World of Darkness – Rol Yapma Oyunlarının Gotham’ı

Kaynak kitaplar bir oyun için şart değil. Örneğin; oyundaki hayaletleri daha oturaklı sistematik kullanmak isterseniz veya orijinlerini öğrenmek istediniz, ilgili kaynak kitabı kullanıyorsunuz. WoD ana kural kitabı ve kaynak kitapları bir kenara alalım.

wod6

World of Darkness’a daldınız. İnsanların perspektifinden oynamayı istemiyorsunuz ya da ölümlü bir insan olarak oyunlar oynadınız ve diğer varlıkları merak ettiniz. Oynayabileceğiniz diğer varlıklar ve çekirdek kitapları şu şekilde;

  • Vampirler için Vampire: The Requiem
  • Kurt adamlar için Werewolf: The Forsaken
  • Büyücüler için Mage: The Awakening
  • Pinokyo gibi insan olmayı hedefleyen oluşturulmuş yaratıkların hikayesi Promethean: The Created
  • Periler tarafından başka boyuta kaçırılan ve kurtulan insanların hikayesi Changeling: The Lost
  • İnsanları diğer yaratıklara karşı koruyan avcılar için Hunter: The Vigil
  • İkinci bir şansla ölümden dönen ve karşılığında bedenlerini yeni bir varlıkla paylaşan insanların hikayesi Geist: The Sin-Eaters
  • Mumyalar için Mummy: The Curse
  • Dünya üzerindeki emelleri için kozmik bir makine tarafından yaratılan ve Dünya’ya gönderilen varlıkların yaratıcısına karşı gelme hikayesi Demon: The Descent

Bu kitaplarda ilgili varlığın kendisine özgü kural mekanizmaları anlatılır. Bu kitaplar kendi serilerinin çekirdek kitabı olup her birinin ayrı ayrı kaynak kitapları mevcuttur. Yani, örneğin bir vampir oyunu oynayacaksanız öncelikle WoD ana kural kitabı sonra Vampire :the Requiem kitabı gerekli. Oyuna daha fazla detay, öge katmayı düşünüyorsanız WoD kaynak kitaplarından ya da Vampire :the Requiem için yazılmış kaynak kitaplarından kullanabilirsiniz. Dilerseniz farklı farklı oynanabilir tüm varlıkları da ekleyebilirsiniz (özellikle avcı durumunda kurgusal sorunlar çıkmaması için düzenlemeler yapmak gerekebilir).

wod7

Gerek çekirdek kitaplarında gerek kaynak kitaplarında olsun tüm kitaplarında açılış kapanış ve aralara sıkıştırılmış çizimler ve hikayeler görmekteyiz. Çizimler gerçekten güzel ama asıl olay o hikayelerde bitiyor. Öncelikle WoD sonrasında ilgili kitabın ruhunu yakalamak için bu kısımları es geçmemek gerekli. Çekirdek kitapların konularını ve derli toplu bir hale getirebilirsem devam etmekte olan oyunumuzla ilgili ilerleyen günlerde buraya yazacağım.

“Babamın garajda büyük bir el feneri var.” diye başladı Scott. “Onu almaya gideceğim.”

Eric başıyla onayladı.”Tamam. Odamda üç tane sopa var. Bir dakikaya alır gelirim.”

Eric kapıya doğru yöneldi. Kollarını göğsünde bağdaştırmış Corey kapı girişinde bekliyordu. Gözleri kenetlendi. Eric daha küçük olan bu çocuğa kızgın bir bakış attı, fakat sonra ona acıdı. “Merak etme” dedi. “Söz veriyorum, beş dakika içinde döneceğim.”

Corey Eric’e bir süre daha dik dik baktı, sonra kafasını salladı ve yoldan çekildi.”Tam burada bekliyor olacağım.” dedi.

Eric memnuniyetle başını salladı ve eğilerek peşinde Scott’la beraber kapıdan geçti. İki oğlan ağaçlara doğru koşarken Corey ağaçların gölgelerinin uzamasını seyretti. Hava kararmasına ne kadar vakitlerinin kaldığını merak etti.

Bunun hiç bir önemi yoktu. Daniel için geri dönmek zorundalardı. Arkadaşlar bunun içindi.” WoD-Innocents kitabından.

Yorumlar