Paralel Evrenden Bir Romeo & Juliet Hikayesi: 08th MS Team

Ek Bölümler

Serinin yayınında yönetmen değişiminden kaynaklı bir duraklama yaşanması sonucu bu arayı kapatmak amacıyla 8. ve 9. bölümler arasında bir geçiş filmi olarak 08th MS Team: Miller’s Report yayınlanmıştır. 51 dakikalık bu film aslında seriden çeşitli kolajlarla türetilmiş ve 8. bölümün çeşitli kısımlarına kısa da olsa yeni segmentler eklemekte ve Alice Miller adlı bir istihbarat görevlisini ek bir karakter olarak kısa da olsa bu aralığa dahil etmektedir. Filmi 8. bölüm yerine izleyebileceğiniz gibi 8. bölümü izledikten sonra sadece yeni sahneleri görmek için de izleyebilirsiniz.

Ayrıca belirtmem gerekirse bunlar şu şekilde:

2. dakika 53. saniye ile 7. dakika 46. saniye arası, 10. dakika 21. saniye ile 10. dakika 41. saniye arası ve 22. dakika 1. saniye ile 23. dakika 17. saniye arası (Tahliye edilen Shiro Miller tarafından sorgulanır), 23. dakika 30. saniye ile 26. dakika 11. saniye arası (Sanders ve Karen Shiro’nun neden alıkonduğunu Michel’den öğrenirler) Buraya kadarki kısımlar 7. bölümle 8. bölüm arasında varsayılabilir.

27. dakika 3. saniye ile 28. dakika 37. saniye (İlk görüşmeden hemen sonra Alice Shiro’ya gerekçelerini açıklar) Bu kısım köye yapılan saldırıdan hemen öncesi oluyor.

41. dakika 32. saniye ile 48. dakika 3. saniye (Heyet nihai kararını açıklar, Shiro da Alice’e kendi niyetini açıklar) Bu kısımlar da bölümün bitiminden önceki kısımlar oluyor.

Sitede pek görmeye alışık olmadığınız türde bir ek footage belirtme hizmeti yapmış olayım dedim. Zira bir kişi bile olsa yeni sahneleri görmek isteyebilirdi. Filmin tümüyle yeni bir içerik olmadığı, haliyle bu bağlamda zoraki bir ara doldurma çalışması olduğu açık, ama öte yandan bu tarz kısmen yeni sahneler içeren Anime filmleri zaten 70’lerden beri alışık olmadığımız bir şey değil ve filmin seriyi en azından 9. bölüme giriş öncesi hissiyatı açıklamak açısından tamamlayıcılık da taşıdığını belirtmemde yarar var.

Serinin geçen yıl piyasaya sürülen Blu Ray Extra’sı olan 9 dakikalık Assault from Three Dimensions bölümü de 8. bölüm içerisinde geçen yeni bir çatışma daha ekliyor ve yeni animasyon teknikleri ile karakterleri ve serinin MS’lerini yeniden görmemizi sağlıyor. Kısa da olsa fazladan içerik göz çıkartmaz ne de olsa.

tumblr_mn8pf9Jryo1r8ew4zo1_1280

Yapım Süreci ve Genel Tema

1990’lı yıllar Gundam külliyatı ve elbette Sunrise stüdyosu için dışa açılma yılları olsa da açıkçası bu dönem klasik evren için pek verimli geçmemişti. 1991’de yapılan ve oldukça beğenilen, birçok yönden sıkı bir prodüksiyon olan Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory serisinin hemen ardından ardından UC tarihinin ileri yıllarını anlatmayı hedefleyen Mobile Suit Gundam F91 serisi projesi yapımcı kaynaklı sorunlar yüzünden iptal edilince, yönetmen Yoshiyuki Tomino’nun eldeki hazır footage’leri kullanarak bunu bir film halinde vizyona sokması külliyatın bu yönünün bir süre hasır altı edilerek Gundam’ın yurtdışında pazarlanabilecek alternatif evren versiyonlarının yapılmasına odaklanılmasına sebep olmuştu. Bu süreçte Yoshiyuki Tomino’nun yapmak istediği fakat gerek bütçe kesintileri ve kısaltılmış prodüksiyon süresi, hem de yönetmen Tomino’nun Afganistan savaşının bitiminin hemen ardından bu kez Yugoslavya’da patlak veren iç savaştan kasvetli bir biçimde etkilenmesi sonucu sakat şekilde doğan Mobile Suit Victory Gundam projesi sonrası birçok kişi UC hikayesine artık kolay kolay geri dönülmeyeceğini düşünmeye başlamıştı. Neyse ki Sunrise’ı ikna etmeyi başaran yönetmen Takayuki Kanda yeniden 1 Yıl Savaşı günlerine dönecek, aynı zamanda da klasik serinin arka planını Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket’de olduğu gibi geliştirecek bir seri yapma görevini almayı başardı.

Bu yazı, "Jenerasyonlar Ötesi Bir Kült Anime: Mobile Suit Gundam" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar