Yeni Başlayanlar İçin Dungeons & Dragons Sınıfları #1 – Fighter ve Barbarian

Battle Master

Taktik savaşı seven, “sürüyle özelliğim olsun” isteyenler için en doğru fighter çeşidi. Battle Master, kendi tablosundaki manevraları seçip bunlar üzerinden, diğer sınıfların taklit edemeyeceği etkiler oluşturuyor. Her nasıl Champion, çok yönlü olmak isteyenler için daha ideal dediysek, Battle Master’da seçtiği konuda (dayanıklılık, saldırı üstünlüğü, hasar potansiyeli, okçuluk vs…) zirveye ulaşmak isteyenler için daha büyük esneklik sağlıyor. Buna rağmen doğru oynanışla, yine çok yönlü karakter yapmayı sağlayabilir.

Kime Önerilir: Dövüşmeyi sevenlere, taktik yapmayı sevenlere, kendi alanında en iyi olmak isteyenlere.

Irk: Cüce ve insanların daha yatkın olduğunu söyleyebiliriz.

Örnekler: Game of Thrones’daki spesifik dövüşçüler (Oberyn ve Bronn gibi), Zaknafein (Kara Elf Serisi), Achilles (Troy).

Eldritch Knight

Biraz büyücü, biraz dövüşçü deyip geçmemek gerekiyor. Eldritch Knight için doğru söz şu olmalıdır; Büyü ile güçlendirilmiş çok iyi dövüşçü! Bu alt sınıfı seçmek yerine wizard ya da sorcerer ile multi-class yapmak mantıklı görünse de işin aslı öyle değil. Eldritch Knight, wizard listesinin sadece belirli okullarından (abjuration ve evocation) büyü seçebiliyor olsa da bu büyüleri ve savaş yeteneklerini kombine bir şekilde kullanabiliyor. Doğal olarak seçeceğiniz büyülere göre, oldukça esnek bir hal alabilir ve hareketliliği artabilir. Ayrıca bazı büyüleri, diğer fighter alt sınıflarının hayal bile edemeyeceği dayanıklılık ya da hasar potansiyelleri gösterebilirler.

Kime Önerilir: Büyüleri okuyup anlayan ve sevenlere, elinde çok daha fazla seçeneği olsun isteyenlere, görülme sıklığı az olan bir sınıfı oynamak isteyenlere.

Irk: Tüm elf ırklarına daha çok yakışan bir alt sınıftır.

Örnekler: Star Wars evrenindeki Jedi ve Sith’ler, bu alt sınıfı oldukça güzel bir şekilde açıklayabilirler.

Bu yazı, "Yeni Başlayanlar İçin Dungeons & Dragons Sınıfları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar