Savaş Sana Ne Kadar Uzakta? Mobile Suit Gundam: War in the Pocket

Yoruma geçersek War in the Pocket’ta, öncelikle klasik serinin gerçekliğini gerek animasyon, gerekse kurgusu ile oldukça ileri taşınmıştır. “One Year War” savaşının direkt yansıtılması yerine ailesindeki sorunlar yüzünden hayatına savaşları koyan Al adlı hayalci küçük bir çocuğun etrafında 1.5 hafta içerisinde başlayıp biten, hikayemizdeki evrenin gidişatını domine etmeyecek kadar küçük çaplı ama yine de çok önemli olaylara odaklanır. Önceki serilerde bize düşman olarak anlatılan Zeonların kendi yaşamları ve hayat öyküleri olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde çoğu seride tek karaktere yıkılan pratagonistlik yükü içi kof bir kavram olmaktan çıkartılmış; farklı karakterler ve farklı özellikleriyle hikayenin tek bir karaktere yüklenmesinin önüne geçmiştir.

Yapım çok küçük bir çerçevede sınırlı karakter sayısı ile anlattığı ve tüm o büyük savaşlar yanında belki de hiç etkisi olmayan bir olayı anlatıyor, anlatılan evreni bize paralel düşünürsek bizim haber bültenlerimizde 2 belki 3 dakikalık yer kaplayacak bir olay bu. Ama bu mücadeleyi öyle karakterler üzerinden ve öyle incelikli anlatıyor ki, son bölümün sonunda ciddi anlamda hüzünlenmeniz, hatta ağlamanız olası, ayrıca gördüğüm en değişik senaryoya sahip Gundam serisi olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim.

Christina Mckenzie

Christina Mckenzie

Gundam serilerindeki tüm önceki bilindik karakterlerin olmadığı, devasa savaşların sadece birkaç sahne olarak yer aldığı bir seri bu, her zaman merak ettiğim konu olan koloniler içindeki yaşamı, en ince detaylarına kadar göstermesi bile takdirimi kazanmasına yetse de bu ufak seride görünenden fazlası olduğu bir gerçek. Öncelikle yüksek animasyon kalitesi ve çizimlerdeki detay seviyesinin yüksekliği görsel keyfi arttırırken, seçilen açılar ve hareket çeşitliliği de serinin gerçekçiliğini olumlu yönde destekliyor. Gaza getirme amaçlı olmayan sade müzikleri de atmosfere tam uyuyor.

Senaryo çok fazla dallanıp budaklanmayan ve trajediyi abartmayan temiz bir akışa sahip, çocukların dünyasına dair yaptığı gözlemler ve farklı bir dostluğu anlatması da yine artı yönleri, ayrıca savaş karşıtı mesajlar burada da var ama çok daha incelikli ve farklı anlatım yolları denendiği için etkisi daha yüksek. Çocukların savaşa bakışları olaylara yükledikleri anlamlar ve doğalarının saflığı da işlenişte önemli yer tutuyor: Al, savaş dışarıdaki her yeri cehenneme çevirmişken her ne kadar yine de savaşları görmek istese de hikaye içerisinde zamanla değişerek savaşın aslında ne kadar anlamsız ve korkunç bir cehennem olduğunu bizzat yaşayarak anlıyor ve bu da seyircilere aslında savaşa bir çocuğun gözünden bakma imkanını veriyor.

Gundam 0080’deki bir diğer önemli nokta ise Zeon‘a faklı bir açıdan bakabilme imkanı sunmasıdır zira seri Zeon’un tamamen kötü insanlarla dolu olmadığını gösterdiği gibi, Federasyon’da da aslında herkesin iyi olmadığını yansıtmaktadır. Az ama öz aksiyon sahneleri tempoyu ayakta tutarken, derinlikleri olan karakterler de sizi öyküye bağlamada oldukça başarılı bir performans sergiliyor,özellikle Bernie karakteri unutulmayacak anime karakterleri içinde kendine özel bir yer edinecek kadar başarılı.

Sonuca gelirsek, birçok U.C. gibi temelinde askeri bir hikaye taşıyan ciddi ve unutulması güç bir öyküyü tüm Gundam külliyatından çok ayrı bir yol ve yöntemle yapmakta. Yeni nesle vereceği bir şeyler var mı diye sormayın ve izleyin, zira -bence- şu ana dek yapılmış belki de “orijinallik anlamında en iyi” animelerden birine bakmaktasınız.

Ve tekrar söylemeliyim ki, bu seri size şimdilerde asla ulaşılamayacak tatların en olgun zamanına bir dönüş vaat ediyor.

Künye

Yayın Tarihi: 25 Mart 1989 – 25 Ağustos 1989

Bölüm Sayısı: 6 OVA

Mecha Dizayn: Yutaka Izubuchi (Jin-Roh, Gasaraki, Eureka 7, Record of the Lodoss War, SDF Macross DYRL, RahXephon ve Uchuu Senkan Yamato 3. sezonu & Final Chapter. Bunun yanısıra Patlabor ve Gundam külliyatı)
Karakter Dizayn: Haruhiko Mikimoto (Gunbuster, SDF Macross & DYRL, Macross II, Megazone 23, Orguss 02, Tytania)
Senaryo: Hiroyuki Yamaga (Gunbuster, Otaku no Video, Wings of Honneamise)
Yönetmen: Takayama Fumihiko (Gunparade March, Orguss 02, Patlabor WXIII, RahXephon Movie, Sword of Stranger, Rescue Wings)

Bu yazı, "Jenerasyonlar Ötesi Bir Kült Anime: Mobile Suit Gundam" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar