World of Darkness – Rol Yapma Oyunlarının Gotham’ı

“…Dönüp baktığım her şey beni meraklandırıyor. Beni gözleriyle takip eden o ara sokaktaki adam beni merak ettiriyor. Lokantanın arkalarında oturan, değişik madalyonlar takmış iki kel adamı merak ediyorum. Yolun kenarında yürürken gördüğüm ve bir anda sis gibi ortadan kaybolan o iri köpeği merak ediyorum.

Bir bir daha ki sefere ne olacak merak ediyorum.

Umarım bu mektup eline ulaşır. Sanki yıllardır konuşmamış gibi hissediyorum. Şu aralar nerede öğretmenlik yaptığından emin değilim.

Bu mektubu sana postalamaya cesaretim olur umarım.

Beni aramak için buraya gelme baba, lütfen.

Okuduktan sonra bu mektubu yok et.” – World of Darkness Core Rulebook önsöz son sayfadan.

World of Darkness’ı anlamak için karşılaşabileceğimiz, orada yokmuş gibi davranılan varlıkları biraz tanıyalım. Her şeyden önce karşılaşabileceğiniz ilk varlık diğer bir insan. Haberlerde, ne yazık ki rahatlıkla karşılaştığımız insanlar, bu dünyanın da bir parçası. Yalnızca caniler olmak dışında okült uğraşlar peşinde tarikatlar üyeleri de olabilir bu insanlar. Korku temalarının vazgeçilmezi hayaletler de WoD’da bize eşlik etmekte. Kuşa, fareye dönüşebilen şekil değiştiriciler, başka boyutlardan gelen iblisler ve benzeri oluşumlar, çeşitli yollardan (beden çalarak, karanlık ritüeller gerçekleştirerek) ölümsüzlüğe ulaşmış yaratıklar da var.

wod5

Bu saydıklarımdan ayrı öneme sahip varlıklar da var. Vampirler, kurt adamlar, büyücüler, periler, kil veya ölü beden gibi malzemelerden oluşturulmuş yaratılmışlar, mumyalar, tayflar, kendilerini oluşturan kozmik varlığa baş kaldırmış gözlemciler ve bu tarz varlıklarla mücadele eden avcılar (çoğunlukla insan) ayrı tutulan taraftalar. Bunun sebebi bu varlıklara ait çıkartılan serilerle bu konuda hikaye oluşturma şansı vermesi. Son olarak elbette hayal gücünüz. Kitapların amacı size yol göstermek olduğu için ve neyin gerçek olduğunu bilmediğiniz için (en azından oyuncular bilmiyor) kullanmak istemediğiniz ögeler yokmuş gibi davranabilirsiniz.

WoD Kitapları

Bir WoD oyunu için öncelikle World of Darkness ana kural kitabından başlamak gerekli. Bu kitapta dünyanın yapısı atmosferi anlatılıyor. Oyunu nasıl oynamanız gerektiğinin sistemini anlatan tüm kısım bu kitapta mevcut. WoD’a dair ne oynamak istiyorsanız daima elinizin altında bulunması gerekiyor. Sadece bu kitapla, ölümlü insan karakterleriyle size sunulan dünyaya dair oyun oynayabilirsiniz ya da WoD temasından farklı kendi isteğinize göre oluşturduğunuz her hangi bir oyun da oynayabilirsiniz. Devamında World of Darkness başlıklı kaynak kitaplar da mevcut.Örneğin; daha fazla ekipmana ulaşmak için hazırlanan Armory kitabı, oyuncuların karşılaşabileceği okültist tarikatlara örnekleri başka şeyleri anlatan Antagonists kitabı, tayfları ve dünyasını anlatan Book of Spirits kitabı, ölülerin ve hayaletlerin diyarını anlatan Book of Dead ve kuralları esnetmek alternatif oluşturmak için fikir veren Mirrors kitabı gibi takviye kitaplar var(bu kadarla sınırlı değil). Ayrıca hazır maceralar içeren kitaplar da mevcut.

Yorumlar