oyunlardan hangisini kullanmak istiyorsanız, öncelikle onu satın almanız gerekiyor. Yani programı bir kere satın alarak tüm oyunlara erişemiyorsunuz, hepsini ayrı ayrı satın almalısınız. Oynamak istediğiniz sistemi yükledikten sonra, karakter yaratmaya başlayabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz ek kaynakları ve kuralları seçerken, yaratacağınız karakterin ODK (Oyuncu Dışı Karakter) mi yoksa Kahraman mı olduğunu, kaçıncı seviyeden başlayacağını vs. belirliyorsunuz. Eğer oynadığınız oyun destekliyorsa ordu ve krallık yaratmak da mümkün. (Örn. Pathfinder Ultimate Campaign)

Başlangıç ayarlarından sonra Hero Lab, doldurmanız gereken alanları, oyuna göre karakter yaratırken takip etmenizin mantıklı olacağı bir sırayla, sekmeler halinde sunuyor. Siz bu sekmelerde seçim yaptıkça diğer sekmeler de güncelleniyor ve her seçeneğin etkilerini yandaki özet panelinde görebiliyorsunuz. Örneğin; Pathfinder’da bir karakter yaratmak istediğimizi varsayalım. Sınıfı ve -istiyorsak- arketipi seçtikten sonra “Background” sekmesinde tanrı, eğilim gibi özgeçmişle ilgili şeyleri seçiyoruz. Bir sonraki sekmede “ability” puanlarını dağıttıktan sonra sınıf sekmesinde sınıfımıza özel seçenekleri, ondan sonra da yetenekleri, eşyaları vs. seçiyoruz. Süreç bu şekilde devam ediyor ve nihayetinde karakteriniz hazır oluyor.

Sekmeler tamamen dinamik, siz bir şeyler değiştirdikçe onlar da değişiyor ve her değişikliğin sonucunu anında görebiliyorsunuz. Hata yaptığınızda ise Hero Lab sizi uyararak nasıl düzeltebileceğinizi söylüyor. (Ama sizi düzeltmeye zorlamıyor.) Karakter yaratma aşaması bittikten sonra karakterleri arkadaşlarınıza gönderebileceğiniz bir Hero Lab dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Pdf, statblock, html vb. bir çok şekilde dışarı aktarmak ya da direk yazdırmak da mümkün. Karakteri dışarı aktarırken günlük, büyü listesi, özel yeteneklerin kısa açıklamaları gibi şeyleri de dahil edebilirsiniz.

Siz kırmızı yanan sekmelerdeki bilgileri doldurarak ilerliyorsunuz, Hero Lab de onları hesaplıyor.

Siz kırmızı yanan sekmelerdeki bilgileri doldurarak ilerliyorsunuz, Hero Lab de seçimlerinizi hesaplıyor.

Karakter yaratma süreci Hero Lab’de o kadar basit ki, bilmediğiniz sistemlerde bile kolayca çok karmaşık karakterleri yaratabilirsiniz. Özellikle yeni oyuncular tablolar, sayfa sayfa açıklamalar ve matematik içerisinde kaybolmadan, sadece seçebilecekleri şeyleri okuyarak hızlıca karakter yaratabilir, deneme yanılma yöntemiyle bile oynamak istedikleri karaktere ulaşabilirler. Deneyimli oyuncular ve oyun yöneticileri ise bu programla zaman kazanarak hesap kitap içerisinde boğulmak yerine oyuna odaklanabilir, zamanlarını hikayeyi geliştirmeye ayırabilirler. Eğer ev kuralları yoğun bir oyun oynuyorsanız bunları da Hero Lab’e eklemenin mümkün olduğunu belirteyim.

Yorumlar