Yeni Başlayanlar İçin Dungeons & Dragons Sınıfları #1 – Fighter ve Barbarian

Barbarian

Barbar ve fighter arasındaki fark esasında belirgindir. Fighter medeniyetin bir ürünüdür, bir yetişkin ya da çocuk eğitimle fighter olur. Barbar ise medeni olmayan yerlerin ürünüdür. O kültürün içinden yetişen, dövüşe yatkın adamlar barbar sınıfı olurlar. Fighterlar gibi özel eğitim almazlar ancak hayatlarının her günü kendilerini bu sınıfa hazırlayan bir eğitim gibidir. Yani fighter temelde bir sınıfken, barbar bir sınıftan çok bir kültür ve yaşam tarzıdır. Fighter sonradan olunur, barbar ise sonradan pek olunmaz, genellikle barbar doğulur.

D&D’nin barbarian sınıfı, daha önceki sınıfların kökeni yazımızda da olduğu gibi Conan’dan esinlenilmiştir. Medeniyete uzak, kendi iç güdüleri ve kültüründen kazandıklarıyla ayakta duran, büyük fiziksel güç ve dayanıklılığa sahip, gözüpek ve vahşi bir şekilde savaşan karakterlerdir. Fighter kadar esnek ve taktikel bir dövüş mekaniğine sahip değilse de rakamsal olarak daha büyük sonuçlar üretir. Bu da daha çok hasar, daha fazla hit point gibi anlamlara gelir ki D&D oyunlarında iş dövüşe geldiğinde eninde sonunda bu iki rakamsal büyüklük, sonucu belirleyici olur.

barbarian

Barbarian oynarken, medeniyete uzak bir karakterin bakış açısını verebileceğinizden emin olun. Bağırıp çağıran, herşeye saldıran, sürekli kavga eden karakter canlandırmak barbar demek değildir. Bu, barbar karakterlerin renksiz ve neşesiz bir karikatürüdür. Bu tür karakteri canlandırırken, belirli kültürleri biraz incelerseniz, oynamak istediğiniz sınıfın ne olduğunu daha iyi anlarsınız. Fakat D&D için barbar demek, korkusuz ve vurduğu yerden ses getiren, vahşi bir dövüşçü demektir. Ayrıca bazı doğal yeteneklere ve ortalamanın üzerinde bir hareket hızına sahiptir.

Seçebileceğiniz alt sınıflar ise Primal Path olarak karşınıza çıkıyor.

Path of Berserker

Tüm barbarların sahip olduğu rage yeteneğini, iyice kuvvetlendiren karakterlerdir. Öyle ki içsel saldırganlığını, delice bir şekle sokar. Böylece kazandığı fiziksel bonuslar artar, kontrolü de gittikçe zorlaşır. Champion Fighter’da olduğu gibi, yeteneklerinin büyük kısmı pasif olduğu için karakter kağıdının kullanımı daha kolaydır. Böylelikle yeni oyuncular için tercih sebebi olabilir.

Kime Önerilir: Yeni başlayanlara, büyük hasarlar vermek isteyenlere, kontrolsüz bir güç sahibi olmak isteyenlere.

Irk: En uygun ırk half-orclardır, insanlar ve bazı vahşi cüceler için de önerilebilir.

Örnekler: Primal bir kültürden gelmese de öfkesi ve kontrol edilmez gücüyle Hulk örnek verilebilir.

Path of the Totem Warrior

Bu versiyon ise, barbarların primal kültürünü daha iyi yansıtıyor. Seçtiği hayvan totemlerinden, o hayvanları andıran bazı özellikler alıyor. Ayrıca hayvanlarla ve doğal yaratıklarla konuşabiliyor. Yine de seçtiği hayvan totemine göre oynanışta farklılıklar olabilir. Bear (Ayı) dayanıklılık, güç ve grubu korumak üzerine, Eagle (Şahin) hızlı hareket etmek, iyi görüş yeteneği ve kısa sürelerle uçmak üzerine, Wolf (Kurt) Grubun saldırılarına bonus verme, iz sürme ve düşmanların yere indirme üzerine uzmanlaşıyor.

Ayrıca ilk olarak ayı ruhunu seçince, diğer seviyelerde de ayının yeteneklerini almıyorsunuz. İsterseniz diğer hayvanlardan, en yararlı gördüğünüz özellikleri alabiliyorsunuz. Bu da Totem Warrior’u daha esnek hale getiriyor.

Kime Önerilir: Barbar kültürünün ruhani yönünü, doğal yaşamla iç içe bir hayatı isteyenlere ve daha esnek, farklı konularda da iş yapabilen bir karakter arayanlara

Irk: İnsan ve vahşi ya da orman elfleri için uygun bir alt sınıftır.

Örnek: Eski bir çizgi film karakteri olan Bravestarr çok iyi bir örnektir.

Bu yazı, "Yeni Başlayanlar İçin Dungeons & Dragons Sınıfları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar