Savaş Sana Ne Kadar Uzakta? Mobile Suit Gundam: War in the Pocket

Efsanevi anime serisi Mobile Suit Gundam’ın konusuna teğet geçen ilk yan hikaye olan War in the Pocket, savaşın size ne kadar uzakta olduğunu gösteren ve bunun anlamı hakkında izleyicisini düşündürürken bunu insan odaklı bir hikaye ekseninde anlatan, sade ama son derece başarılı bir bilimkurgu.

Savaşın son günlerinde tıpkı Zeon gibi büyük zayiatlar alan Federasyon, savaş sona ermeden hemen önce elindeki savaş araçlarını geliştirerek yeni bir seri üretim planının ilk örneği olacak bir MS geliştirmek üzere gizli bir proje başlatmıştır. Bu proje “Newtype” ace pilot’ların kullanımı için özelleştirilmiş bir Gundam üretmekle ilgilidir. Proje öncelikle Federasyon’un Kuzey Kutbu’ndaki üssünde başlar. Fakat 0079 yılının sonlarındaki bu gizli projeyi haber alan Zeon komutanı Yarbay Killing, “Operation Rubicon” kod adlı çok gizli bir operasyonda “Cyclops” adlı kendi komutasındaki özel komando birimini ne pahasına olursa olsun yeni Gundam’ı yok etmekle görevlendirir. 9 Aralık 0079’da Cyclops takımının, Kuzey Kutbu’ndaki Federasyon üssüne yaptığı baskın, yeni Gundam’ın montajlanmamış parçalarının bir roketle uzaya fırlatılmasına engel olunamamasından dolayı başarısızlıkla sonuçlanır. Gundam’ın parçaları üsten son anda kaçırılarak uzaya gönderilmiş ve bu sırada da Cyclops takımının üyelerinden Andy Strauss hayatını kaybetmiştir.

Side 6’nın Libot kolonisine gönderilen bir Zaku II takımıyla yeni Gundam’ın tutulduğu yeri bulmak için araştırma yapan Bernie adlı Zeon askeri, ateş altında kalınca MS’iyle kolonideki ormanlık araziye zorunlu iniş yapar ve orada savaşı izleyen Alfred Izuhara (Al) adlı 10 yaşında bir çocuk ile karşılaşır. Al’ın en büyük tutkusu MS’ler ve uzay savaşlarıdır. Bütün gün boyunca MS savaşlarını görmeyi düşlemektedir ve odası MS resimleri ve modelleri ile doludur. Al, Bernie’ye bir Zeon apoleti karşılığında kamerasını verir ve Bernie takım arkadaşları ile iletişim kurup koloniden uzaklaşır. Al’ın birkaç gün önce girmiş olduğu Federasyon üssünde çektiği hobisine ait kamera görüntüleri koloniye planlanan saldırı operasyonunun iptal edilmesi düşünülürken kesinleştirilmesine neden olur. Bu arada nitelikli pilot yokluğundan dolayı Cyclops takımına daha önceden ölen Strauss’un yerine Bernie tayin edilir. Gerek Cyplops’un birim komutanı Harry Steiner, gerekse takımın diğer üyeleri bu yeni yetme askere karşı başlarda soğuk davranırlar. Bernie ise kendisini kanıtlamak için adeta bir fırsat aramaktadır.

Olayların bundan sonraki kısmını tetikleyecek olay 15 Aralık 0079‘da kargo mekiği süsü vererek yanlarında montajlanmamış bir ağır saldırı MS’i olan MS18E “Kämpfer”  ile gizlice koloniye yeniden dönen timden Bernie’nin şehirde dolaşırken Al ile yeniden karşılaşması ile başlar. Al ve Bernie ilk başta birbirlerinden hoşlanmasa da kısa bir süre sonra bu karşılaşmaları sonucunda bir şekilde birbirlerine karşı abi-kardeş yakınlığı duymaya başlar. Al ayrıca o andan itibaren adeta gönüllü bir casus gibi koloninin tüm girdi çıktısını Cyplops takımına iletmeye başlar. Gece saatlerine dek uzayan bir keşif çalışması sonrası Al’ı evine bırakmaya gelen Bernie, yanlış anlaşılma sonucu hırsız sanılıp kapı komşuları olan güzel Christina Mckenzie‘den dayak yer. Bernie son anda yetişip onun uzun zamandır askerde olan abisi olduğu yalanını söyler. Dolayısıyla bu nahoş olay, Bernie ile Chris’in birbirlerine yakınlaşmalarına vesile olur. Chris ise çalıştığı yarı zamanlı işi henüz Bernie’ye açıklayamamıştır.

Bernard "Bernie" Wiseman ve Alfred "Al" Izuhara

Bernard “Bernie” Wiseman ve Alfred “Al” Izuhara

Bernie bir yandan takım arkadaşları ile yeni Gundam‘ı bulmaya çalışırken, bir yandan da nedenini anlayamadığı bir şekilde yakınlaştığı Chris ile görüşmeye devam eder. Bu arada planlanan operasyonun son günü de (19 Aralık 0079) hızla yaklaşmaktadır ve yanlarında getirdikleri ağır saldırı MS’ini kiraladıkları tamirhanede montajlayan Cyclops takımı bu yüzden elini çabuk tutmalıdır. Öte yandan sinsi komutan Yarbay Killing, Cyclops takımının başarısız olması durumunda hiç kimsenin haberdar olmadığı bir “yedek plana” sahiptir. Öte yandan bütün bir koloni rutin bir yılbaşı için hazırlanırken Bernie’nin hayatını sonsuza dek değiştirecek Gundam’ı bulup yok etme görevi hakkında da bilmediği ve belki de asla öğrenmek istemeyeceği son bir şey daha vardır: Kolonideki Noel gecesi öncekilere asla benzemeyecektir.

1988’de Gyukushuu no Char filmi gösterime girdiğinde artık herkes Gundam efsanesinin bittiğini sanıyordu. Ama bir yıl kadar sonra Gundam 0080 yayınlandığı zaman herkes bu efsanenin bitmemesine sevindi. War in the Pocket, Gundam için hazırlanmış ilk OVA serisi, aynı zamanda ilk yan hikayedir. Yapılmasındaki amaç, hem Gundam’ın 10. yılını kutlamak hem de “One Year War” günlerine bir dönüş sağlamaktır. Aynı zamanda ilk defa Yoshiyuki Tomino dışında birinin, Takayama Fumihiko‘nun yönetmenliğinde hazırlanmış ilginç bir yoruma sahip bir Gundam serisidir ve daha önce Gundam serilerini izlememiş seyircilerce izlenebilen bir yapımdır. Öte yandan UC evreninin ilk safhasını oluşturan One Year War(Mobile Suit Gundam, MS IGLOO, MS IGLOO 2, 08th MS Team, Gundam The Origin, Gundam Thunderbolt) döneminde geçtiğinden bu yapımların da izlenmesi seyir zevkini arttıracaktır.

gundam-4

Bu yazı, "Jenerasyonlar Ötesi Bir Kült Anime: Mobile Suit Gundam" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar