Paralel Evrenden Bir Romeo & Juliet Hikayesi: 08th MS Team

Mobile Suit Gundam : 08th MS Team ilk defa 1979’da yaratılan, yüzbinlerce kopyası satılan ve tüm dünyada milyonlarca hayranı olan Gundam serisinin 90’lar dönemi üyelerindendir. Öte yandan animasyon kalitesi bugün bile hiç sıkılmadan izlenebilecek kadar akıcı ve iyi olmasının yanısıra ardında birçok akılda kalıcı sahne bırakmaktadır. Bu seri Romeo & Juliet, The Platoon ve Lord of Flies gibi klasiklere gönderme yaparak her bölüm artan bir militarizm eleştirisini, bir tugaydaki askerlerin “1 Yıl Savaşı” sırasında yaşadıkları üzerinden görmemizi sağlar.

Konuya geçersek klasik serinin arka planında ama farklı bir yerde ve farklı bir kadroda işlenen bir hikaye olduğunu görüyoruz. Ön bilgi olarak özetlemek gerekirse, 1 Hafta Savaşı’nın hemen ardından 31 Ocak 0079’da imzalanan geçici ateşkes anlaşması iki tarafın da karşı tarafa yönelik kuşkuları yüzünden etkisini yitirmiştir. Federasyon, 13 Şubat 0079’da Zeon’un eylemlerine karşı cevap olarak gizlice kendi seri MS üretim projeleri olan Project Vinson’a start verir ve Gundam adlı yeni nesil MS’nin prototip üretim çalışmalarına başlanır. Eylül 0079’da Zeon’un, Gundam adlı bu yeni silahın yıkıcı gücüyle karşılaşması kısa süreli bir duraklamaya, ardından gerilemelerine sebep olur. Bunun üzerine Zeon liderleri, orduyu toparlayarak Federasyon’a karşı her cephede bir dizi karşı saldırı harekatı başlatır.

Gundam’ın üretilen 7 örneğinden kullanılabilir durumdaki ilki olan RX 78-2, gönderildiği cephelerde o ana kadar dünyanın 3/2’sini baskısı altında tutan Zeon’a karşı Federasyon’un en büyük kozu haline gelir. Bunun üzerine Federasyon’daki üst birim komutanlar derhal RX 78-2’den yedeklenmiş savaş verilerinden yararlanarak tüm sorunlu cephelere çeşitli yönlerden özelleştirilmiş Gundam’lar gönderilmesini kararlaştırır. Amaçları önce Zeon’un Dünya’daki en büyük yığınak noktalarından önce Odessa’yı ele geçirmek, ardından bölge bölge yayılarak Zeon istilasını bitirmektir. Fakat sınırlı sayıdaki bu Gundam’ların pilotlarının uzun süredir aktif savaşta olan ve çöl, cangıl ve şehir gibi farklı ortamlarda savaşma konusunda ustalaşmış usta Zeon pilotlarına karşı şansı çok fazla görünmemektedir.

ZkMl08N

Senaryo

Hikayemiz Mobile Suit Gundam’ın giriş kısmının bitimine yakın bir yerden başlıyor, tam olarak belirtmek gerekirse klasik serinin 12. bölümünün ortalarında bir yerlerde. Ailesinin yaşadığı koloniye düzenlenen kimyasal silahlı saldırı sonrası tüm ailesini ve yaşadığı koloniyi kaybeden genç Shiro Amada, Federasyon’un hızlandırılmış askere alma programına yedek subay adayı eğitimlerine katılarak dahil olur. 10 Ekim 0079’da eğitimini tamamlayan Shiro artık düşük rütbeli bir subaydır ve tayin edileceği cepheyi beklemektedir. Bulunduğu gemiye tam da atmosfere girişinde savunmasız olduğu sırada düşmanlara ait bir MS grubu dışarıda Federasyon’un ilk seri üretim tipi MS’leri olan GM’lerin uzay testi gerçekleştirilirken onlara saldırır. Silah arkadaşlarını kurtarmak için aslında pek de etkili olmayan RG 79 Ball tipi silahlı bir podu kullanarak savaşa girer, biraz yeteneği biraz da şansının yardımıyla saldıran gruptaki yeni tip bir MS olan Zaku II Prototype’ı etkisiz hale getirmeyi başarır, fakat düşman onun podunu da kullanılmaz hale getirmiştir. Shiro kaçan düşman pilotu ile birlikte yörüngede sürüklenen bir gemi enkazına sığınır. Zeon pilotu burada silahıyla Shiro’yu vurmaya kalkar ama başaramaz. Shiro pilotun bir kadın olduğunu görünce çok şaşırır. İsmi Aina olan kadın resmi ordu mensubu olmayan bir test pilotudur. Aina’nın kolundan yaralandığını farkeder ve ona ilkyardım yapar. Düşmanı olan taraftaki Aina’ya neden yardım ettiğini ne kendisi ne de Aina bilmektedir. İletişim sistemleri çalışmayan mekiğin enkazında mahsur kalan Shiro ve Aina beraber çalışıp buldukları alet edevatlarla hala hayatta olduklarını kendi birliklerine belli etmeyi başarırlar. Her iki taraf da yardım için oraya gelmeden önce Aina ona yardımı için teşekkür edip minnettarlığının karşılığı olarak kendi saatini verir. İki insan bir gün yeniden karşılacaklarını hissederek kendi yollarına giderler ve birbirlerine veda edip ayrıldığında daha sonra her ikisi de bunu yaşamamış gibi davranacaktır.

Bu yazı, "Jenerasyonlar Ötesi Bir Kült Anime: Mobile Suit Gundam" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar