Bir Mühendisin Savaşı, Meçhul Askerlerin Kayıp Düşleri – MS IGLOO

Mobile Suit Gundam külliyatının CGI animasyon tekniklerini deneyen ilk öykü serisi MS IGLOO, sürüp gitmekte olan dev bir savaşın içindeki insan hikayelerine odaklanıyor.

İlk kez 2004 ortalarında Bandai Museum’da Gundam’ın 25. yılına giriş projesi kapsamında bir mini seri olarak gösterilen, daha sonrasında OVA olarak da izleyicilere sunulan MS IGLOO, olay akışını orijinal Mobile Suit Gundam’dan aylar öncesinden başlatıp, en sonuna dek getirerek anlatan bir ön seri görevini yerine getirir. MS IGLOO paketi kendi içerisinde, her biri üçer bölümden oluşan 3 ayrı mini seriden oluşmaktadır: Hidden One Year War ( “Ichinen Sensou Hiwa” ), Apocalypse 0079 ( “Mokushiroku 0079” ) ve Gravity of Battlefront ( “Juryoku Sensen” )

Hidden One Year War’da olaylar; klasik Kidou Senshi Gundam’ın aylar öncesinde başlar ve serinin ortalarındaki Odessa Savaşı ile sona erer. Apocalypse 0079’da ise, bu noktadan devraldığı hikaye, klasik seri ile aynı saatlerde sona ermektedir. Bu ilk iki mini serinin hikaye odağı, Zeon’un lojistik filolarının, ar-ge departmanında görevli bir mühendisinin test aşamasındaki silah sistemlerini, cephede denenmesi görevini almasıyla birlikte tuttuğu günlüğe odaklanır. Gravity of Battlefront’da ise olaylar, diğer ilk mini seriyle aynı zamanda başlayıp biten, fakat anlatım odağı klasik seride olduğu gibi, Federasyon’a geri dönüş yapmış üç farklı insan hikayesinden oluşan bir hikayedir.

Tanıtım

Ayrılıkçı koloni birleşimleri olan Zeon’un, ekonomik yaptırımlarla nötralize edilememesi sonrasında, Ekim 0078’de Federasyon ve Zeon, uzun süreli diplomatik krizin çözülmemesi üzerine birbirlerine savaş ilan etme noktasına gelirler: Zeon birlikleri Side 1, Side 2 ve Side 4’deki kolonilerde, kullandıkları kitle imha silahları sonucunda, bir haftadan kısa sürede 2.7 milyon insanın ölümüne sebep olur ve bu kaos hala sürerken, Federasyon birlikleri uzay donanmalarını, Zeon kolonileri üzerine gönderirler. Aralık 0078’de, henüz resmi olarak büyük çaplı bir askeri karşılaşma yaşanmamış olmasına rağmen, Zeon ordusuna bağlı 603. askeri lojistik birimine ait kargo gemisi “Jotunheim” üst düzey komutanlar tarafından, taşıdığı deneysel lazer topunu savaşta Federasyon’a karşı kullanması için Loum bölgesindeki tampon bölgeye çağrılır. Hikayemizde, Zeon ordusunda mühendis teğmen Oliver May ve hırslı kadın subay Monique Cadillac savaşın ilk dalgalarının neleri değiştirdiğini gözler önüne serecektir.

Mobile Suit’lerin ilk kez savaşa sürüldüğü bu ilk çatışma sonrasında 3 Ocak 0079’da “One Year War” adıyla anılacak, toplamda her iki taraftan 500 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanacak dönem başlamıştır: İlk karşılaşmanın tam bir zafer olmadığını düşünen Zeon ordusu, Federasyon’u dünyaya koloniler düşürerek ve toplu indirme harekatlarıyla pes ettirmeyi planlar. Bu amaçla, Federasyon birliklerinin ana karargâhı Jaburo’yu hedefleyen büyük çaplı bir koloni düşürme ve buna paralel bir dizi hava indirme harekatı olan; Operation British’i başlatırlar. Bu harekatlar sürmekteyken; Teğmen Oliver ve Yüzbaşı Monique önce Mobile Suit teknolojisi kullanan bir tankı, ardından Zaku serisi modellerin yerini alacağı lanse edilen bir propoganda ikonu olan; Zudah’ı denemekle görevlendirilirler. Öte yandan Gundam’ın ortaya çıkışından bir süre sonra, Zeon operasyonları art arda başarısız olur ve Avrupa’daki en büyük yığınak noktası olan Odessa’nın düşmesi ile Zeon cephelerde birbiri ardına gerilemeye başlar.

igloo1

Teğmen Oliver ve Yüzbaşı Monique’e verilen yeni görev, uzay savaşlarına Jaburo’dan gidecek kruvazörleri savunmasız oldukları kalkış anında yok etmek için bir dalış operasyonu organize etmektir. Kısa süre sonra uzaydaki Astreoid üssü Solomon’un da düşmesi, Zeon’un tüm gücüyle hesapsız saldırılara geçmesine neden olur. Oliver ve Monique, Solomon’dan arta kalan birimdeki sadist bir albayın emir komuta zincirine dahil edilir. Bunun hemen sonrasında kurulan yeni birim altında, ellerinde biriken tüm silahları ivedi şekilde savaş alanına sokabilmek için üretilen ve hızlandırılmış askere alma programıyla, orduya dahil edilen çocuklara pilotluk ettirilen Oggo’ları savaşa sürmek, akabinde Federasyon’a karşı dev bir uzay savaşı silahı olan bir “Mobile Armor” sağlamak ve bunu Federasyon’a karşı kullanmak için bir test pilotu bulmakla görevlendirilirler.

Bu yazı, "Jenerasyonlar Ötesi Bir Kült Anime: Mobile Suit Gundam" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar