Yeni Başlayanlar İçin Dungeons & Dragons Sınıfları #1 – Fighter ve Barbarian

D&D 5. sürümünün ilk dönemlerinde, farklı yerlerde “eski sürümlerle aralarındaki farklar” olarak bazı tanıtımlar yapmıştım. Artık kitaplar çıktı, sistem yerli yerine oturdu. İbrahim Muhammet Çelik’in de yorumlardan sonra, bunu çok sade bir şekilde açıklamıştı. İMÇ diyor ki :

“İnternet camiasının ilk defa mütabık kaldıklarını gördüm, o da D&D 5’in güzel olması…!”

Kahramangiller’de D&D için pek çok farklı tanıtım yapıyoruz. Vahşi ırkları, Baator’u, sınıfların büyüsüz versiyonlarını, oyun tasarımı için hap bilgileri ve DM önerilerini yazıyoruz. Bu yazı dizisinde de sınıfların ne anlam ifade ettiğini, mümkünse popüler kültürden örneklerle aktarıyor olacağız.

Böylece, özellikle D&D’ye yabancı olan ya da yeni başlayanlar için hangi sınıfın ne anlama geldiğini açıklayan sade bir rehber olabileceğini düşünüyoruz. Öncesinde bu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz:

D&D Demografikleri - Sınıflar Neyi İfade Ediyor

Fighter

D&D’de hep olması gerektiği gibi fighter yine en iyi dövüşen adam haline gelmiş. Bir kere hangi türü olursa olsun fighter, en çok saldırı sayısına sahip sınıf. Tüm dövüşçü sınıflarda 3-4 tane olan fighting style çeşitlerinin hepsi (6 tane) fighter seçenler için açık.

Bu şu anlama geliyor; fighter seçerek her türlü dövüşçü karakteri canlandırabilirsiniz. Doğru featler ve sınıf yetenekleri ile desteklendiğinde oyundaki en iyi okçulardan birini, en defansif karakter çeşitlerini, yüksek hasarlar veren büyük silahlı tipleri, grubundakileri iyi bir şekilde koruyan kalkanlı muhafızları, iki elinde birer silah ile sürüyle saldırı yapan dövüş makinesini fighter seçerek canlandırabileceğiniz anlamına geliyor.

fighter

Eğer yukarıda da söylediğimiz gibi doğru feat, sınıf yeteneği ve ekipmanla desteklediğinizde o alanda en iyi karakterlere sahip olmanızın yanı sıra fighter oynarken herhangi bir konuda müthiş uzmanlaşmış olmayan ancak her duruma çok iyi uyum sağlayabilen savaşçıyı oynamak da mümkün.

Ayrıca fighter için unutulmaması gereken noktalardan biri de şudur; Fighter’ların tamamı “eğitimlidir”. Evde silahlarla oynayan çocuk fighter olmaz, çiftliğinde erkek kardeşleriyle boğuşup duran adam fighter olmaz. Fighter olmak için, bir başka fighter’dan eğitim almış olmak gerekir. Bu eğitmen bazen baba/anne gibi ebeveyn, bazen özel eğitmenler (Game of Thrones’da Arya’nın eğitimlerini düşünün), bazen de ordu ya da paralı birliklerin hocaları olabilir. Zira fighter sadece dövüşen adam değil, tüm silahları kullanabilen, özel savaş taktikleri bilen, çok eğitimli bir adamdır.

Şu anda fighter için olan martial archetype’lar da bu çeşitliliği destekliyor. 3. seviye olduğunuzda seçtiğiniz bu “alt-sınıf” size daha belirgin özellikler veriyor.

Champion

Oyuna yeni başlamış olanlara önerebileceğiniz en uygun sınıf/alt sınıf Fighter/Champion olabilir. Kazandığı özelliklerin büyük kısmı pasif. Yani bir kere karakter kağıdına eklediğinde, sürekli bende ne özellik var diye kontrol gerektirmiyor. Ancak bu Champion’un zayıf bir alt sınıf olduğu anlamına gelmiyor. Bu pasif yetenekler, tüm silahların kritik şansını düşürmesi ve ikinci dövüş stilini seçebilmesi, çok yönlü dövüşçü oynamak isteyenler için çok ideal bir seçim haline getiriyor.

Kime Önerilir: Yeni başlayanlara, çok yönlü olup belirli stil ve silahta uzmanlaşmak istemeyenlere.

Irk: İnsan ve sonra da half-orc en ideal tercihler olabilir.
Örnekler : Game of Thrones’taki çoğu dövüşçü (Mountain, Hound, Brienne, Jamie gibi).

Bu yazı, "Yeni Başlayanlar İçin Dungeons & Dragons Sınıfları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar