Oyunlarınız İçin Karakter Hazırlamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı! Hero Lab

Ha bir de power-gamer’lar var ki, bu programı en çok onların takdir edeceğini düşünüyorum. İstedikleri kombinasyonları zaman kaybetmeden deneyerek en optimize 15 level multiclass karakteri yaratabilirler. (Adını vermeyeceğim, bir ara günde birkaç saatini Hero Lab’de böyle karakterler yapmaya ayıran birisini tanıyorum.)

Tabi Hero Lab’in yetenekleri karakter yaratıp dışarıya aktarmaktan ibaret değil. Yarattığınız karakteri oyun sırasında da kullanabilmeniz için seçenekler mevcut, özellikle de oyun yöneticileri için. Bunlardan ilki karakterlerin kazandıkları deneyim puanı ve altını da kaydettikleri günlük özelliği. Karakterinizin hikayesini, başından geçenleri tarih tarih yazıp kaydederek karakterinizin nasıl geliştiğini gözlemleyebileceğiniz, önemli olaylara bakıp hatırlayacağınız bir sekme.

Hero Lab yanlışlarınızı size söylüyor, ama düzeltmeye zorlamıyor.

Hero Lab yanlışlarınızı size söylüyor, ama düzeltmeye zorlamıyor. Yukarıdaki sekmelerden kırmızı olanların hatalı ya da eksik bilgi içerdiğini farketmişsinizdir.

OY’lerin Hero Lab’deki en büyük dostu ise “Tactical Console”. Bu ekrana istediğiniz Hero Lab karakterlerini, hazır ODK’leri ve yaratıkları ekleyerek oyun sırasında dövüş ve dövüş dışı karşılaşmaları takip edebilirsiniz. Karakterlerin öncelik zarları, sınırlı özelliklerini kaç kere kullandığı, yaralanan karakterlerin kaç can puanı kaybettiği, saldırı zarları, kondisyonlar vs. burada işaretlenip takip edilebilir, her karakterin gerekli bilgileri tek bakışta öğrenilebilir. Bir anlamda oyun yönetmenin takip ve hesap kitap kısmını emanet edebileceğiniz bir yardımcı…

Tüm bu güzel şeyleri saydıktan sonra, gelelim Hero Lab’in en can yakan kısmı olan fiyatına. Oyunların Hero Lab dosyalarının fiyatları aşağı yukarı pdf’leri ile aynı, hatta bazen daha fazla. Yukarıda belirttiğim gibi, her oyunu ayrıca satın almanız gerekiyor. Çünkü oyun dosyaları bir veri paketi olarak satılıyor ve bazı oyunların ek kitapları da ayrı veri paketleri halinde. Örneğin Savage Worlds satın almış olsanız bile Companion kitaplarının içerikleri için ayrıca para ödemeniz gerekiyor. Bu da Pathfinder gibi çok fazla ek kitaba sahip olan oyunlarda güncel kalmayı bir lüks haline getirmiş durumda.

Ek kitapların veri paketlerini satın almak zorunda değilsiniz. Hero Lab’de satın aldığınız her sistemi modifiye edebilir ve kendi veri paketlerinizi girebilirsiniz. Bunun dışında Lone Wolf forumlarında bu işi sizin yerinize yapan ve bu veri paketlerini dağıtan çok geniş bir topluluk mevcut. Var olan OGL içeriklerine para vermektense bedava indirebilirsiniz. Yine topluluğun dağıttığı yeni kural setleri, ek içerikler ve destek materyallerini de indirebilirsiniz. Bu yasa dışı olmadığı gibi, Lone Wolf tarafından da destekleniyor.

Örnek World of Darkness karakter yaratımı.

Örnek World of Darkness karakter yaratımı.

Bir de Hero Lab’de Savage Worlds ya da D&D 4e sahibiyseniz kullanabileceğiniz bir yazma kiti var. Bu yazma kiti ile de Hero Lab’de olmayan, istediğiniz her sistemi Hero Lab’e taşıyabilirsiniz. Var olan bir sistemi modifiye etmek yerine sıfırdan yeni bir sistem oluşturabilirsiniz.

Hero Lab’in ufak tefek eksiklikleri yok değil. Tactical Console bazı alternatif programlara göre çok yetersiz. Bazı sistemlerde hatalar var, pdf çıktıları yeterince göze hitap etmiyor, programın hesaplaması gereken bazı şeyleri gözden kaçırdığı oluyor. Fakat nihayetinde aldığınıza pişman olmayacağınız bir program Hero Lab. Biraz pahalı olsa da Lone Wolf Development, verdiğiniz her kuruşu hak edecek ve sizi çok zahmetten kurtaracak bir program yapmayı başarmış.

Hero Lab İnternet Sayfası

Yorumlar